Luty z MCK

0
136

Końcówka miesiąca zapowiada się interesująco. Miejskie Centrum Kultury przygotowało bogatą ofertę, w której znajdują się m.in.: plener malarski, wywiady, wystawa czy spektakle teatralne.

5.02.-28.02.2021 r. Wystawa Pleneru Malarskiego LATO 2020

Zapraszamy do zapoznania się z 34 pracami powstałymi podczas tegorocznej edycji „LATO 2020” XXVIII Konkursowego Pleneru Malarskiego dla Malarzy Nieprofesjonalnych, którego organizatorem jest Klub Wilkowyje Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Wśród 17 uczestników, którzy wykonali po dwie prace, gościliśmy artystów z całego kraju, nie tylko ze Śląska.

Ze względu na panujące ograniczenia plener trwał całe wakacje i każdy uczestnik sam podjął się interpretacji tematu LATO 2020 czy to na wakacjach, w domu, w odosobnieniu lub wśród najbliższych. Pomimo konieczności tworzenia w izolacji, która towarzyszyła wielu artystom w tym czasie, zainteresowanie plenerem, potrzeba twórczego wyrazu oraz oddawanie się pasji okazały się być wyjątkowo silne i ważne. Dlatego też powstałe prace mają tak wyjątkowy, indywidualny charakter i wydźwięk. Oceny prac i wyboru laureatów dokonali tyscy artyści: Agnieszka Czyżewska, Aneta Mlaś, Agnieszka Seidel-Kożuch oraz Wojciech Łuka. Nad przebiegiem prac komisji czuwała koordynator pleneru Maria Blachnicka-Bielecka.

Wystawa odbywa się na terenie Browaru Obywatelskiego, w Tichauer Art Gallery, 1 piętro , ul. Browarowa 7.

 

16.02-28.02.2021 r. „Okno na kulturę” w Gemini Park Tychy

„W moim życiu od zawsze pierwsze skrzypce gra muzyka. W codziennej twórczości zarówno w zespołach, występach solowych, jak i w pracy z dziećmi wspomaga mnie także ukulele, przeróżne instrumenty perkusyjne, pianino i śpiew. Próbując swoich sił w wielu projektach, staram się być otwartą na wszelkie inspiracje, gatunki i na drugiego człowieka” – tak mówi o sobie Agnieszka Pawełczyk – multiinstrumentalistka, niesamowita osobowość muzyczna, a co najważniejsze, kolejny gość „Okna na kulturę”. Artystka w ciągu dwóch tygodni ma zamiar przekazać widzom jak największą dawkę sztuki – od koncertów, po performance.

Artystka występować będzie w piątki i soboty. W pozostałe dni odwiedzający galerię oglądać będą wystawę stałą.

19 i 21.02.2021 Niemożliwe? Nie Dla Polaków – wywiad z podróżnikami

Marek Suslik, tyski motocyklista, który uznał, że dla jego dwóch kółek nie ma przeszkód nie do pokonania, a każda pora roku jest idealna na wyprawę, dlatego przystosował swoją towarzyszkę drogi – Elzę, czyli Hondę XL 600 LM do srogiej zimy, montując między innymi narty po bokach jednośladu i wyruszył w najzimniejsze miejsce na ziemi – Ojmiakon w północnej Rosji. Jego plan zakładał wyruszenie w drogę w styczniu 2020 roku i przejechanie prawie 11 tysięcy kilometrów zimą z Tychów na drugi kraniec Azji w mrozie dochodzącym do – 50 stopni C! Po miesiącu zdobył Jakuck, na którym zakończył swą podróż. Choć człowiek jeszcze pragnął jechać dalej, maszyna się poddała.

Nie była to jego pierwsza zimowa wyprawa motocyklem, we wcześniejszych latach odbył trasy, które upewniły go, że taka aktywność jest możliwa.

Jak pokonać zimową drogę motocyklem, jak się przygotować, co było najtrudniejsze, a także jak wygląda codzienność w takich warunkach – możecie usłyszeć w wywiadzie z Markiem Suslikiem dla Miejskiego Centrum Kultury w Tychach w dniach:

19.02.2021 g. 19.00 – część 1 rozmowy YouTube i profil Facebook Miejskiego Centrum Kultury w Tychach

21.02.2021 g. 19.00 – część 2 rozmowy YouTube i profil Facebook Miejskiego Centrum Kultury w Tychach

22.02.2021 r., g. 19.00 Spotkanie z Podróżnikiem w Klubie Wilkowyje MCK

Zapraszamy na STACJONARNE Spotkanie z Podróżnikiem w Klubie Wilkowyje MCK: „Holandia” opowiada Ewa Kostrzewa. W wyniku luzowania obostrzeń możemy Was zaprosić na stacjonarne Spotkanie z Podróżnikiem w Klubie Wilkowyje MCK!

Naszym gościem będzie Ewa Kostrzewa, która opowie o swojej podróży do Holandii… podczas wyjazdu zwiedziła miasta: Eindhoven, Breda, s’Hertogenbosch.

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła, mówią! Ja powiedziałabym, że do wiedzy i przygody. Holandia zwana oficjalnie Królestwem Niderlandów kojarzyła mi się zawsze z Amsterdamem i tulipanami. Zastanawiało mnie cóż takiego znajduje się w Eindhoven, że akurat tam można dostać się bezpośrednio samolotem z Polski. Należało to sprawdzić i muszę przyznać nie zostałam rozczarowana. Choć nie było tulipanów i wiatraków ta okolica ma, co nieco do zaoferowania, a ja wybrałam z niej dodatkowo Bredę i ’s-Hertogenbosch, w końcu weekend w jednym mieście to nuda. Zapraszam na krótką wycieczkę po mieście Philisa, wyzwolonej przez Polaków Bredzie i mieście malarza Boscha.

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc:
tel.: 32 227 26 22/691 770 344 w godz. 10.00-15.00
klub@mck.tychy.pl

 

26-28.02.2021 r. Tryptyk Polski teatru OdRuchu

Spektakle współorganizowane z Teatrem Małym w Tychach. Transmisja na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy).

26.02.2021 r., godz. 19:00 „Po drugiej stronie Wisły”

Podobno w Skandynawii wszystko jest lepsze. Jedzenie smaczniejsze, chłopcy przystojniejsi, a Bałtyk, jakby cieplejszy. Jednak, aby to ocenić, trzeba najpierw wybrać się do Skandynawii. Tymczasem po drugiej stronie Wisły jesteśmy świadkami pośmiertnych narodzin Adonisa z Polski. Pewnego dnia, rwący nurt rzeki porwał sześć pozornie obcych sobie osób, by w jednej chwili wyrzucić ich na brzeg – po tamtej stronie. Gdzie znajdują się bohaterowie spektaklu i czy to przypadek, że znaleźli się tam wspólnie? Mimo ogromu różnic, jedna rzecz łączy ich na pewno – narodowość. Ale czym jest obywatelstwo w obliczu śmierci? Jak ocenić swoje życie i ziemię po której się stąpało, z perspektywy faktu dokonanego? Czy walka narodowego Adonisa jest zasadna?
Aby to ocenić nie wystarczy wybrać się do Skandynawii. Trzeba udać się właśnie tam – na drugą stronę Wisły.

Trzecia część „Tryptyku polskiego” Teatru OdRuchu stanowi zwieńczenie refleksyjnej podróży twórców, po kraju nad Wisłą. Po solidnej ilości znaków zapytania, bohaterowie spektaklu stawiają kropkę. To opowieść o życiu i umieraniu w Polsce: o planach, ambicjach, fobiach i o miłości. O nocnym barze w zaświatach. Spektakl dedykowany jest wszystkim tym, którzy lubią stawiać pytania, nie czekając jednoznacznej odpowiedzi.

Reżyseria: Michał Misza Czorny i Monika Szydłowiecka
Tekst i choreografia: Michał Misza Czorny
Muzyka: Marek Bula
Obsada: Jakub Gajewski, Bartosz Goździkowski, Alicja Hudeczek, Kacper Mucha, Paulina Strzoda, Monika Szydłowiecka
Producent: Teatr Mały w Tychach i Miejskie Centrum Kultury w Tychach (spektakl współrealizowany ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Tychach w ramach projektu „Tyski bank kultury”).

27.02.2021 r., godz. 19:00 „Linoleum”

Znamy się od zawsze, wychowywaliśmy się na jednym podwórku, a przynajmniej w tej samej okolicy.
Bohaterowie spektaklu „Linoleum” są wśród nas, spotykamy ich w sklepie, na ulicy, w autobusie i w klubie.
Spławiamy ich, gdy proszą nas o papierosa, czujemy niebezpieczeństwo, kiedy nas zaczepiają i odrazę gdy wołają czy gwiżdżą w naszym kierunku. Dzieli nas wszystko, nie łączy nas nic. Czy aby na pewno? A może mieszkańcy tego osiedla w gruncie rzeczy należą do znacznej większości w tej biało-czerwonej krainie i należałoby ich w jakimś stopniu poznać, przynajmniej spróbować zrozumieć? Czy ignorowanie problemu może w jakikolwiek sposób wpłynąć na jego rozwiązanie? Czy Andżela, Sebix, Żenia, Wilma, Bączita, Gimpel i Luna mają jakieś marzenia? Dlaczego jest w nich tyle goryczy i wrogości? Obchodzi Cię to? Dlaczego Żenia ma problem z gejami, Luna nie znosi „ciapatych”, Sebix przesadza z pyłkami, a Gimpel jest półgłówkiem? Czy myślisz, że już tacy przyszli na ten świat, czy to właśnie świat takimi ich uczynił? Spektakl Teatru OdRuchu LINOLEUM porusza tematykę „szarej polskości”, ukazując w krzywym zwierciadle młodych Polaków wychowujących się na osiedlu. Język, którym posługują się wykonawcy Teatru OdRuchu to nie tylko słowo, ale także ruch i taniec, dzięki którym widz może poszukiwać treści, której nie sposób zwerbalizować. Data premiery: 16.11.2018 r. Mediateka XXI wieku w Tychach.

Reżyseria: Michał Misza Czorny i Monika Szydłowiecka
Tekst i choreografia: Michał Misza Czorny
Muzyka: Łukasz Poleszak (Wudec)
Obsada: Daria Gacek, Alicja Hudeczek, Jakub Nawrot, Bartosz Goździkowski/Jan Sarata, Paulina Strzoda, Monika Szydłowiecka
Producent: Teatr Mały w Tychach i Miejskie Centrum Kultury w Tychach (spektakl współrealizowany ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Tychach w ramach projektu „Tyski Bank Kultury”).

28.02.2021 r., godz. 19:00 „Deklaracja 6888”

Deklaracja 6888 jest kolażem, na który składają się losy poszczególnych bohaterów.
Łączy ich jedna rzecz – wszyscy walczyli . Powody ich walki były różne: walczyli o prawa, dla bliskich, dla kraju.
Wszyscy znaleźli się w bliżej nieokreślonej, abstrakcyjnej przestrzeni, zawieszonej gdzieś pomiędzy.
Bohaterowie spektaklu, wiedzą czym jest wojna. Tak jak my wszyscy. Walka niejedno ma imię.

 

Reżyseria: Michał Misza Czorny i Monika Szydłowiecka
Choreografia: Michał Misza Czorny
Tekst: Michał Misza Czorny
Muzyka: Łukasz Poleszak (Wudec)
Realizacja światła/technika: Daria Gacek
Obsada: Michał Misza Czorny, Karolina Jędrzejko,Bartosz Goździkowski,Alicja Hudeczek, Karolina Rentflejsz, Paulina Strzoda, Agata Toporek, Monika Szydłowiecka.

Dodaj swój komentarz!

avatar