Od 15 stycznia Megrez i Szpital Miejski w Tychach przyjmują zapisy na szczepionki

  0
  1677
  Fot. Kamil Peszat

  Do 14 stycznia przedłużono zapisy na szczepionkę przeciw covid-19 dla grupy zero (medycy, pracownicy służby zdrowia, farmaceuci itp.), zaś od 15 stycznia rusza nabór chętnych do grupy 1 czyli seniorzy powyżej 70 roku życia (E-skierowania dla tej grupy wystawione zostaną automatycznie, według PESEL) i pracownicy oraz podopieczni Domów Pomocy Społecznej.

  – Osoby chętne będą mogły zarejestrować się na szczepienie albo korzystając z infolinii NFZ 989, albo przez internet, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub po prostu dzwoniąc do punktu szczepień – wytłumaczyła konsultantka krajowa. Szczepienia grupy pierwszej ruszą 25 stycznia. Jak już zostało powiedziane w pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe. Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em. Szczepienie powszechne (czyli osób spoza grup priorytetowych) ma szansę rozpocząć się najwcześniej pod koniec II kwartału.

   

  Szczepionka nie dla nauczycieli

  – Niestety w pierwszym kwartale nie zaszczepimy nauczycieli – poinformował Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19. Z naszych informacji wynika, że środowisko nauczycielskie w Tychach chce się szczepić. – Trudno mi odpowiadać w imieniu wszystkich nauczycieli, ale wszyscy czekamy na powrót uczniów do szkoły. Osobiście nie wyobrażam sobie, że będziemy uczyć nie będąc wcześniej zaszczepionym. Tak samo jak reszta społeczeństwa boimy się o swoje zdrowie i zdrowie naszych rodzin – mówi Joanna Wojtynek dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego. – Z moich obserwacji wygląda to różnie – zaznacza Gabriela Stańczyk prezes tyskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Tak jak w społeczeństwie pojawiają się głosy sceptyków, ale są to głosy raczej pojedyncze – dodaje.

  – Na razie do szkół trafiło pismo z PSSE w sprawie nauczycieli klas I-III chętnych do badań przesiewowych na obecność koronawirusa  i takie dane w ubiegłym tygodniu dyrektorzy placówek oświatowych przesyłali bezpośrednio do sanepidu. Kilka dni wcześniej Kuratorium Oświaty zbierało dane ze szkół na temat pracowników administracji i obsługi (tych niepedagogicznych), ale także tylko w zakresie chętnych do badań przesiewowych, a nie szczepień – mówi Dorota Gnacik – dyrektor MCO w Tychach.

  Megrez i „Miejski”

  W Wojewódzkim Szpitalu Megrez zaszczepiono już 259 osób. – Dziś ma przyjść 600 dawek na ten tydzień, uruchamiamy drugi zespół do szczepienia (tzn. lekarz i pielęgniarki). Do szczepień zgłosiło się blisko 1800 osób, w tym 500 z naszego szpitala. Mamy dziś 76 pacjentów w szpitalu, w tym 5 pod respiratorami – podaje Małgorzata Jędrzejczyk rzecznik Megrezu. W Szpitalu Miejskim przyjęto 1200 zgłoszeń w tym 140 pracowników szpitala. W pierwszym tygodniu wyszczepiono blisko 200 osób.

  Na stronie gov.pl znajduje się 15 punktów szczepień na terenie miasta Tychy. Szczegółowa lista jest dostępna na https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien. W Tychach mieszka blisko 15 tys. osób powyżej 70 roku życia.

  Dodaj swój komentarz!

  avatar