„Tęczowy kalendarz” już pełnoletni

0
231
Ewa Baran, Adam Niesyto i Maciej Gramatyka pogratulowali laureatom konkursu - niestety tylko za pośrednictwem kamery i internetu. Fot. SW

Podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Tęczowy Kalendarz” i rozdanie nagród laureatom to zawsze gwarne i kolorowe wydarzenie. Tym razem – chociaż sceneria nie mniej kolorowa niż zwykle – było kameralnie.

W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, gdzie prezentowana jest wystawa pokonkursowa, organizatorzy oraz wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka pogratulowani uczestnikom i laureatom, ci jednak nie byli obecni na miejscu. Nagranie mogli obejrzeć w internecie.

Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie pracy, która będzie ilustracją wybranego miesiąca w kalendarzu. Powstają niezwykłe i bardzo różnorodne prace, za sprawą których sam kalendarz, jak i MDK nr 2 w okresie prezentowania wystawy pokonkursowej, mieni się wszystkimi barwami. Nagrody specjalne otrzymuje 13 prac: dwanaście zostaje ilustracjami kolejnych miesięcy w wydawanym przez MDK nr 2 i miasto Tychy kalendarzu, trzynasta trafia na jego okładkę. Oprócz tego jury przyznaje kwalifikacje do wystawy, których w tym roku było 139.

– Uczestnicy naszego konkursu to dzieci i młodzież w wieku od 6 do 19 lat. Ten przedział wiekowy to czas, kiedy człowiek wnikliwiej, uważniej postrzega otaczający świat, podziwia go, poznaje, staje się jego częścią. To bezcenne doświadczenia – mówił Adam Niesyto, wicedyrektor MDK nr 2 i główny organizator konkursu. – My dorośli, od najmłodszych możemy uczyć się wrażliwości umiejętności wnikliwej obserwacji i wielkiej radości odkrywania tego co piękne. W tym ponurym czasie pandemii jeszcze wyraźniej ta cudowna wrażliwość dzieci jest nam potrzebna. Przeglądając kilkukrotnie 1625 nadesłanych na nasz konkurs prac z całej Polski i 8 krajów Europy, Azji, Ameryki i Australii można odnieść wrażenie, że dla dzieci nic się nie zmieniło. To cudowna konkluzja. Dla dzieci świat nadal jest piękny, ludzie mili, uśmiechnięci, tolerancyjni, przyjaźni i bardzo radośni. Tego właśnie powinniśmy my, dorośli, od tych wspaniałych młodych artystów się uczyć. To właśnie dlatego kalendarz, będący owocem tego przedsięwzięcia, jest tak wyjątkowy.

– Żałujemy, że tym roku nie możemy wręczyć wam nagród osobiście – mówił Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych. – Jesteśmy tu tylko my i te piękne prace, wasze prace. Tęczowy Kalendarz z poprzedniej edycji towarzyszył mi przez cały ten rok, a teraz będzie mi towarzyszył w roku następnym.

Maciej Gramatyka podziękował też dyrektor MDK nr 2 Ewie Baran oraz Adamowi Niesyto za organizację konkursu w trudnych warunkach pandemii, mocno ograniczającej działalność placówek kulturalnych.

Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby.

 

Dodaj swój komentarz!

avatar