Sportowe podsumowanie 2020 roku

1
181
Fot. Beata Kucz

Dla świata sportu, klubów sportowych i samych sportowców miniony rok był niczym koszmarny sen. Zawieszone treningi, izolacja, zajęcia zdalne, zmienione kalendarze imprez, odwołane ważne zawody krajowe i zagraniczne, brak kibiców na obiektach sportowych, kłopoty finansowe… Niestety, to wszystko jeszcze trwa. Dlatego każdy medal, rekord czy awans był na wagę złota i bardziej niż kiedykolwiek cieszyliśmy się z każdego sukcesu, bo w 2020 roku było o nie wyjątkowo trudno.

Miniony rok zaczął się od… pożegnań. Z ekipą hokeistów GKS Tychy rozstał się Andrej Gusow, który prowadził drużynę przez prawie trzy lata, zdobywając z ekipą dwa tytuły mistrza Polski, Superpuchar Polski i dwukrotnie Puchar Polski. Nowym szkoleniowcem został wychowanek klubu Krzysztof Majkowski. Tyska Galeria Sportu zorganizowała spotkanie z biegaczami – maratończykami, specjalistami biegów ulicznych i przełajowych, a w Paprocanach odbył się pierwszy… zimowy triathlon – Śnieżna Pantera (200 m pływania, 20 km jazdy rowerem i 6 km biegu). Bardzo dobrze rok zaczęli zawodnicy Spartan Training Group, szlifujący formę w tyskim klubie Viking Training Center – aż 36 wystartowało w zawodach biegowych z przeszkodami (Spartan Winter) w Bańskiej Bystrzycy, w tym kilkoro dzieci.

Na osiedlu Z-1 rozpoczęto budowę boiska Tychy Falcons, a w Ostrawie, gdzie rozegrano halowe mistrzostwa Śląska, świetnie spisali się lekkoatleci MOSM – Oliwia Ślusarczyk zdobyła złoto w skoku w dal, Adam Warecki w tej samej konkurencji – srebro, Karina Sofińska – srebro w trójskoku i brąz w skoku w dal. Na podium stanęły także tyszanki, startujące w innych kubach: Julia Kożuch (AZS AWF Katowice) zdobyła srebro w biegu na 200 m, Julia Frąckowiak (MSKiS Jaworzno) – srebro w skoku w dal. Tyszanin, Szymon Topolnicki (AZS AWF Katowice) sięgnął po wicemistrzostwo w biegu na 3 km. A niedługo potem z Halowych Mistrzostw Polski Oliwia Ślusarczyk wróciła z brązowym medalem w skoku w dal. Byliśmy zaproszeni na Galę Mistrzów, podczas której Automobilklub Ziemi Tyskiej podsumował rywalizację w ramach Samochodowych Mistrzostw Tychów.

Miłe wieści napłynęły z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Cieszynie, gdzie tyszanka Karolina Białas zdobyła złoty medal.

A potem epidemia przerwała rywalizację sportową i wszelkie rozgrywki. Hokeiści, jako najlepszy zespół sezonu zasadniczego zostali mistrzami Polski. Drużynę piłkarzy przejął od Ryszarda Tarasiewicza Ryszard Komornicki, który jeszcze zdążył zadebiutować w pucharowym spotkaniu z Cracovią (1:2 po dogrywce).

O czym pisaliśmy podczas pierwszych tygodni epidemii? O zakończeniu kariery sportowej „Bagisia” czyli Adama Bagińskiego, o powrocie do Polski po 21 latach pracy w Szwajcarii Henryka Grutha, Albin Wira dał się namówić na „Alfabet” i powstał tekst: „Albin od A do Zet”. Informowaliśmy o nowej trybunce przy boisku na osiedlu A, o zakończeniu lub zawieszeniu rozgrywek w niższych ligach, rozmawialiśmy o sytuacji w spółce Tyski Sport z jej prezesem Krzysztofem Woźniakiem. Było o roku 100-lecia Czułowianki – najstarszego tyskiego klubu, o młodzieżowej ofensywie w hokejowej kadrze GKS Tychy, podsumowaliśmy rywalizację w rozgrywkach hokejowych młodzików i żaków. No i w końcu podsumowaliśmy kolejną edycję plebiscytu na Najlepszego Sportowca Roku w nowej formule i z nowym regulaminem. Po tytuły najlepszych w 2019 roku sięgnęli: judoka Andrzej Borowiec wśród seniorów i lekkoatletka Karina Sofińska w gronie młodzieżowców.

Jako pierwsi treningi rozpoczęli piłkarze, ale zajęcia przedstawicieli innych sportów nadal były „zamrożone”. Ożywienie przyniósł przełom kwietnia i maja. Do wznowienia rozgrywek i startów przygotowywali się piłkarze, futboliści amerykańscy, kajakarze, koszykarze i siatkarze, żeglarze, choć pływacy nadal trenowali… na sucho. W czerwcu ruszyły ligi piłkarskie, ekipę szykowali hokeiści, zaczęto się spotykać na turniejach siatkówki plażowej. Na piłkarskiej mapie Tychów pojawił się nowy klub Tysovia Tychy, który zaczął boje w klasie B. Pięściarze MOSM Tychy wywalczyli aż 7 medali mistrzostw Śląska (złote – Dawid Posiłek, Bartłomiej Rośkowicz i Jacek Targiel, srebrne – Jakub Targiel, Szymon Musiał, brązowe – Gracjan Dołuk, Michał Michałek).

Pod koniec lipca nowym trenerem piłkarzy GKS został Artur Derbin. Pływak Dawid Wiekiera i trener Marek Mróz z MKP Wodnik 29 Tychy otrzymali powołania do kadry. Wrzesień przyniósł jubileusz 10-lecia KKS Polonia Tychy. Po raz kolejny medalową formą błysnęli tyscy lekkoatleci, wychowankowie MOSM Tychy na mistrzostwach Polski we Włocławku. Julia Korzuch zdobyła brąz na 400 m ppł i srebro w sztafecie 4×400 m, a Szymon Topolnicki – srebro na 3.000 z przeszkodami. Z kolei w MP w młodzików Mateusz Misterek wywalczył brąz w wieloskoku.

Wioletta Pawluczek i Weronika Paszek (Śląskie Towarzystwo Strzeleckie) zdobyły dwa złote medale Akademickich Mistrzostw Polski, a podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Julia Szklanny zdobyła złoto, a Aleksandra Moiczek – srebro. Natomiast z MP juniorów i młodzieżowców podopieczni trenera Krzysztofa Rymskiego wrócili z kilkoma medalami: złote zdobyły Wioletta Pawluczek i Weronika Paszek a brązowe – Weronika Paszek i Kacper Stępień w mikście.

Wydarzeniem był udział dwóch wielkich lekkoatletycznych gwiazd podczas 10. Biegu im. Pawła Lorensa – Wandy Panfil-Gonzales i Jana Huruka. Paweł Ścierski tyski kolarz, specjalizujący się w zawodach MTB wywalczył srebrny medal podczas Mistrzostw Polski w Maratonie MTB w kat. juniorów.

W grudniu serię sukcesów w mistrzostwach Śląska zanotowali pływacy MOSM Tychy, a zawodnicy MKP Wodnik 29 Tychy znakomicie spisali się podczas mistrzostw Polski juniorów w Lublinie. Dawid Wiekiera zdobył tytuł mistrzowski, z kolei Wiktoria Radek – srebrny medal.

W końcówce roku nie udało się hokeistom awansować do lutowego finału Pucharu Polski, ale kibice liczą, że porażkę w półfinale powetują sobie zdobyciem kolejnego tytułu mistrzowskiego.

Przed nami kolejny rok, mamy nadzieję, że także pod względem sportu – bardziej normalny od minionego. Będzie to rok kolejnego wielkiego jubileuszu: GKS Tychy obchodził będzie swoje 50-lecie; przygotowania już się rozpoczęły.

Podpisy:

W Pucharze Polski piłkarze GKS odpadli dość szybko (na zdjęciu mecz z Wisłą Płock), więc mogą się skoncentrować na walce o awans do ekstraklasy.
Karolina Białas zdobyła złoty medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Cieszynie.
Lekkoatletka Karina Sofińska (na zdjęciu z trenerem Bogdanem Przybycinem) została wybrana najlepszą sportsmenką wśród młodzieżowców w plebiscycie „Twoich Tychów”.
Hokeiści GKS to czołowy zespół PHL, w tym sezonie tradycyjnie walczący o mistrzostwo Polski.
Dla startującego w barwach AZS AWF Katowice tyskiego lekkoatlety Szymona Topolnickiego rok 2020 stał pod znakiem srebra – zarówno na mistrzostwach Śląska, jak i MP.
Futboliści amerykańscy spod znaku Falcons Tychy doczekali się wreszcie swojego stadionu na osiedlu Z-1, podobnie jak lekkoatleci Areny przy ul. Edukacji.
Wioletta Pawluczek często trafiała w dziesiątkę, czego efektem kilka złotych medali.
Dawid Wiekiera potwierdził swoją wysoką pozycję w juniorskim pływaniu.

 

1
Dodaj swój komentarz!

avatar
Anżej
Anżej

nowy rok też mógłby rozpocząć się od pożegnania „trenera”!!!!!