Jak wspomóc pracę magazynu w nowoczesnej logistyce?

0
67
Magazyn opon

Ze względu na istotne zmiany w oczekiwaniach klientów, nowoczesna logistyka musi coraz częściej reagować doraźnie na występujące problemy. Jest to szczególnie widoczne w czasie pandemii COVID-19, gdy mamy do czynienia z rosnącym zapotrzebowaniem w sektorze e-commerce. Ponieważ klienci w obecnej sytuacji rzadko chcą (lub mogą) robić zakupy w stacjonarnych sklepach, wiele zamówień przeniosło się do Internetu. Aby móc obsługiwać rosnące wolumeny zamówień, firmy muszą zaopatrzyć się w najnowsze rozwiązania z zakresu automatycznej identyfikacji (AutoID).

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa muszą borykać się z wieloma zmiennymi w swoich operacjach. Ponieważ firmy nie mogą być pewne, co przyniosą kolejne dni, trzeba być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Największymi problemami, z którymi zmagają się centra logistyczne i magazyny, są: zmieniające się podejście klienta do sposobu robienia zakupów, nieregularne zapotrzebowanie oraz wielkości zamówień, a także niedostępność towaru. Na szczęście zaimplementowanie odpowiednich optymalizacji w procesach magazynowych może zniwelować koszty operacyjne i opóźnienia niemal do minimum.

Żeby zoptymalizować procesy musimy skorzystać z najnowszych technologii. Szczególnie istotne jest to w przypadku przedsiębiorstw, które chcą pozostać konkurencyjne na wciąż dynamicznie zmieniającym się rynku. Automatyczna identyfikacja produktów opiera się na wykorzystaniu kodów kreskowych do pozyskania informacji o konkretnym towarze. W ten sposób możemy mieć pewność, że do centralnej bazy danych przekazana zostanie szczegółowa informacja, która następnie może być wykorzystana według preferencji pracowników. Warto wspomnieć o tym, że do odczytu kodów posłużą nam czytniki kodów kreskowych – niezwykle proste w obsłudze urządzenia, wykorzystywane w niemal każdej branży.

Trzeba jednak zwrócić także uwagę na zaplecze systemowe. W dzisiejszych czasach niemal niemożliwe jest ręczne przetwarzanie danych. Ciągle rosnące wolumeny zamówień są zwyczajnie zbyt duże, aby można było poradzić sobie bez profesjonalnego rozwiązania. Takim właśnie usprawnieniem jest Warehouse Management System, czyli system WMS. Oprogramowanie klasy WMS służy przede wszystkim do obsługi zamówień, śledzenia stanu magazynowego, a także przyjmowania i wysyłki towaru. Każdy system WMS można również rozszerzać o dodatkowe moduły, które jeszcze lepiej wspomogą pracę magazynu. Wdrożenie takiego rozwiązania pozwala na znaczące obniżenie kosztów operacyjnych, jak również zmniejszenie czasu potrzebnego na realizację poszczególnych zadań.

Dodaj swój komentarz!

avatar