Wirtualny kiermasz świąteczny

0
376

Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Baczyńskiego odbywał się od 2008 r. W tym roku po raz pierwszy się nie odbędzie, oczywiście ze względu na sytuację epidemiczną. To zła wiadomość dla wszystkich tyszan, dla których wizyta na jarmarku co roku była okazją do pierwszego odetchnięcia świąteczną atmosferą. Ale szczególnie dla rękodzielników, którzy oferowali tam swoje wyroby, które przygotowywali na tę okazję od wielu miesięcy. Dlatego postanowili zjednoczyć siły i stworzyli wirtualną wersję jarmarku.

Na facebooku powstała grupa „Rękodzieło wsparcie lokalnych przedsiębiorców Tychy i okolice”. Jej pomysłodawczynią jest Anita Gertych. – Prowadzę w Tychach sklep z robionymi na drutach i na szydełku czapkami, rękawiczkami, szalami. Szyję też torby i ubrania, często na indywidualne zamówienia. Szyjemy według naszych projektów, dzięki czemu powstają rzeczy niepowtarzalne, unikatowe, które pojawiają się tylko w jednym lub dwóch egzemplarzach. Gdy został odwołany kiermasz na Nikiszu, na którym zawsze się wystawiałam, a potem też kiermasze na Giszowcu i w Tychach, zastanawiałam się gdzie ja sprzedam cały ten towar. Bo my rękodzielnicy przygotowujemy się do okresu świątecznego cały rok. Nie da się w dwa tygodnie uszyć kilkuset czapek czy toreb. Ręczna produkcja wymaga czasu, ja nawet metki robię własnoręcznie. W podobnej sytuacji znaleźli się inni rękodzielnicy, z którymi współpracuję. Wpadłam więc na pomysł, żeby założyć tę grupę i zaprosić ich do niej. Wtedy po pierwsze będziemy kupować od siebie nawzajem, co często dzieje się też na kiermaszach, a po drugie możemy też zapraszać tam osoby kupujące, szukające upominków dla najbliższych.

Administratorka ustaliła na grupie pewne zasady: każdy post ma dotyczyć konkretnego produktu, ma zawierać jego opis, cenę i miasto, w którym można zakupioną rzecz odebrać. Dzięki temu kupujący mogą łatwo przeglądać oferty, bez konieczności klikania i przechodzenia na strony producentów. Powstał wirtualny kiermasz świąteczny, na którym można kupić m.in. ozdoby choinkowe, dekoracje świąteczne, świece, ceramikę, ubrania, torebki, przytulanki, biżuterię – wszystko wykonane ręcznie przez twórców z Tychów i okolicznych miejscowości.

– Będą też oryginalne pierniki ozdobione przez dzieci metodą kropkowania, z której prowadzę warsztaty – dodaje Anita Gertych. – Pojawiają się także wykonane przez dzieci naturalne mydełka, także efekt warsztatów prowadzonych przeze mnie i moją córkę.

Do promowania tej inicjatywy tyskich rękodzielników przyłączyło się Miejskie Centrum Kultury. Ponadto na stronie internetowej Urzędu Miasta Tychy powstaje Świąteczna Baza Rzemieślników (podobnie, jak wcześniej została stworzona baza lokali gastronomicznych, które oferują jedzenie na wynos i z dowozem). Baza będzie dostępna także w miejskiej aplikacji Treespot. Na razie jest na etapie tworzenia. – Zachęcamy wszystkich lokalnych twórców rękodzieła do wypełnienia ankiety dostępnej na stronie urzędu miasta i dołączenia do bazy – mówi Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.

Baza na miejskiej stronie będzie zawierać krótkie opisy działalności rękodzielników i odsyłacze do ich stron internetowych. Będzie więc działać nieco inaczej niż facebookowa grupa, gdzie twórcy prezentują już konkretny produkt z ceną. Zachęcamy do odwiedzin i wybierania pięknych i oryginalnych świątecznych dekoracji i prezentów.