Przybywa samochodów elektrycznych oraz miejsc do ładowania

    3
    694
    Fot. Kamil Peszat

    Ile jest w Tychach samochodów elektrycznych? Jak się okazuje – jeszcze niewiele, choć ich liczba systematycznie wzrasta. Ich właściciele mają do dyspozycji na razie 10 punktów do ładowania, jednak do roku 2022 będzie ich łącznie około 60.

    Z danych Wydziału Komunikacji UM wynika, iż w Tychach zarejestrowanych jest obecnie 79 pojazdów elektrycznych (zielone tablice rejestracyjne). Jednak w tej liczbie są także trolejbusy TLT. W związku z tym, że łącznie trolejbusów i elektrobusów jest obecnie 26, pozostają 53 pojazdy. Liczba „elektryków” w ostatnich latach wzrastała, ale w niewielkim stopniu. W 2017 roku było takich pojazdów (z trolejbusami) 41, a w kolejnych: 2018 – 46, 2019 – 49.

    Inaczej jest w przypadku hybryd, gdzie wzrost liczby pojazdów jest o wiele bardziej zauważalny. W 2017 roku było ich 64, rok później – ponad dwa razy więcej – 140, w 2019 r po tyskich drogach jeździło 251 hybryd, a obecnie jest ich już 575.

    Można zatem powiedzieć, że pojazdy hybrydowe przeżywają prawdziwy boom, elektryki – jeszcze nie, choć i na tym rynku zaczyna panować coraz większe ożywienie.

    Przybędzie „ładowarek”

    Na razie barierę dla pojazdów elektrycznych stanowi ich cena oraz nadal niewielka jeszcze liczba stacji do ładowania. To drugie zmieni się już niebawem, bo rozbudowa sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych staje się koniecznością. W Tychach – według Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych – jest obecnie 10 takich punktów. Po trzy znajdują się na dwóch stacjach Orlenu przy ul Beskidzkiej, a cztery na ul. Przemysłowej, przy Gemini Park Tychy. W myśl ustawy, w takich miastach jak Tychy (powyżej 100 tys., mieszkańców i 60 tys. zarejestrowanych pojazdów), minimalna liczba punktów wynosi 60. W związku z tym, podczas ostatniej sesji Rada Miasta przyjęto plan budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Wytypowanych zostało niewielkich 14 działek, na których znajdzie się 14 stacji – 28 punktów ładowania. Operatorem systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego będzie Tauron Dystrybucja, a stacje te mają być gotowe w IV kwartale 2022 roku. Kolejny operator zamierza wybudować w Tychach kolejnych 11 stacji, tj. 22 punkty. W ten sposób minimalna liczba punktów ładowania zostanie zrealizowana, choć nie wykluczone, że znajdą się też inni operatorzy.

    Znajdź na mapie

    Pomocna dla posiadaczy samochodów nowej generacji jest interaktywna mapa, opracowana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, na której znajdują się wszystkie ogólnodostępne na obszarze Metropolii punkty ładowania samochodów elektrycznych. Najwięcej jest ich w Katowicach 115. Na mapie są także stacje, których budowę rozpoczęto bądź zaplanowano. Mapa zawiera szczegółowe informacje, kto jest operatorem stacji, jakie są metody płatności albo jakimi złączami i napięciem dysponują konkretne ładowarki. Dane pochodzą z informacji przekazanych przez gminy GZM oraz Urząd Dozoru Technicznego. Mapa ma być stale aktualizowana. Aby z niej skorzystać, należy wejść na portal InfoGZM i wybrać zakładki: „Publikacje” oraz „Pozostałe”.

     

    Jaka różnica?

    Hybryda to pojazd wyposażony zarówno w silnik elektryczny, jak i w silnik spalinowy. Może korzystać zarówno z jednego, jak i z drugiego napędu, a część energii, która zużywana jest podczas działania silnika spalinowego (np. podczas hamowania) układ elektryczny wykorzystuje do naładowania swoich baterii. Zazwyczaj samochodów hybrydowych nie trzeba ładować, chyba, że chodzi o auta wykorzystujące system „plug-in”. W tym przypadku energię trzeba dostarczyć akumulatorom z zewnętrznych źródeł prądu. Taka hybryda ma jednak większy zasięg elektryczny niż pojazdy pobierające energię z hamowania.

    Pojazdem elektrycznym nazywamy natomiast auto, którego źródłem napędu jest wyłącznie silnik elektryczny, zasilany bateriami.

    3 KOMENTARZE

    1. Słaba ta ewidencja ładowarek lub brak info autora, AUCHAN ma też, no chyba że to do ładowania smartphona 🙂

    Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.