Animowane „Nuty na wierzbie”

0
82
Sonos Kwartet podczas nagrań muzyki do „Nut na wierzbie”. Fot. Kamil Peszat

W sali koncertowej Mediateki odbyły się nagrania muzyczne do projektu „Nuty na wierzbie”. Sonos Kwartet w składzie: Małgorzata Hlawsa (flet), Marta Huget-Skiba (skrzypce), Anna Grzybała (altówka) oraz Joanna Urbańska-Mikszta (wiolonczela) wykonał utwory polskich kompozytorów romantycznych, takich jak Stanisław Moniuszko, Zygmunt Noskowski, Władysław Żeleński, Franciszek Lessel.

Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w Sieci”.  – „Nuty na wierzbie” to cykl pięciu kilkuminutowych audycji słowno-muzycznych. Wykonanie utworów w wersji oryginalnej lub transkrypcji na skład kwartetu ma na celu zapoznanie dzieci ze stylistyką polskiej muzyki romantycznej oraz rozwijanie ich wrażliwości i ciekawości muzycznej – mówi Marta Huget-Skiba, na co dzień koncertmistrz w orkiestrze AUKSO. – Główną osią projektu jest muzyka, dlatego pracujemy przez dwa dni po osiem godzin aby stanąć na wysokości zadania. Animacja i słowa powstały pod naszą interpretację polskich klasyków – dodaje Małgorzata Hlawsa.

Historię i słowa do projektu napisała Katarzyna Prudło, aktorka Teatru Ateneum, autorka wierszy dla dzieci, pomysłodawczyni projektu, która u boku Grzegorza Eckerta (również aktora tego teatru) wcieli się w rolę Marylki. – Kanwą opowiadań są przygody Marylki i Adasia, którzy spędzają wakacje nad jeziorem w starym dworku-pensjonacie gdzieś w Polsce, nad którym rośnie tytułowa wierzba, ulubione miejsce dziecięcych zabaw. Przygody, które dzieci przeżywają, nawiązują do motywów polskiej literatury romantycznej, baśniowości i historii – opowiada autorka słów. Animacje poklatkowe autorstwa Barbary Treli-Szymy będą dostępne na stronie kwartetsonos.com oraz kodaly.art.pl pod koniec października.

Fot. Kamil Peszat