Oferta pracy dla opiekunek w Niemczech. Jaki jest typowy zakres obowiązków?

0
48
Starsza osoba na wózku z opiekunką

Chcesz pracować jako opiekunka osób starszych? Firmy rekrutujące oferują miejsca pracy w Niemczech. Zapewniają przy tym znacznie lepsze wynagrodzenie, niż można uzyskać w Polsce. Być może myślisz o wyjeździe całkiem poważnie i regularnie przeglądasz oferty pracy. Czasem jednak bardzo trudno je porównać, nie mając doświadczenia.

Poniżej wskazujemy typowe obowiązki, z jakimi będzie się mierzyć opiekunka w Niemczech. Dzięki temu zyskasz jasny ogląd sytuacji i będziesz wiedzieć, która oferta rzeczywiście jest zgodna z ogólnie przyjętymi normami.

Oferta pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech powinna zawierać obowiązki.

Niestety, jak pokazuje praktyka, nie zawsze tak jest. Pracodawcy mają w zwyczaju bardzo skupiać się na wymaganiach związanych z ofertą pracy. Dość jasno wskazują też, co są w stanie zaoferować w zamian. Częściej wspominają jednak o takich aspektach, jak pensja, ubezpieczenie czy kontakt z polskojęzycznym opiekunem, niż o obowiązkach. Dla osób poszukujących pracy w charakterze opiekunki jest to pewne utrudnienie.

Pamiętaj, że odpowiadając na ofertę pracy nie wyrażasz od razu zgody na zatrudnienie. Wszystko rozstrzygnie się przy rozmowie kwalifikacyjnej. Potencjalny pracodawca będzie chciał uzyskać więcej informacji o Tobie. Jednak znajdzie też czas na odpowiedzi na Twoje pytania. A obowiązki warto doprecyzować przed podpisaniem umowy.

Praca dla opiekunek w Niemczech – wymagania związane z opieką nad seniorem.

Zakres obowiązków opiekunki będzie zależał od stanu zdrowia jej podopiecznego. Zupełnie inaczej wygląda opieka nad osobą w dużym stopniu samodzielną, niż nad seniorem chorującym na różnego rodzaju choroby otępienne. W każdym przypadku opiekun musi zapewnić mu towarzystwo i emocjonalne wsparcie. Standardem jest również załatwianie ze starszą osobą prostych spraw urzędowych czy wizyta na poczcie.

Jeśli osoba, którą się zaopiekujesz, tego wymaga, trzeba jej także zapewnić pomoc w codziennej higienie i toalecie oraz podczas ubierania. W takim wypadku będzie ona również potrzebować pomocy przy poruszaniu się. Prawo jazdy nie jest zazwyczaj wymagane w pracy opiekunki. Może Ci jednak zapewnić dostęp do większej ilości ofert.

Opiekun osób starszych podczas pracy w Niemczech zwykle prowadzi dom.

Opiekunka zazwyczaj mieszka podczas pobytu w Niemczech razem ze swoim podopiecznym. Zdarza się, że oferuje jej się osobne mieszkanie w bezpośrednim pobliżu, jednak jest to rzadkością. W naturalny sposób dzieli więc ze starszą osobą przestrzeń do życia, korzysta z niej i ją użytkuje. Wymogiem w tej pracy jest utrzymywanie porządku w mieszkaniu lub domu. Obejmuje to także takie czynności, jak odkurzanie, mycie podłóg, pranie i prasowanie.

Standardowo do obowiązków opiekunki należą również zakupy oraz przygotowywanie i podawanie posiłków. Musi to być jednak dostosowane do realnych możliwości. Jeśli podopieczny wymaga całkowitej uwagi, gdyż w innym przypadku nie będzie można zapewnić mu bezpieczeństwa, zatrudnia się dodatkowe osoby. Możliwe, że posiłki też będą w takim przypadku dostarczane przez firmę zewnętrzną.

Aktywizacja seniora podczas pracy w opiece. Na czym polega?

Opiekunka powinna mieć pozytywny wpływ na swojego podopiecznego. Takie sformułowania, jak aktywizacja, nie są jednak zazwyczaj precyzyjnie wyjaśniane. W tym określeniu kryją się jednak wszystkie działania, które mają pobudzać starszą osobę do podejmowania wyzwań. Oczywiście na miarę jej możliwości.

Częste spacery to podstawa. Prócz tego warto proponować różnego rodzaju gry i zabawy, które wymagają podjęcia wysiłku intelektualnego. Przy dobrej organizacji czasu można także zaplanować aktywności, które uszczęśliwią seniora. Ważne, by myśleć także o tym, co sprawi, że będzie on czuł się ważny i przydatny.

Czego nie można robić w ramach opieki nad osobami starszymi w Niemczech?

W Niemczech starsze osoby często mają zapewnioną pomoc profesjonalnej pielęgniarki. Opiekunka nie może wykonywać jej obowiązków. Przydział leków, pomiar cukru czy wykonywanie zastrzyków pozostawia się służbom medycznym. Podobnie jak opatrywanie otwartych ran i podawanie insuliny. Co ważne, opiekunka nie powinna wykonywać tych czynności, nawet jeśli ma wykształcenie i doświadczenie pielęgniarskie.

Do obowiązków opiekunki nie należy także sprzątanie przestrzeni, która nie jest codziennie użytkowana przez nią i podopiecznego. Do takich prac fizycznych zatrudniane są firmy sprzątające lub rodzina starszej osoby wykonuje je samodzielnie.

Dodaj swój komentarz!

avatar