Wystawa w Muzeum Miejskim „To idzie młodość”

0
114

Od piątku 16 października Muzeum Miejskie zaprasza do swojej siedziby (Stary Magistrat, plac Wolności 1) na nową wystawę „To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu”.

W okresie tzw. stalinizacji system kultury fizycznej w PRL został przeorganizowany na wzór radziecki, a sport miał odtąd służyć sprawom narodu i partii. Takie imprezy, jak kolarski Wyścig Pokoju czy Mistrzostwa Europy w boksie w Warszawie zostały obciążone polityczno–ideologicznym bagażem. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane unikalne fotografie, plakaty, trofea i dokumenty z czasów, gdy mistrzowie sportu stawali się własnością państwa. Nie zabraknie na niej oczywiście wątków tyskich. W związku z rozpoczęciem budowy „Nowych Tychów” to wzorcowe miasto socjalistyczne było wdzięcznym polem do realizacji modelu stalinowskiego sportu.

Wystawa, której kuratorem jest Piotr Zawadzki, to propozycja nie tylko dla miłośników sportu, ale pozwalająca też na głębszą refleksję w ujęciu historycznym i socjologicznym. Wstęp na ekspozycję jest wolny – obowiązują zasady bezpieczeństwa, związane z pandemią.

W niedzielę, 18 października o godz. 16, Muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Zapisy: tel. 515-717-430, email: k.hajduk@tgs.tychy.pl. Liczba uczestników ograniczona.

Dodaj swój komentarz!

avatar