Light&Sound Festival już jutro

0
420
Tegoroczny konkurs mappingu odbędzie się pod hasłem „Ziemia”. Fot. KP

Już 12 września o 16.00 na Browarze Obywatelskim (ul. Browarowa 7) odbędzie się Light&Sound Festival. Podczas wydarzenia organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury odbędzie się konkurs mappingu oraz koncert z udziałem gwiazd. Tegoroczny finał należy do Karoliny Czarneckiej znanej z przeboju „Koka, hera, hasz, LSD”. Wstęp wolny.

Warto również zwrócić uwagę na zespól Cukier, który w tym roku wydał swój debiutancki album. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w ich koncercie i jesteśmy pewni, że w Tychach zaprezentują potężną dawkę energii i świeże podejście do hip-hopu. Ponadto wystąpią Chłodno czyli duet, który powstał przełomem lata oraz jesieni ubiegłego roku. Tworzą go pszczynianin Szymon Pałyz i tyszanka Julia Zastryżna; dobrze znany tyskiej publiczności SIDOR x S-AGE łączący nowoczesne brzmienia z muzyką klasyczną oraz wspomniana Karolina Czarnecka. Gwiazda festiwalu na przestrzeni lat dorobiła się 4 albumów, w których celnie opisuje rzeczywistość. Od śpiewu przez rap opowiada o bajkach Disneya, seksizmie i niechęci, którą wyczuwa od radykalnych feministek. Ten koncert po prostu nie może się nie udać.

Podczas festiwalu również dobędzie się (17.00) wernisaż wystawy prac studentów Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach oraz wernisaż wystaw Tyskiego Banku Kultury (18.30-19.00) z pracami Izabeli Wądołowskiej, Agnieszki Kuśpiel oraz Justyny Biskup-Naumienko. O godz. 20.00 rozpocznie się pokaz konkursowy mappingu, zaś o 22.10 nastąpi ogłoszenie wyników i pokaz prac laureatów.

Impreza swoją historią sięga 2011 r. kiedy to podobnych wydarzeń można było szukać ze świecą w ręku. Mapping 3D jest to technika oświetlenia budynku w artystyczny sposób, dzięki któremu jego elementy wydają się ożywać. Przez te lata artyści walczyli o nagrodę Prezydenta Miasta Tychów i nie inaczej będzie tym razem. W szranki o kwotę 5 tys. zł stanie 6 uczestników, którzy przeszli eliminacje. W poprzednich latach tematem przewodnim były hasła „ogień” czy „folk”. W tym roku organizatorzy zadali artystom opracowanie swoich występów pod szeroko pojętym tematem „Ziemia”. Mappingi zostaną ocenione przez jury w składzie: Beata Konieczniak – dyrektor artystyczna i pomysłodawczyni „Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła” Light.Move.Festival  w Łodzi (przewodnicząca jury); Tomasz Wlaźlak – artysta wizualny, dr sztuki zajmujący się sztuką multimedialną i grami wideo; Piotr Kumor – główny specjalista ds. organizacji imprez w Miejskim Centrum Kultury w Tychach.

Tegoroczna edycja Light & Sound Festival kontynuuje dobrą passę z poprzednich lat, podczas których na tyskiej scenie gościli m.in. Mery Spolski czy Daria Zawiałow. 12 września warto zaznaczyć sobie w kalendarzu.

 

Dodaj swój komentarz!

avatar