Dziś rusza Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon

0
201
Mat. pras.

Dziś (w czwartek 10 września) rozpocznie się 6. już edycja Festiwalu Teatrów Niezależnych Andromedon. Organizator Śląskie Zakłady Sztuki przygotował dla widzów 3 spektakle familijne, klaunadę, dwa widowiska dla starszego widza (w tym jedno od lat 18) oraz Pokój Wenus.

Tegoroczna edycja Andromedonu, jak zresztą wszystkie wydarzenia po 4 marca, znacznie się różni od poprzednich. Reżim sanitarny, liczne restrykcje czy choćby zachowawczość sponsorów stały się codziennością. Niemniej ogromne uznanie dla organizatora za „domknięcie” festiwalu. – Jak zawsze wkładamy w Andromedon całe nasze serce. Kochamy teatr uliczny i chcemy się tą miłością dzielić z mieszkańcami Tychów. Ogromne podziękowania dla tych, dzięki którym mamy tę możliwość, czyli dla Miasta Tychy za program grantowy Tyskie Inicjatywy Kulturalne i Rafała Sonika właściciela Gemini Park, który rośnie na prawdziwego mecenasa sztuki w naszym mieście – zaznaczył Jakub Kabus prezes Śląskich Zakładów Sztuki.

Andromedon jest dość specyficznym festiwalem, w którego tkankę wpisany jest przekrojowy charakter. – Od początku prezentujemy spektakle dla dzieci jak i dla dorosłych. To jest właśnie siła spektakli plenerowych i teatru niezależnego, który nie boi się eksperymentować z przestrzenią. Pierwotnym założeniem było zrobić festiwal promujący kulturę w przestrzeni publicznej, pokazywać lekkie spektakle przypadkowym widzom i liczyć, że ktoś się zainteresuje i przyjdzie z ciekawości na ambitniejszą sztukę. Kto wie, może taka osoba zacznie regularnie przeglądać repertuar wydarzeń kulturalnych, a każdy taki widz, którego uda się „złowić” dla teatru, to dla nas kilka centymetrów bliżej raju – mówi Jakub Kabus.

Podczas 6. edycji widz zobaczy spektakl oparty na tekście japońskiej baśni traktującej o poszukiwaniu tożsamości, zabawną historię edukacyjną pisaną wierszem o fenomenie wody, egzystencjalny melodramat dla widzów od 18 roku życia, zwariowaną klaunadę czy w końcu metaforyczną opowieść o oblężonym mieście w wykonaniu Teatru Biuro Podroży. Ten ostatni gościł na Andromedonie w 2018 r. stąd jesteśmy pewni, że szykuje się widowisko na poziomie.

Osobnego akapitu wymaga ciekawy projekt nazwany Pokój Wenus. Jest to spektakl „site specific”, czyli stworzony z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu. W tym przypadku będzie to Galeria „Na wolności”, gdzie w sześciu przygotowanych pokojach, sześć kobiet zaprezentuje 15 minutową etiudę dla jednego obecnego w pokoju widza. Cena biletu na każdą etiudę wynosi 10 zł i obowiązuje bezwzględna konieczność rezerwacji miejsc. Reszta spektakli jest darmowa.

 

Rozkład jazdy

10 września

17:00 O jednym takim co nie lubił siebie, WALNY – Teatr. GEMINI PARK TYCHY, wstęp bezpłatny.

11 września

17:00 Opowieści kropli wody, WALNY – Teatr. GEMINI PARK TYCHY wstęp bezpłatny.
20:00 Faust, Teatr A Part. Dziedziniec Teatru Małego w Tychach, wstęp bezpłatny.

12 września

12:00 oraz 17.00 Cyrk Pana Pedro, Teatr Piotra Myszczyszyna. GEMINI PARK TYCHY, wstęp bezpłatny.
15:00 NOE, Walny – Teatr. Dziedziniec Teatru Małego w Tychach, wstęp bezpłatny.

12-13 września

12.00-17.15 Pokój Wenus. Galeria „Na wolności” (Plac Wolności 3 obok Muzeum Miejskiego). Wstęp 10 zł.

13 września

20:00 Cisza w Troi, Teatr Biuro Podróży. Dziedziniec Teatru Małego w Tychach, wstęp bezpłatny.

 

 

Dodaj swój komentarz!

avatar