Czego należy unikać w przypadku użytkowania patelni żeliwnej?

0
126

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale patelnie żeliwne wymagają swego rodzaju specjalnego traktowania. Wszystko ze względu na indywidualne zasady dotyczące pielęgnacji, czyszczenia i gotowania. Niezależnie od tego, czy kupujemy nową, czy używamy starej, powinniśmy unikać poniższych błędów w przypadku jej użytkowania, dzięki czemu będzie nam służyć przez długie lata.

Zbyt krótkie rozgrzewanie patelni

Chociaż żeliwo jako materiał jest cenione ze względu na jego zdolność do rozgrzewania się – i pozostawania –  w wysokiej temperaturze, ma tendencję do tworzenia gorących punktów, które mogą prowadzić do nierównomiernego gotowania i mniej nieprzywierającego przypalenia. Aby temu zapobiec, najpierw rozgrzej patelnię w piekarniku, a następnie ustaw go na do około 200°C. Poczekaj, aż piekarnik i patelnia nagrzeją się razem.

Używanie tej samej patelni do dań słodkich i słonych

Jedną z magicznych właściwości żeliwa jest to, że jest tak samo skuteczne zarówno w przypiekaniu łososia, jak i brzegów ciastek. Niemniej jego półporowata powierzchnia oznacza, że jeśli gotujesz obie te potrawy na tej samej patelni, możesz otrzymać wypieki o zapachu ryby. Jeśli to możliwe, zainwestuj w oddzielną patelnię na intensywne pod względem zapachu potrawy, jak owoce morza, czy sos czosnkowy.


Patelnia żeliwna grillowa JADWIGA. Źródło: prymusagd.pl

Niedokładne czyszczenie patelni

Aby dokładnie umyć patelnię żeliwną, należy zrobić to, gdy patelnia jest jeszcze ciepła po ugotowaniu posiłku.  Opłucz ją ciepłą wodą, posyp sodą oczyszczoną i delikatnie usuń wszelkie zanieczyszczenia gąbką, szmatką lub nylonową szczoteczką. Soda oczyszczona pomoże przeciwdziałać wszelkim utrzymującym się smakom, jednocześnie działając jako środek przeciwbakteryjny, a sól usunie bród.

Zbyt długie moczenie patelni

Moczenie żeliwnej patelni w zlewie to przepis na rdzę, podobnie jak mycie jej w zmywarce. Zamiast tego wyczyść ją jak najszybciej, nawet używając zwykłego mydła i wody. Tak długo, jak spłukujesz wszystkie mydliny i suszysz patelnię po umyciu, mydło nie powinno uszkodzić sezonowanej powierzchni patelni.

Podsumowanie

Dbanie o patelnię żeliwną pozwoli zapewnić warunki do jej wieloletniego użytkowania. Dlatego, jeśli cenimy sobie urozmaicenie w kuchni, tym bardziej powinniśmy zadbać o pielęgnację naszego naczynia kuchennego.

Dodaj swój komentarz!

avatar