Faktoring jako sposób na poprawę płynności finansowej firmy

0
126
Faktoring jako sposób na poprawę płynności finansowej

Faktoring to coraz bardziej popularna alternatywa dla kredytów bankowych, a także innych rozwiązań wspomagających płynność finansową firmy. Na czym polega taka usługa i dlaczego warto z niej skorzystać?

Częstą przyczyną bankructwa firm jest nie tyle prowadzenie nierentownej działalności, co utrata płynności finansowej. Dlatego też, aby nie dopuścić do problemów z tą ostatnią, przedsiębiorca musi podjąć odpowiednie działania zabezpieczające. Jednym z takich działań jest właśnie skorzystanie z faktoringu, czyli nowoczesnej usługi wspierającej płynność firmy.

Faktoring pozwala uwolnić zamrożone środki

Płynność finansowa to nic innego, jak sytuacja, w której firma może swobodnie radzić sobie ze spłatą rozmaitych zobowiązań. W jej utrzymaniu pomaga między innymi faktoring, który pozwala uwolnić środki zamrożone w należnościach. Dzięki niemu przedsiębiorca nie musi czekać wiele tygodni na zapłatę od kontrahenta, lecz otrzymuje należne środki od razu po wystawieniu faktury od faktora (firmy faktoringowej). Pozwala na to cesja wierzytelności, czyli odpłatne przeniesienie uprawnień wynikających z wystawionej faktury.

Atrakcyjny sposób na finansowanie bieżącej działalności

Jak wynika z powyższego, faktoring stanowi sposób na finansowanie bieżącej działalności. Dzięki niemu firma może od razu pozyskać środki z faktur i przeznaczyć je na dowolne cele. Może być to zakup niezbędnych materiałów, wypłata wynagrodzeń dla pracowników, czy też pokrycie kosztów administracyjnych. Faktoring jest zatem równie skuteczny, jak choćby kredyty i pożyczki, które również zapewniają natychmiastowy dostęp do gotówki.

Dodatkowe usługi w ramach faktoringu

Warto wiedzieć, że faktoring to nie jeden konkretny, lecz kilka różnych produktów o podobnej funkcjonalności. Jednym z nich jest faktoring pełny, w ramach którego faktor może świadczyć szereg dodatkowych usług finansowych. W jego przypadku następuje nie tylko cesja wierzytelności, ale także pojawiają się takie udogodnienia, jak przejęcie ryzyka niewypłacalności, ściąganie należności od klientów, kontrolowanie rozliczeń, czy monitorowanie terminowości spłat. Rodzaj i zakres tych usług zależy od szczegółów oferty danego faktora, a także zapisów jego umowy z przedsiębiorcą.

Usługa również dla małych i początkujących firm

Należy podkreślić, że w porównaniu do kredytów, faktoring wykazuje się nieco większą dostępnością. Nierzadko mogą z niego bowiem skorzystać zarówno początkujące firmy, jak i przedsiębiorcy prowadzący niewielką działalność. Bierze się to stąd, że instytucja faktoringowa zyskuje tu zabezpieczenie w postaci faktur i weksli, dlatego nie wymaga już od przedsiębiorcy innych zabezpieczeń rzeczowych, ani posiadania nienagannej kondycji finansowej.