Migrena: jak rozpoznać ten ból głowy? – leczenie migrenowego bólu głowy

0
71
Migrena - jak rozpoznać?

Ból głowy dosięga każdego, jednak nie zawsze mamy do czynienia z migreną. W jaki sposób rozpoznaje się migrenowy ból głowy? Czym różni się od zwykłego? Jak leczy się migrenę?

Co to jest migrena?

Migrena to ból głowy, który zaliczany jest do tzw. samoistnych, a przez to jest osobną jednostką chorobową. Według statystyk, na migrenę cierpi około 18% kobiet i 8% mężczyzn. U większości osób pierwsze migreny pojawiają się przed 40 rokiem życia, ale częstotliwość ich występowania jest różna. Niektóre osoby doświadczają jej kilka razy, a inne – kilkanaście razy w roku.

Jakie są objawy migreny?

Najbardziej charakterystycznym objawem migreny jest bardzo silny, jednostronny ból głowy, którego pacjenci określają jako umiejscowiony w jednym miejscu (za gałką oczną, w skroni lub w okolicy czoła). Miejsce bólu może się zmieniać wraz z kolejnymi atakami migreny, rzadko jednak zmienia się w trakcie jednego ataku. Przeciętna migrena trwa od 4 godzin do nawet 3 dni. Pacjenci doświadczają w tym czasie nadwrażliwości na bodźce zmysłowe, takie jak smaki, zapachy czy światło, dodatkowo odczuwają nudności i brak apetytu.

Niektórzy pacjenci zauważają, że atak migreny często poprzedzony jest tzw. aurą, czyli ubytkami w polu widzenia, ciemnymi lub jasnymi plamkami pojawiającymi się przed oczami, zaburzeniami nastroju czy problemami z mówieniem.

Ból migrenowy

Jak diagnozuje się migrenę?

Migrena diagnozowana jest na podstawie wywiadu lekarskiego, jak również przeprowadzenia dodatkowych badań. Tzw. zwykłą migrenę stwierdza się, gdy zauważono wystąpienie co najmniej 5 ataków bólu głowy umiejscowionego jednostronnie, o charakterze nasilonym, uniemożliwiającym ruch. Migrena z aurą stwierdzana jest u pacjentów, u których wystąpiły co najmniej 2 ataki, jakim towarzyszyły zaburzenia widzenia, aura utrzymywała się co najmniej 30 minut, a atak bólu przyszedł najpóźniej do godziny od jej występowania.

Przy nasilonych migrenach wykonuje się tomografię komputerową i rezonans magnetyczny celem wykluczenia innych przyczyn, mogących powodować dolegliwości chorego.

Skąd się bierze migrena?

Współczesna medycyna nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomo jednak, że u osób, u których występują predyspozycje genetyczne do pojawienia się migreny, jest nawet 3-krotnie większa szansa na zachorowanie.

Metody leczenia migreny

Leczenie migreny obywa się dwutorowo: zniwelowanie bólu i przerwanie ataku oraz zapobieganie kolejnym atakom.

W czasie ataku do doraźnego leczenia bólu stosuje się kwas acetylisalicylowy (Etopiryna, Excedrin MigraStop), preparaty z grupy niesteroidowych leków zapalnych (Ibuprom Max) lub zawierające paracetamol (Cefalgin). Wszystkie wymienione leki, a także wiele innych stosowanych w uśmierzaniu bólu, posiada w swoim asortymencie apteka Wapteka.pl.

Przy bardzo ciężkich bólach stosuje się leki na receptę i zawierające np. tryptany, ergotaminę, flunarizinę, propranolol. Niekiedy pomocna okazuje się również fizykoterapia, a nawet psychoterapia – migrena może mieć bowiem podłoże związane z nieprawidłową postawą ciała, jak również emocjonalne.

Ból migrenowy

Jak chronić się przed atakami migreny?

Jeśli pacjent choruje na migrenę, zaleca się mu minimalizowanie kontaktu z pewnymi czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia ataku. Należą do nich:

  • głód
  • produkty zawierające dużą ilość konserwantów, w tym glutaminian sodu, azotan sodu, sztuczne słodziki
  • produkty zawierające fenyloetyloaminę, np.: czerwone wino, kawa, herbata, czekolada, kakao, żółty ser
  • palenie papierosów
  • silny stres
  • długie oglądanie telewizji, przebywanie w głośnych pomieszczeniach
  • niewyspanie
  • nienoszenie okularów korekcyjnych (jeśli pacjent ma wadę wzroku).

Ten tekst spotkał się z Twoim zainteresowaniem? Dowiedz się więcej na temat zdrowia z artykułu: Tajemnica indeksu glikemicznego (IG) – poznaj narzędzie nie tylko dla diabetyków

Dodaj swój komentarz!

avatar