Jak urządzić łazienkę z pralnią w domu jednorodzinnym?

0
57
Jak urządzić łazienkę z pralnią

Pralnię w domu można urządzić w kilku miejscach, niekiedy jest to nawet osobne pomieszczenie, innym razem poddasze, a czasami też piwnica. Zdarza się jednak, że mamy możliwość połączenia łazienki z pralnią, co jest niezwykle wygodnym połączeniem. Są to strefy, które mają ze sobą dużo wspólnego, ponadto instalacja hydrauliczna znajdująca się w łazience umożliwia bezproblemowe podłączenie pralki, co jest w niektórych, innych pomieszczeniach zdecydowanie trudniejsze. Jak zaaranżować wspólną przestrzeń dla łazienki i pralni?

Pralnia w zabudowie w małej łazience

Nie zawsze do dyspozycji mamy dużą powierzchnię łazienki. Jest to często pomieszczenie o niewielkim metrażu. Jednak również w takim istnieje kilka sposobów na wydzielenie strefy dla małej pralni. Wykorzystaj do tego zabudowę. Stwórz ją na całej wysokości ściany i na szerokości, która nie pozbawi Cię wolnej przestrzeni dla innych niezbędnych sprzętów. Umieść w zabudowie pralkę, a jeżeli zależy Ci też na suszarce, to możesz ułożyć sprzęty poziomo lub pionowo. W pozostałych szafkach zaplanuj miejsce na brudne ubrania, mogą być to np. kosze cargo, tradycyjne półki lub po prosty plastikowy, materiałowy czy też wiklinowy kosz. W tym miejscu powinny znaleźć się też środki piorące, a także, o ile to możliwe, na żelazko, deskę do prasowania i rozkładaną suszarkę na ubrania.

Ukryta pralnia

Większe pomieszczenie warto podzielić z wykorzystaniem np. przesuwnych drzwi. To pozwoli Ci wydzielić strefę kąpielową z wanną lub kabiną prysznicową, umywalką i toaletą oraz pralnię. W tej drugiej powinny znaleźć się wszystkie już wcześniej wymienione sprzęty i akcesoria. Jeżeli jest taka możliwość, a wnętrze jest duże, zamontuj na ścianie praktyczne rozwijane sznurki na pranie, przydadzą się zimą i jesienią, kiedy prania nie możesz suszyć na zewnątrz. Pamiętaj jednak o dobrej wentylacji. W takim miejscu bardzo dobrze sprawdzają się konstrukcje modułowe. Na ścianie umieszczamy stelaż, który możemy wyposażać w dowolne elementy, jak wieszaki, półki, szuflady, kosze cargo i różnego rodzaju uchwyty, np. na żelazko czy deskę do prasowania. Samodzielnie zaprojektujesz swój funkcjonalny mebel.

Niewykorzystana wnęka

Bardzo często jest ona miejscem, gdzie staje wanna lub prysznic. Jeżeli zależy Ci jednak na pralni w łazience, to wnęka jest bardzo dobrym obszarem do jej zagospodarowania. Nie musi być duża, wiele zależy od pomysłu i planu. Przy ograniczonych możliwościach zrezygnuj z osobnej pralki i suszarki, są sprzęty wielofunkcyjne, które są zarówno pralką, jak i suszarką. Nad pralką zamocuj półki na środki piorące, a na specjalnym uchwycie zawieś materiałowy kosz na pranie. Na bocznej ścianie wnęki zawieś inny uchwyt, np. na deskę do prasowania, żelazko i/lub suszarkę na ubrania. Całość możesz zasłonić żaluzją lub też przesuwnymi drzwiami, tworząc pewnego rodzaju szafę.

Pralnia to jedno z tych pomieszczeń, które w wyraźny sposób podnosi komfort naszego życia, a także ułatwia organizację codziennych obowiązków. Niekoniecznie musi być to osobne pomieszczenie, czasami wystarczy podzielić łazienkę na dwa mniejsze lub wydzielić z niej strefę na pralkę i akcesoria do prania.

Dodaj swój komentarz!

avatar