Tychy w czołówce najbogatszych samorządów w Polsce

2
536

Wśród miast na prawach powiatu Tychy zajęły 12 miejsce w Polsce i 4 w województwie śląskim w rankingu zamożności samorządów przygotowywanym od kilkunastu lat przez Czasopismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od  lat: dochody każdego samorządu dzielone są przez liczbę ludności.

Jak mówią autorzy rankingu – prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska: w dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność).

Analizując budżety gmin odjęto także składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą tak zwany „podatek janosikowy” oraz do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Tychy z wynikiem 5112, 73 zł na osobę (w ubiegłym roku wyniosło to 4922,19 zł) wśród miast na prawach powiatu zajęły 12 miejsce (w ubiegłym roku miasto było na 11 pozycji). Zwycięzcą w tej kategorii jest Sopot. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu zajęły:  Płock, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Krosno, Ostrołęka, Nowy Są cz ,  Konin, Tarnów, Bielsko-Biała. 11 miejsce, tuż przed Tychami zajął Zamość . Wśród miast wojewódzkich zwyciężyła Warszawa przed Wrocławiem i Opolem, a wśród gmin wiejskich najlepszy, podobnie jak przed rokiem, okazał się Kleszczów przed Rewalem i gminą Rząśnia w woj. łódzkim. Wśród powiatów najlepszy okazał się powiat człuchowski w woj. pomorskim.

2
Dodaj swój komentarz!

avatar
Piotr
Piotr

…w czołówce a inwestycje i bieżące sprawy leżą odłogiem.

Mak
Mak

Błagam, zróbcie coś z tym „szkieletorem”