Klimatyzator domowy – czym jest, jaki warto wybrać?

0
227
Klimatyzator domowy

Sezon letni to czas, kiedy wiele osób w pośpiechu poszukuje sposobów na schłodzenie swojego otoczenia. Jednym z rozwiązań jest klimatyzacja domowa – jakie są rodzaje klimatyzatorów? Jak wygląda zakup i montaż klimatyzacji? Jakie modele warto wybrać?

Klimatyzator domowy – naścienny czy przenośny?

Klimatyzator domowy(klimatyzator przenośny Fersk Vind vs klimatyzator naścienny)
(źródło: Homespot.pl)

Jednym z najważniejszych wyborów przed jakim stoją osoby zainteresowane klimatyzacją jest decyzja o rodzaju klimatyzacji. Urządzenie naścienne, jak i przenośne mają swoje zalety, jak i wady. Jeśli zależy nam na czasie (np. upał zdaje się być już nie do zniesienia), zdecydowanie lepszym wyborem będzie klimatyzator przenośny. Jeżeli możemy poczekać i mamy w portfelu większy zapas gotówki, warto rozważyć klimatyzację stacjonarną.

Zakup i montaż urządzenia

Różnica w cenie

Z racji większej mocy i mniejszego zużycia prądu, urządzenia stacjonarne są odpowiednio droższe. Za średniej klasy klimatyzator naścienny zapłacimy ok. 3 tysiące złotych. Ceny średniej klasy klimatyzatorów mobilnych zaczynają się od ok. 2 tysięcy. To jednak dopiero początek różnic. Zgoła inaczej wygląda też montaż obydwu typów klimatyzacji.

Zgody administracyjne

W przypadku urządzeń stacjonarnych, proces montażu musimy często zacząć od…uzyskania odpowiednich zgód administracyjnych. Mieszkańcy bloków, apartamentowców czy kamienic nie mogą bowiem sami ingerować w wygląd elewacji budynku. W większości przypadków należy przedstawić projekt instalacji, aby uzyskać zgodę zarządcy budynku. W niektórych wspólnotach zgoda ta uwarunkowana jest poparciem większości mieszkańców.

Czas oczekiwania na klimatyzację stacjonarną wydłuża się też w szczycie sezonu. Do montażu urządzeń potrzebni są profesjonalni monterzy – w okresie letnim szczególnie rozchwytywani.

Sposób montażu

Dużą przewagą klimatyzatorów przenośnych jest więc ich dostępność i łatwy montaż – urządzenia dostępne od ręki są gotowe do użycia jeszcze tego samego dnia. Prawidłowa instalacja klimatyzatora pokojowego sprowadza się do podłączenia do prądu oraz wyprowadzenia rury wyrzutowej przez okno.

W tym celu przydaje się uszczelka okienna, która zapobiegnie napływaniu ciepłych mas powietrza z zewnątrz. Wielu producentów stosuje system listew okiennych. Jednak rozwiązanie to osłania okna tylko z jednej strony. Dlatego też osłaniająca okno z trzech stron uszczelka jest dużo skuteczniejszym narzędziem.

Ostatnią różnicą w montażu jest stopień ingerencji w ściany domu. W przypadku urządzeń stacjonarnych, mamy do czynienia z klimatyzatorami typu split, gdzie parownik umieszczony zostaje w domu, skraplacz zaś na zewnątrz. Obie części urządzenia połączone są rurką idącą w ścianie (konieczność kucia i łatania dziur w ścianie). Klimatyzatory typu multi-split, gdzie do jednego skraplacza podłączone jest kilka parowników, są stosowane, gdy klimatyzacja ma pojawić się w każdym pomieszczeniu. W takim przypadku wiercenia będzie jeszcze więcej.

Dlatego też tematem klimatyzacji stacjonarnej dobrze zainteresować się wcześniej, np. na etapie wykańczania domu. Klimatyzator przenośny ma tę zaletę, że nie wymaga skomplikowanego montażu. Jedyną wadą jest zajęcie miejsca na podłodze. Urządzenia te z reguły mierzą ok. 30-40 cm długości i szerokości, mając ok. 70 cm wysokości.

Klimatyzator domowy – jaki wybrać?

Najpopularniejsze obecnie klimatyzatory domowe znajdziesz w serwisie Homespot.pl. Eksperci sklepu polecają szczególnie modele Blaupunkt, Fersk oraz Sharp. W zależności od budżetu jaki posiadamy i oczekiwań jakie mamy wobec urządzeń, możemy znaleźć klimatyzatory za 1800, jak i 3000 zł.

Planując zakup klimatyzatora warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na następujące 3 pytania:

  1. Na jakim metrażu chcemy stosować sprzęt?
  2. W jakim pomieszczeniu klimatyzator ma się pojawić?
  3. Czy szukamy urządzenia jedynie na lato, czy może całorocznego (z funkcją ogrzewania)?

1. Dopasowanie klimatyzatora do powierzchni

Dobierając klimatyzator przenośny do domu czy mieszkania, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na moc chłodniczą (w przypadku urządzeń z funkcją ogrzewania również na moc grzewczą). Szacuje się, że w przypadku wolno nagrzewających się pomieszczeń, wystarcza ok. 0,081 kW na 1 m2 powierzchni. Dlatego też do schłodzenia 30 m2, potrzebować będziemy urządzenia o mocy 2,43 kW, a do schłodzenia 40 m2 – 3,24 kW.

2. Moc klimatyzatora w zależności od rodzaju i umiejscowienia pomieszczenia

Podane wyżej kalkulacje mają zastosowanie w przypadku słabo nagrzewających się pomieszczeń. Przestrzenie pod dachem, jak również z ekspozycją na zachód lub południe charakteryzują się jednak zwiększonymi zyskami ciepła (odpowiednio ok. 50 i 30%) więcej. Podobnie w przypadku pokoi połączonych z kuchnią, w których zyski cieplne mogą być o 10 % większe. Do średnio nagrzewających się pomieszczeń poleca się przyjmować 0,11475 kW/m2. W przypadku wysoko nagrzewających się powierzchni potrzebować będziemy 0,162 kW/m2.

3. Klimatyzatory przenośne typu 4w1 skutecznie nie tylko latem

Obecnie na rynku znajdziemy już całkiem pokaźną grupę klimatyzatorów wielofunkcyjnych. Oprócz standardowej funkcji chłodzenia, urządzenia 4w1 posiadają także opcję ogrzewania, osuszania i wentylacji pomieszczeń. Dlatego też polecane są często jako urządzenia całoroczne. Eksploatacja takiego sprzętu przez cały rok może być jednak nieco droga. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem będzie stosowanie funkcji grzewczej klimatyzacji w okresach przejściowych (jesienią, wiosną, przedwiośniem) lub też jako dodatkowe źródło ciepła w mieszkania. Przykładem wielofunkcyjnego klimatyzatora przenośnego jest Blaupunkt Moby Blue S 1111E.