Cięcie laserem odpowiedzią na wyzwania współczesnego przemysłu

0
215
Cięcie Laserem

Cięcie laserem cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem w świecie przemysłu. Jest jedną z najnowocześniejszych metod obróbki, która pozwala ograniczyć koszty produkcji. Dzięki dokładności, powtarzalności i optymalizacji procesów, cięcie blach staje się bardziej wydajne, mniej narażone na błędy, a przez to również bardziej opłacalne.

  1. Na czym polega cięcie laserem?
  2. Optymalizacja procesu cięcia laserem
  3. Parametry cięcia laserem

Cięcie laserowe to jedno z rozwiązań, które pozwala na optymalizację procesu produkcji w obszarze obróbki materiałowej. Jest to jedna z tych innowacji technologicznych, której wdrożenie przekłada się na bardzo wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa. Podstawową korzyścią wycinania laserem jest wyjątkowo dokładna obróbka materiału. Podstawą procesu jest urządzenie laserowe wytwarzające wiązkę promieniowania ultrafioletowego, podczerwieni lub światła widzialnego. Wiązka ta zostaje skoncentrowana na bardzo małym obszarze. To w kolei sprawia, że tą metodą można wycinać bardzo skomplikowane wzory. Energia wiązki rozgrzewa oraz roztapia materiał dokładnie w tym miejscu, w które zostaje skierowana. Brzegi materiału zostają dokładnie rozdzielone, nie trzeba ich więc dodatkowo obrabiać. Podczas cięcia laserem używa się czasem także gazów technicznych, które przyśpieszająca cały proces.

Wycinanie laserowe jest jednym z tych nowoczesnych rozwiązań, które przekładają się na optymalizację procesu produkcji. Dzisiaj lasery wykorzystuje się zarówno w przemyśle ciężkim, jak również w przemyśle lekkim nastawionym na masową produkcję. Podstawową zaletą tej metody jest jej szybkość. Proces cięcia przebiega bardzo sprawnie, elementy powstałe w jego wyniku najczęściej nie wymagają dalszej obróbki (np. wygładzania krawędzi). Element poddany cięciu od razu więc nadaje się zamontowania. Precyzja cięcia laserowego pozwala wyeliminować uszkodzenia materiału. To metoda bardzo dokładne, laser oddziałuje tylko na miejsce, w które zostaje skierowanych, nie przyczynia się więc do żadnych zmian termicznych na pozostałej części materiału.

Bardzo uważnie należy wybierać usługodawcę cięcia laserem. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj i parametry wykorzystywanego sprzętu, kwalifikacje pracowników oraz zakres oferowanych usług. Fabryka 4×4 oferuje m.in. cięcie laserem blach 2D oraz cięcie 3D rur i profili. Podczas obróbki metalu usługodawca powinien uwzględniać dane zamówienia każdego klienta. Czasami do realizacji potrzebne jest zastosowanie najnowszych dostępnych technologii. Nie ma jednej uniwersalnej metody cięcia. Za każdym razem powinna ona być indywidualnie dobierana do zamówienia.