Jak zwiększyć kwotę za odszkodowanie z OC i AC?

0
489
Jak zwiększyć kwotę za odszkodowanie

Przekonani o tym, że wykup odpowiedniego ubezpieczenia zapewnia nam finansowe bezpieczeństwo, często zapominamy o podstawowych zasadach związanych z zawieraniem tego rodzaju umów. Przede wszystkim należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Ubezpieczyciel – jakkolwiek nie byłaby to znana, czy ceniona firma – to zawsze tylko i wyłącznie przedsiębiorstwo prywatne, którego zasadniczym celem jest osiągnięcie jak największego zysku (wbrew temu co nieraz możemy usłyszeć w spotach reklamowych). Dlatego aby uzyskać swoje, czasami trzeba będzie z ubezpieczycielem zawalczyć.

Jak ubezpieczyciele zwiększają swoje zyski?

Najprostszą metodą jest tu przede wszystkim maksymalne zaniżenie kwoty odszkodowania, jaka będzie wypłacona poszkodowanemu w wypadku. Jest na to kilka sposobów i wszystkie są chętnie używane przez ubezpieczycieli. Warto przyjrzeć się im dokładnie, żeby nie dać się zmanipulować i faktycznie uzyskać to, czego spodziewaliśmy się podpisując umowę ubezpieczenia.

Zaniżanie odszkodowań po orzeczeniu rzeczoznawcy

Pierwszym z tych sposobów jest zaniżanie kwoty odszkodowania, jaka związana jest z orzeczeniem przez rzeczoznawcę szkody całkowitej. Przypomnijmy – szkoda całkowita orzekana jest po oględzinach auta przez rzeczoznawcę w sytuacji, w której uzna on, że koszt ewentualnej naprawy jest większy niż wartość samochodu. Nie zawsze do takiej sytuacji dochodzi kiedy auto jest całkowicie zniszczone i faktycznie jest wrakiem nienadającym się już do jakiegokolwiek użytkowania. W przypadku samochodów nieco starszych, nawet niewielkie, ale kosztowne w naprawie zniszczenia mogą oznaczać szkodę całkowitą.

Jaką kwotę powinien nam w tej sytuacji wypłacić ubezpieczyciel?

Zależy to w dużej mierze od szczegółów umowy, ale jej podstawą jest zawsze różnica pomiędzy wartością auta przed wypadkiem i po nim. Kwotę taką można w znaczący sposób obniżyć. Ubezpieczyciele starają się często w tym celu oszacować wartość samochodu przed wypadkiem na jak najniższą kwotę, jak również zawyżyć wycenę auta powypadkowego. Jak widać różnica w takiej sytuacji będzie mniejsza, a więc więcej pieniędzy zostaje w kieszeni ubezpieczyciela, a mniej trafia do naszej.

Manipulowanie wartością auta i kosztami naprawy

Drugim, stosowanym przez ubezpieczycieli sposobem, którego skutkiem jest zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy jest manipulowanie wartością auta przed wypadkiem i kosztami jego naprawy. Bardzo dużo zależy tu od pracującego dla ubezpieczyciela rzeczoznawcy. Najczęstsze triki stosowane w tym przypadku to:

  • zaniżanie cen części zamiennych
  • sugerowanie właścicielowi auta zastosowanie zamienników w miejsce części oryginalnych
  • czy bardzo niskie szacowanie kosztów robocizny.

Postępując w ten sposób rzeczoznawca może orzec, że naprawa auta będzie o wiele tańsza, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Warto jednocześnie pamiętać, że taka sama metoda jest używana przez ubezpieczycieli, by orzec właśnie (jak w tym wypadku) szkodę częściową, w miejsce bardziej adekwatnej szkody całkowitej.

Dlaczego ubezpieczycielom uchodzi to na sucho?

Normalną praktyką jest to, że w sytuacji, w której dochodzi do wypadku, towarzystwo ubezpieczeniowe angażuje rzeczoznawcę, który wykonuje wycenę. Na podstawie tej wyceny podejmowana jest decyzja o szkodzie całkowitej, albo częściowej. Wycena wykonana przez rzeczoznawcę powinna zostać przedstawiona właścicielowi wraz z decyzją ubezpieczyciela o rodzaju szkody, jaki zostaje uznany. W takim trybie, jeżeli właściciel samochodu nie jest zadowolony z przedstawionej decyzji, nie zgadza się z nią, albo uważa, że wycena nie jest zgodna z rzeczywistością, to może się odwołać.

Odwołanie od decyzji rzeczoznawcy samochodowego

Reklamacje takie mogą być oczywiście przez ubezpieczyciela przyjęte, albo odrzucone. W przypadku odwołania, właściciel może skorzystać z pomocy niezależnego serwisu, albo też rzeczoznawcy, aczkolwiek to, kto za takie usługi zapłaci zależeć będzie od szczegółów umowy ubezpieczeniowej. Warto o tym pamiętać, bo jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, w której ubezpieczyciel powinien ponieść te koszty, to może on również zakwestionować sensowność zaangażowania na przykład rzeczoznawcy i w ten sposób próbować uchylić się od uiszczenia za jego usługę opłaty.

Jeżeli więc dostajemy od ubezpieczyciela decyzję, z którą się nie zgadzamy, i która nas nie satysfakcjonuje, a wykorzystaliśmy już możliwości, jakie daje odwoływanie się i reklamacje, to pozostają nam już jedynie środki prawne.

W praktyce niekoniecznie musi oznaczać o sprawę sądową. Całość równie dobrze może zakończyć się na przedsądowej ugodzie pomiędzy stronami (oczywiście, jeżeli uda nam się w ten sposób uzyskać bardziej satysfakcjonujące rozwiązanie sporu). W ostateczności sprawa może znaleźć swój finał w sądzie. Należy jednak pamiętać, że z wielu względów takie rozwiązanie nie jest trudne, a i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Duże towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują całymi sztabami prawników, którzy dla przeciętnego właściciela samochodu mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania. Batalia prawna z firmą ubezpieczeniową czasem może okazać się również bardzo kosztowna. Koszt ten może znacznie przewyższać wysokość naszych roszczeń wobec ubezpieczyciela. Wiele osób poszkodowanych w wypadkach godzi się więc na warunki proponowane przez firmy ubezpieczeniowe.

Ugoda z firmą ubezpieczeniową

Firmy takie chwytają się jednak jeszcze innych sposobów, żeby jeszcze bardziej zaniżyć wartość szkody. Osobom ubezpieczonym często oferowane są różnego rodzaju ugody, zamiast standardowej procedury likwidacji szkody. Ugoda taka może mieć znacznie zaniżoną kwotę odszkodowania. Dlaczego więc ktokolwiek decyduje się żeby je podpisać?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują znacznie krótszy czas załatwienia sprawy w takim, uproszczonym trybie. Niektóre firmy posuwają się tutaj do drobnych oszustw, na przykład ukrywania prze właścicielem istotnych szczegółów związanych ze zniszczeniami w aucie, zaniżając w ten sposób koszty naprawy. Bardzo nieuczciwi ubezpieczyciele mogą nawet posunąć się do podsunięcia takiej niekorzystnej ugody właścicielowi samochodu zamiast właściwych dokumentów. Dlatego właśnie zawsze należy dokładnie czytać co się podpisuje. Śmiało można powiedzieć, że w prawie wszystkich przypadkach na ugodzie z firmą ubezpieczeniową się traci, więc koniecznie trzeba zastanowić się dziesięć razy, zanim się na taką zdecydujemy.

Dopłaty do odszkodowań – jak skutecznie postawić na swoim?

Istnieje jednak możliwość uzyskania od firmy ubezpieczeniowej znacznie więcej, niż ona nam oferuje. Na rynku funkcjonują wyspecjalizowane kancelarie, które zajmuję odkupywaniem od właścicieli samochodów, którzy mają problem z uzyskaniem pełnej kwoty ubezpieczenia praw do dalszych roszczeń wobec towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak taki odkup odszkodowań wygląda w praktyce w kancelarii odszkodowawczej JW GROUP?

Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z decyzji firmy ubezpieczeniowej, to możemy skorzystać z usług wybranej przez siebie kancelarii. Najczęściej potrzebna będzie nam do tego umowa ubezpieczeniowa, decyzja od ubezpieczyciela, a także orzeczenie rzeczoznawcy wraz z dokumentacją. Kancelaria zajmująca się tym tematem oceni na ile odszkodowanie, jakie ubezpieczyciel zaoferował klientowi faktycznie pokrywa się z tym, co wynika z warunków umowy i faktycznego stanu pojazdu przed i po wypadku, a później zaproponuje odpowiednią dopłatę. Doświadczenie pokazuje, że można zyskać na tym bardzo dużo.

Co zyskuje kancelaria odszkodowawcza?

Podpisujemy z nią umowę, w której dokonujemy cesji praw do dalszych roszczeń. Kancelaria – dysponując doświadczonymi prawnikami – będzie więc dochodzić maksymalnie wysokiego odszkodowania. Warto zapamiętać tu jedno: Im bardziej nieuczciwy ubezpieczyciel i im bardziej zaniża kwotę odszkodowania, tym prawdopodobnie więcej zaoferuje nam kancelaria odkupująca prawa do roszczeń.

Warto zdecydować się na to rozwiązanie, zwłaszcza, że dochodzenie swoich praw samemu nie zawsze jest – jak już wcześniej wspomniano – łatwe i tanie. Na zakończenie warto również wspomnieć, że wiele takich kancelarii działa również online, a więc żeby załatwić dopłatę do odszkodowania nie trzeba nawet wychodzić z domu. To niezwykle ważna wiadomość zwłaszcza teraz, w dobie koronawirusa.

—————————

JW GROUP – Centrum Odszkodowań

ul.Chmielna 2/31
00-020 Warszawa
tel:518-788-763
odkupodszkodowania.pl