Co to jest ubezpieczenie AC?

0
219
Ubezpieczenie AC - co to jest?

Kierowcy bardzo często narzekają na wysokie ceny składek ubezpieczenia OC, przez co nie interesują się dodatkowymi polisami. Tymczasem nieobowiązkowe AC, czyli autocasco, może okazać się niezwykle przydatne, nie generując jednocześnie dużych kosztów. Dowiedz się, czym dokładnie jest autocasco i czy warto je wykupić. Sprawdź również, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczyciela.

Czym jest AC?

Ubezpieczenie AC, nazywane również autocasco, to dodatkowa, dobrowolna polisa dla właścicieli pojazdów. Jej głównym zadaniem jest ochrona samochodu. Oznacza to, że w ramach polisy można uzyskać odszkodowanie w przypadku:

  • uszkodzenia pojazdu (szkody częściowej lub całkowitej) – np. w wyniku wypadku, również z własnej winy,
  • kradzieży pojazdu,
  • uszkodzenia na skutek aktów wandalizmu lub innych działań nieznanych sprawców, a także zwierząt,
  • pożaru lub wybuchu pojazdu,
  • działania sił natury – m.in. silnych wiatrów (np. przygniecenia auta przez ułamany konar drzewa), powodzi, gradu, osunięcia się ziemi i innych.

Nie da się więc nie zauważyć, że AC sprawia, iż kierowca nie musi się bać wysokich kosztów napraw wynikających w zasadzie z dowolnego rodzaju szkody. Warto jednak wiedzieć, że kwestia zakresu ubezpieczenia AC nie jest prawnie uregulowana, dlatego każdy ubezpieczyciel oferuje swoim klientom inne warunki ochrony.

Wybór AC – na co zwrócić uwagę?

Z uwagi na dowolność w kształtowaniu ofert autocasco przez ubezpieczycieli należy dokładnie sprawdzić zakres polisy przed podpisaniem umowy. Cena absolutnie nie powinna być tu jedynym kryterium wyboru. Co sprawdzić przed podjęciem decyzji?

  1. Rodzaj ubezpieczenia – pełne lub tzw. mini AC

Pełne autocasco obejmuje zwykle wszystkie ryzyka wymienione powyżej. Tzw. polisa mini to znacznie mniejszy zakres ochrony obejmujący jedynie wybrane rodzaje szkody. Można też zdecydować się na ubezpieczenie wyłącznie od szkody całkowitej lub kradzieży.

  1. Sposób naprawy

Ubezpieczyciele oferują różne sposoby wykonywania napraw w ramach polisy. Najchętniej wybierana jest metoda bezgotówkowa, która jest po prostu najwygodniejsza. Rozliczenie za przeprowadzone naprawy dokonywane jest wówczas pomiędzy warsztatem oraz firmą ubezpieczeniową, a właściciel pojazdu nie musi się martwić o kwestie finansowe. W niektórych przypadkach możliwa jest jedynie bezgotówkowa likwidacja szkody w ASO, w innych można również korzystać z usług warsztatów partnerskich ubezpieczyciela. Znacznie mniej wygodne jest rozliczenie na podstawie kosztorysu, które jednak w niektórych przypadkach może okazać się atrakcyjne. Wówczas kierowca otrzymuje gotówkę na podstawie wyceny szkody wykonanej przez rzeczoznawcę, po czym naprawia pojazd we własnym zakresie.

  1. Części użyte do naprawy

To punkt, który ściśle wiąże się z poprzednim. Jeśli polisa obejmuje naprawę bezgotówkową w ASO, zawarte są w niej również oryginalne części. W przypadku wymiany w warsztatach partnerskich zazwyczaj stosuje się zamienniki. Obliczając kwotę odszkodowania na podstawie wyceny szkody, rzeczoznawca bierze zaś pod uwagę cenę części nieoryginalnych.

  1. Udział własny

Ubezpieczenie może pokrywać całkowity koszt likwidacji szkody (brak udziału własnego) lub jedynie jego część – np. 90%. Jeśli jesteś skłonny z własnej kieszeni pokryć 10% kosztów naprawy, możesz liczyć na niższą składkę.

  1. Amortyzacja części

Amortyzacja części polega na obniżeniu kwoty odszkodowania zgodnie ze zużyciem pojazdu. Każdy ubezpieczyciel nalicza amortyzację w inny sposób, dlatego warto sprawdzić związane z tym aspektem zasady przed podpisaniem umowy.

Jak wybrać najlepsze AC?

Mnogość ofert na rynku i ilość zmiennych, które decydują o wysokości składki, sprawia, że niełatwo zorientować się, jakie AC okaże się najbardziej opłacalne właśnie dla Ciebie. Dlatego warto wybrać ubezpieczenie autocasco na Rankomat.pl, posługując się dostępną na stronie porównywarką. Należy przy tym pamiętać, że AC wykupuje się w pakiecie z OC, do których może być dołączona jeszcze polisa NNW lub usługa Assistance. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się ofertom towarzystw, by wybrać pakiet, który przy najniższej cenie zaoferuje Ci najwięcej korzyści, a dodatkowo będzie dopasowany do Twoich potrzeb.