Kalendarz przed II turą wyborów prezydenckich

1
921

Prezentujemy kalendarz wyborczy z rozpiską przyjmowania wniosków dotyczących drugiej tury wyborów prezydenckich.

 

Do 3 lipca: wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania (dotyczy osób niepełnosprawnych i powyżej 60 roku życia). Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania można zgłaszać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy.

Do 7 lipca: głosowanie korespondencyjne w Polsce dla osób objętych kwarantanną

Wyborcy, którzy chcą głosować korespondencyjnie, a nie złożyli takiego wniosku przed I turą wyborów, mogli zgłosić taki zamiar do 30 czerwca. Chyba, że przebywają na kwarantannie – wówczas mają czas na zgłoszenie głosowania korespondencyjnego do 7 lipca, a objęci kwarantanną po 7 lipca, mogą się zgłosić do 10 lipca. Zgłoszenie można przesłać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP.  Osoby będące na kwarantannie zamiar głosowania korespondencyjnego można też zgłosić telefonicznie – w urzędzie miasta.

Co istotne, wyborcy, którzy złożyli wniosek o głosowanie korespondencyjne przed I turą wyborów, nie mogą go wycofać i zgłosić się w II turze do głosowania „tradycyjnego”.

Do 7 lipca: dopisanie do spisu wyborców

Można dopisać się do spisu wyborców w miejscu, w którym będziemy 12 lipca. Dopisanie się do spisu będzie ważne tylko na jedno głosowanie (II turę wyborów Prezydenta RP).  Do spisu wyborców można dopisać się na podstawie wniosku złożonego w Urzędzie Miasta. Aby dopisać się do spisu wyborców warto też skorzystać z wygodnej formy elektronicznej pod adresem www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-uslugi-wyborczej. Na dopisanie się do spisu jest czas do 7 lipca.

Jeśli w pierwszej turze wyborów dana osoba została dopisana na swój wniosek do spisu wyborców w Tychach, to w drugiej turze również zagłosuje w tym samym miejscu, co w pierwszej.

Do 9 lipca: głosowanie poza Polską ( osobiste)

Rejestracja nowych wyborców, którzy przy głosowaniu w II turze będą przebywać poza granicami Polski, jest możliwa najpóźniej do północy 9 lipca. Osoby te będą głosowały we wskazanych obwodach osobiście (czas na głoszenie głosowania korespondencyjnego minął 29 czerwca).

Fakt głosowania poza granicami Polski można zgłosić za pomocą elektronicznej rejestracji. Ale uwaga! Tylko w tych krajach, w których dopuszczalne jest głosowanie osobiste. To np. Australia, Austria, Chorwacja, czy Grecja – pełna lista tych krajów znajduje się w rozporządzeniu ministra spraw zagranicznych .Więcej informacji dostępnych jest na stronie ewybory.msz.gov.pl.

Osoby zarejestrowane do głosowania w I turze nie muszą rejestrować się ponownie – zgłoszenie pozostaje ważne na II turę. Otrzymają pakiet wyborczy, analogicznie jak przed I turą.

Do 10 lipca: zaświadczenia o głosowaniu poza miejscem zamieszkania
Osoby, które odebrały przed I turą zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania, otrzymały 2 zaświadczenia – na I i II turę. Z zaświadczeniem można głosować w każdej komisji – również w swojej „macierzystej”.  Jeśli w I turze wyborca głosował w miejscu zamieszkania, a w II turze chce głosować gdzie indziej – należy pobrać zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania. Z urzędu takie zaświadczenie można otrzymać do 10 lipca. Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się w Urzędzie Miasta, w którym wyborca jest ujęty w spisie wyborców. Wniosek można złożyć pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej, a także za pośrednictwem platformy ePUAP.

Dodatkowe Informacje na temat zaświadczeń o prawie do głosowania i dopisania do spisu wyborców można uzyskać pod nr tel.: 32 776-35-04,  32 776-35-34, 32 776-35-05, 32 776-35-35.

Należy jednak pamiętać, że jego odbiór jest możliwy tylko w urzędzie osobiście lub przez osobę, która będzie miała upoważnienie. Z zaświadczeniem można głosować także za granicą, ale jedynie w tych krajach, w których uruchomiono komisje wyborcze.

 

CO, GDY PODCZAS I TURY PRZEBYWAŁEŚ W SZPITALU ?

Jeśli przed dniem głosowania lub podczas głosowania przebywałeś w szpitalu lub sanatorium, a w drugiej turze chcesz głosować już w miejscu swojego zamieszkania pamiętaj, aby okazać komisji wyborczej wypis ze szpitala!

1 KOMENTARZ

  1. 5 lat temu zarabiałem o 50% mniej niż obecnie, zdecydowanej większości moich znajomych pracujących na etacie oraz na działalności gospodarczej również znacznie się poprawiło w ostatnich latach. Rodzice dostają na dzieci pieniądze, emeryci większe emerytury a pieniędzy w budżecie z roku na rok jakby więcej niż kiedyś. W 2019 roku nawet nie było deficytu, pierwszy raz w historii Polski po 89 roku. PO mówiło, że musimy pracować do 67lat, bo inaczej zbankrutujemy, dzisiaj już jakby tego głośno nie chcą powtarzać. 500 plus także miało rozłożyć na łopatki budżet państwa a jakoś nie rozłożyło. Za to zniknęła za czasów PO kasa z OFE oraz Amber Gold.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.