Jaką kawę pić przy odchudzaniu?

0
146

Jaką kawę pić przy odchudzaniu, żeby skutecznie zrzucić zbędne kilogramy? Czy kawa rzeczywiście może mieć wpływ na tempo utraty masy? Na te pytania wiele osób chciałoby poznać odpowiedź, dlatego w tym artykule zobaczysz najlepsze odmiany i rodzaje kaw, które rzeczywiście mogą mieć wpływ na odchudzanie.

Zdecydowana większość Polek i Polaków dzień rozpoczyna od wypicia kawy. Część preferuje delikatne i smaczne kawy, a inni wybierają gorzkie, ale za to bardzo mocne, aby zyskać jak najwięcej energii. To właśnie z tego najbardziej znana jest kawa, ale to tylko jedna z wielu cennych właściwości.

Czym jest kawa?

Kawa to napój stworzony z palonych i mielonych ziaren kawowca najczęściej spożywany na gorąco. Jest to najpopularniejsza używka na świecie, ale w porównaniu do innych używek ma naprawdę wiele pozytywnych właściwości. Dzisiaj istnieje tak dużo odmian kawy, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Właściwości kawy

Obecna w kawie kofeina znacząco pobudza organizm, pomaga pozbyć się uczucia zmęczenia fizycznego i psychicznego, a także poprawia sprawność myślenia. Głównie dlatego najczęściej po kawę sięgamy z samego rana, żeby „doładować” się przed codziennymi obowiązkami.

Nie udowodniono w jednoznaczny sposób, że kawa pozytywnie wpływa na zdrowie, ale niektóre badania sugerują, że picie kawy w rozsądnych ilościach może działać pozytywnie, a nawet leczniczo.

Przyjmuje się, że regularne picie kawy:

 • Ułatwia koncentrację,
 • Przyspiesza metabolizm,
 • Poprawia krążenie,
 • Wpływa na pracę układu trawiennego,
 • Ogranicza rozwój próchnicy zębów,
 • Polepsza perystaltykę jelit.

Co więcej, kawa może zmniejszać ryzyko zachorowania na wiele groźnych chorób, takich jak:

 • Kamica żółciowa,
 • Choroba Parkinsona,
 • Rak wątroby i jelita,
 • Cukrzyca typu II,
 • Marskość wątroby.

W końcu kawie dokładnie przyjrzeli się dietetycy, którzy stwierdzili, że może być pomocna na diecie redukcyjnej. Kawę wzięli pod lupę także badacze, którzy w swoich publikacjach sugerują, że jej regularne picie może ułatwić pozbycie się zbędnych kilogramów.

Jednak nie każda kawa działa tak samo, dlatego w tym artykule przedstawimy Ci kilka rodzajów kaw, po które najchętniej sięgają osoby na diecie.

Jaką kawę pić na diecie?

Dowolna zaparzona kawa – nawet rozpuszczalna! – nie zawiera kalorii, więc nie dostarcza energii dla organizmu. Jeżeli decydujemy się na słodkie dodatki, to wtedy jak najbardziej kawa staje się kaloryczna – takiej na diecie należy unikać.

Badania sugerują, że picie kawy może wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej, a także przyspieszyć metabolizm. Spożywanie kawy może również ograniczyć apetyt, co ma ogromne znaczenie podczas odchudzania.

I tu nasuwa się pytanie, jaką kawę wybrać, żeby jej picie dawało jak najwięcej podczas odchudzania? Istnieje kilka rodzajów kaw, które cieszą się ogromną popularnością w świecie dietetyki.

Zielona kawa

Zielona kawa to nic innego jak surowe niepalone ziarna kawowca. Kawa, jaką znamy ze sklepowych półek, ma charakterystyczny brązowy kolor, który powstaje w wyniku obróbki termicznej. Proces palenia nadaje kawie charakterystycznego aromatu i smaku, ale jednocześnie zabiera cenne właściwości.

Zielona kawa na odchudzanie

Zielona kawa to przede wszystkim cenne źródło nielotnych związków i kwasu chloragenowego, który wraz z kofeiną jest naturalnym spalaczem tłuszczu. Mimo że zielona kawa wykazuje korzystniejsze właściwości od kawy palonej, to miliony ludzi stawia właśnie na tę drugą – ze względu na smak.

Niezwykły skład zielonej kawy

Zieloną kawę można potraktować jak suplement diety, który codziennie uzupełnia najważniejsze witaminy i minerały, ponieważ jest bogata w witaminy B1, B2 i B12, a także minerały takie jak potas, wapń, sód, cynk, magnez czy miedź. Co więcej, zielona kawa zawiera kwas pantotenowy i salicylowy.

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego warto pić zieloną kawę podczas odchudzania, jest kwas chologenowy, który wykazuje niesamowite właściwości:

 • Zmniejsza przyswajanie cukrów w przewodzie pokarmowym,
 • Działa przeciwutleniająco,
 • Poprawia czułość komórek na insulinę,
 • To silny antyoksydant,
 • Działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie.

Jednak przechodząc do meritum: kiedy kwas chlorogenowy zostaje dostarczony do organizmu wraz z kofeiną, to dochodzi do zmniejszenia przyswajalności glukozy z pokarmu. Krótko mówiąc, dzięki temu przyswojona glukoza nie wpłynie już na zwiększenie tkanki tłuszczowej.

Zielona kawa na odchudzanie

Obecność kwasu chlorogenowego to bardzo dobra wiadomość dla osób na diecie. Regularne picie zielonej kawy może stymulować procesy metaboliczne, co przyczynia się do sprawniejszej utraty kilogramów.

Badanie opublikowane w serwisie ncbi.nlm.nih.gov sugeruje, że regularne spożywanie zielonej kawy może być skutecznym narzędziem wspomagającym odchudzanie. W porównaniu z placebo grupa stosująca zieloną kawę straciła o prawie 2,5 kg więcej.

Warto pamiętać, że nie ma jednoznacznych badań, które stwierdzają, że zielona kawa odchudza. Na pewno ten napój spożywany regularnie może przyczynić się do szybszej utraty kilogramów, ale raczej nie spali tłuszczu samodzielnie. Dieta i aktywność fizyczna to podstawa!

Jak dobrze przygotować zieloną kawę?

Do parzenia zielonej kawy można wykorzystać całe lub zmielone ziarna – przed mieleniem warto rozdrobnić je moździerzem. Na jedną szklankę zaleca się wykorzystać dwie łyżeczki kawy. Temperatura ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto wyposażyć się w odpowiedni termometr. Woda do parzenia zielonej kawy powinna mieć minimum 85, a maksymalnie 90 stopni Celsjusza. Czas parzenia powinien wynosić przynajmniej 5 minut, chociaż niektórzy uważają, że najlepszy czas to 10 minut.

Kawa z węglem aktywnym

Żadnego zaskoczenia tu nie będzie, ale kawa z węglem aktywnym to po prostu połączenie kawy i węgla aktywnego. Takie połączenie sprawia, że napój ma jeszcze lepsze właściwości, ale dlaczego takie połączenie się opłaca? Przecież można wybrać węgiel w kapsułkach… Dzięki węglowi całkowicie znika podrażnienie błony śluzowej wywołanej przez kawę. Biorąc pod uwagę, że kojące działanie węgla jest mocniejsze niż drażniące działanie kawy, otrzymujemy napój, który świetnie działa na układ trawienny.

Węgiel aktywny – co to jest?

To dokładnie ten sam węgiel, który służy nam podczas biegunek lub zatruć. Czarne tabletki zawierające węgiel leczniczy (inaczej aktywny) czasami są dla nas zbawieniem! Mało kto wie, że taki węgiel ma zdecydowanie więcej zdrowotnych właściwości.

Kawa z węglem aktywnym - odchudzanie

Węgiel aktywny wytwarza się z miazgi drzewnej w temperaturze prawie 900 stopni Celsjusza. W kolejnym etapie produkcji węgiel jest aktywowany działaniem pary wodnej albo silnych kwasów. Dzięki temu można uzyskać możliwie najlepszą powierzchnię adsorpcyjną.

Węgiel aktywny najbardziej znany jest z tego, że skutecznie walczy z biegunką dzięki działaniu adsorbującemu i absorbującemu. Mało kto wie, że ten składnik jest wykorzystywany w kosmetologii. Może wspomagać leczenie trądziku, wybielanie zębów, a do tego jest jednym ze składników peelingów, szamponów i żeli pod prysznic.

Kawa z węglem aktywnym na odchudzanie

Dlaczego taka kawa może wspomagać odchudzanie? Przede wszystkim – kofeina. Dzięki niej proces spalania tkanki tłuszczowej może zostać nieco przyspieszony. Natomiast węgiel aktywny wspiera procesy metaboliczne, które zachodzą w organizmie. Innymi słowy, dzięki takiemu rodzajowi węgla synteza substancji odżywczych jest skuteczniejsza i zostaje przekształcona w energię, a nie kolejne złogi tkanki tłuszczowej.

Jaką kawę wybrać – latte, czarna czy inna?

Najczęściej wybieraną formą kawy z węglem aktywnym jest latte, które w połączeniu z węglem nazywane jest black latte lub rzadziej charcoal latte. Jak przyrządzić tzw. black latte?

Przepis na black latte

 • Szklanka mleka migdałowego,
 • Jedna kapsułka węgla aktywnego,
 • Szczypta cynamonu,
 • Odrobina miodu.

Dobrze, ale gdzie w tym wszystkim ziarna kawy? Nie ma! Black Latte charakteryzuje się tym, że stawia tylko na węgiel aktywny. Zupełnie inaczej jest w przypadku kawy czarnej, która jest klasycznym połączeniem kawy i węgla aktywnego.

Przepisów na taką kawę jest bardzo dużo. Niektóre z nich łączą ziarna kawy z węglem aktywnym, a inne nie. Na jaki przepis się zdecydować? Na pewno, jeżeli zależy Ci na właściwościach energetyzujących, to warto wziąć pod uwagę połączenie kofeiny z węglem. Natomiast Latte bez kofeiny to dobra opcja na przykład wieczorem, kiedy nasz organizm nie potrzebuje już działania kofeiny. Taką kawę warto wypijać wieczorem, ponieważ według wielu źródeł węgiel aktywny wtedy działa najlepiej.

Kawa kuloodporna

Kawa kuloodporna czyli Bulletproof coffee to połączenie kawy oraz oleju MCT. To dzieło amerykańskiego bloggera, który będąc w Tybecie, miał styczność z herbatą połączoną z masłem i mlekiem jaków. Zainteresowany tematem w końcu stworzył kawę kuloodporną.

Mimo że klasycznie kawa kuloodporna stawia na masło i olej kokosowy, to wiele osób wybiera sam olej kokosowy – jego silne właściwości są w pełni wystarczające. Za frazą olej MCT kryją się średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Ich szczególna budowa sprawia, że wykazują wiele pozytywnych właściwości.

Kawa odchudzająca

Olej MCT – średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe i dieta redukcyjna

Żywność, z którą mamy do czynienia na co dzień to źródło długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są sprawcą między innymi nadmiernych kilogramów. Co takiego wyjątkowego jest w średniołańcuchowych kwasach tłuszczowych? Ich charakterystyczna budowa sprawia, że są błyskawicznie wchłaniane do krwiobiegu i dzięki temu przypisuje im się niesamowite właściwości.

Dzięki tej charakterystycznej formie wchłaniania, olej MCT nie zwiększa ryzyka pojawienia się niektórych chorób. Może być stosowany podczas chorób wątroby, w czasie niedożywienia oraz w stanach chorobowych, których czasie dochodzi do problemów ze wchłanianiem tłuszczów.

Nie to jest jednak najważniejsze! Olej MCT może działać jak napój energetyczny, a do tego hamuje apetyt, przyspiesza metabolizm oraz ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej.

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe mogą działać antybakteryjnie i termogennie. Co ciekawe takie kwasy tłuszczowe potrzebują tylko połowę tlenu wykorzystywanego przez długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Oznacza to, że dzięki olejowi MCT można odczuć więcej energii.

Kawa kuloodporna na odchudzanie

Kawa kuloodporna to dobry sposób na to, by pomóc sobie w utracie nadprogramowych kilogramów. Działanie kawy już znamy, a dzięki połączeniu jej z olejem kokosowym, który jest najbogatszym naturalnym źródłem średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, otrzymujemy napój o niesamowitym działaniu.

Połączenie oleju MCT i kofeiny sprawia, że ciężko o znalezienie lepszego napoju o właściwościach pobudzających. Wortal 10kg.pl podaje, że kawa kuloodporna dodaje mnóstwo energii, ułatwia regenerację, hamuje apetyt, ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, a także poprawia metabolizm.

Podsumowanie

Kawa to napój, który każdego dnia jest wypijany w milionach litrów na całym świecie. Okazuje się, że oprócz właściwości pobudzających, w pewnych warunkach może nawet wspomagać odchudzanie! W tym artykule zostały przedstawione 3 najpopularniejsze formy kawy spożywanej na diecie redukcyjnej.

Kawa może być pomocnym narzędziem podczas odchudzania, ale samo jej picie nie sprawi, że nastąpią niesamowite efekty. Odchudzanie to przede wszystkim zmiana stylu życia – odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Kawa wyłącznie jako dodatek do diety może się sprawdzić.

Dodaj swój komentarz!

avatar