Temat używania i zakupu odbijaczy jachtowych jest często traktowany przez żeglarzy powierzchownie. Odbijacze jachtowe pełnią rolę ochrony burty i dziobu jachtów i łodzi motorowodnych przed uszkodzeniami mechanicznymi. Poznaj rodzaje odbijaczy, zasady używania oraz kiedy kategorycznie nie powinno się ich stosować.
Odbijacze są istotnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo podczas manewrów i postoju w porcie. Odbijacze montowane są do relingów i przechowywane w specjalnych koszach podczas rejsu. Wszystkie jednostki o długości ponad 3,5 metra powinny posiadać je na swoim wyposażeniu.
Rodzaje odbijaczy
Rozróżniamy kilka rodzajów odbijaczy. Najpopularniejsze z nich to:
- odbijacze jachtowe chroniące burtę jednostek pływających przed mechanicznymi uszkodzeniami. Występują w wielu kształtach i kolorach. Każdy żeglarz znajdzie odpowiedni model do swojej łodzi.
- odbijacze dziobowe, chroniące newralgiczne miejsce jakim jest przód jachtu.
Odbijacz dziobowy w uniwersalnym, granatowym kolorze.
- odbijacze pomostowe, montowane są na pomostach i chronią rant łodzi przed uszkodzeniem. Służą do dodatkowej ochrony cumujących jachtów.
Cechy dobrych odbijaczy jachtowych.
Odbijacze jachtowe powinny być odporne na ściskanie i wytrzymałe na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ich głównym zadaniem jest pochłanianie energii uderzenia o inny jacht, pomost czy nabrzeże. Aby spełniały swoje rygorystyczne wymagania muszą być produkowane z najlepszych materiałów. Powinny być elastyczne i jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Moda w żeglarstwie. Nie tylko odbijacze, ale także odzież żeglarska.
Jak już wspomnieliśmy odpowiednio dobrane odbijacze stanowią element ozdoby naszych jachtów. Ostatnio modny był kolor bordowy. Obecnie kolorem numer jeden jest mocca.
Odbijacz jachtowy w modnym kolorze mocca.
Odzież żeglarska podobnie jak odbijacze pełni rolę zabezpieczającą oraz prestiżową. Więcej na temat ubrań ochronnych dla żeglarzy dowiesz się z artykułu Odzież żeglarska dla aktywnych kobiet. Wśród popularnych czapeczek i koszulek, pełniących rolę ozdobną i ochronną przed promieniami słonecznymi nie zapominajmy o pozostałych elementach garderoby.
Damska odzież żeglarska marki Gill Marine.
Kurtki i bluzy żeglarskie chronią nas przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Przenikliwy wiatr i deszcz nie będzie nam straszny podczas rejsu. Modne okulary żeglarskie dodadzą nam uroku oraz ochronią przed słoną wodą i silnym wiatrem.
Producenci ubrań żeglarskich oferują także stylowe i praktyczne gadżety. Są nimi zegarki sportowe, noże, szeklowniki, czy paski chroniące przed wpadnięciem przedmiotów do wody.
Kiedy nie stosuje się odbijaczy?
Odbijacze jak już wspomnieliśmy służą do ochrony jednostek pływających podczas postoju i manewrowania w porcie. Zacumowane jachty stoją w kei burta w burtę. Posiadanie odpowiednich ilości odbijaczy zapewni ochronę przed otarciami i pozostałymi uszkodzeniami mechanicznymi. Odpowiednie modele odbijaczy i dobrana kolorystyka oprócz ochrony spełnia rolę ozdobną. Piękne i modne w obecnym czasie kolory: bordowy, mocca, czarny, antracyt pasują do kolorystyki olinowania i pozostałego wyposażenia jachtu.
Są jednak momenty, gdy pięknie dopasowane odbijacze jachtowe mogą przynieść nam wstydu. Mowa o odbijaczach pozostawionych na burcie płynącego jachtu. Kategorycznie nie używa się odbijaczy po wypłynięciu z portu. Zaraz po wypłynięciu na akwen odbijacze powinny być schowane. Zwisające odbijacze na płynącym jachcie to oznaka lamerstwa właściciela, niechlujstwa i niedbalstwa. Wystawia świadectwo sternikowi i jego załodze. Jak każda dziedzina, branża żeglarska ma swoją etykietę, która jest niepisanym prawem. Niestosowanie się do niepisanych praw żeglarskich to lekki zgrzyt i oznaka amatora. Nie ma gorszego widoku, niż piękny jacht płynący na pełnych żaglach ze zwisającymi odbijaczami na burtach.
Oprócz walorów etykiety i estetyki istnieje również argument praktyczny. Otóż podczas żeglowania na dużej fali, nieschowane odbijacze będą co chwila pryskały na załogę strumieniami wody. Dodatkowo pływając ze zwisającymi odbijaczami możemy je zgubić.
Najprostszym sposobem na radzenie sobie z odbijaczami jest montaż uchwytów do odbijaczy. Szybko i w prosty sposób, bezpiecznie schowamy je i wyciągniemy w razie potrzeby.
Przed zakupem odbijacza warto skonsultować wybór z doświadczonym sprzedawcą. Niedoświadczeni żeglarze uzyskają niezbędne informacje na temat wyboru odpowiedniego wymiaru oraz sposobu pompowania. Nieumiejętne pompowanie odbijaczy może doprowadzić do ich uszkodzenia.