Zdrowie zaklęte w smaku – eko bazarek na targu

0
266
Ser powstały metodą tradycyjną z jadalną chabrową otoczką. Fot. KP

W Tyskich Halach Targowych przy al. Piłsudskiego można zaopatrzyć się w żywność produkowaną tradycyjnie oraz certyfikowane wyroby organiczne spożywcze i kosmetyczne. Na pierwszym piętrze otwarto Zdrowy Bazarek, czyli miejsce dla wszystkich klientów, którzy cenią sobie smak, jakość i przede wszystkim zdrowie. Czynny jest
w każdy piątek od 9.00 do 16.00 oraz sobotę od 8.00 do 14.00.

– Wysoka jakość produktów regionalnych czy tradycyjnie produkowanych wiąże się z wykorzystaniem tradycyjnych, często ekologicznych surowców, takich jak dawne odmiany owoców, stare odmiany zbóż oraz rodzime rasy zwierząt czy typy roślin. Jakość produktów wiąże się ze smakiem oraz bogactwem witamin i składników mineralnych. Do produkcji, dajmy na to naszych przecierów, używamy pomidora, którego odmianę poszukiwaliśmy długie lata. Zazwyczaj jest to wybór między intensywnością smaku a wytrzymałością. Metodą prób i błędów znaleźliśmy gatunek, którego wytrzymałość jest zadowalająca a walory smakowe najwyższe. Rolnicy tradycyjni nie są w stanie konkurować z wielkimi marketami ceną, dlatego stawiamy na jakość – stwierdził Joachim Marczinski, który od lat zajmuje się uprawą. I słów bynajmniej na wiatr nie rzucał. Każdy smakosz, po małej degustacji produktów z „Zagrody na pograniczu”, przekona się do racji pana Joachima. Panie zaś docenią kosmetyk wytwarzany z tłuszczu młodych koźląt, który w moment nadaje skórze sprężystości.

Badania potwierdzają, że cena nie jest czynnikiem determinującym zakup. Za produkty lepszej jakości, a za takie uważa się artykuły regionalne i wyroby tradycyjne, klient jest w stanie zapłacić więcej. Zainteresowanie żywnością tradycyjną i regionalną wpisuje się w nowe trendy konsumenckie o charakterze globalnym, czyli dbałość o zdrowie i kondycję fizyczną przy poszanowaniu środowiska naturalnego. – Mam tutaj ser, który kosztuje 140 zł za kilogram. Przy produkcji serów ekologicznych wykorzystuje się świeże mleko sienne z okolicznych gospodarstw ekologicznych. Znakomite jakościowo mleko – pochodzące od krów, które latem pasą się na łąkach pełnych trawy i ziół, zimą są natomiast karmione wysuszonym na słońcu sianem z własnego gospodarstwa – jest przetwarzane na ekologiczne sery twarde, półtwarde i półmiękkie najwyższej jakości. Część serów jest uszlachetniana za pomocą pozyskiwanych ekologicznie ziół i przypraw. Oczywiście są też sery dużo tańsze, ale proszę nie spodziewać się wyrobów w cenach marketowych (poniżej 20 zł/kg), które są wyrobami seropodobnymi, niemającymi zbyt wiele wspólnego ze sztuką serowarstwa – tłumaczy Jerzy Biskup, z którego oferty najbardziej przypadł nam do gustu ser winny, dojrzewający w beczkach używanych wcześniej w winnicach. Smak niepowtarzalny, zaś zapach, i to dosłownie, zwala z nóg.

Popularność żywności regionalnej czy też tradycyjnej ma wiele pozytywnych efektów. Odkrywane jest bogactwo i różnorodność rodzimej kuchni i podtrzymywane tradycje kulinarne, wspierany jest rynek lokalnych producentów i dostawców, unika się transportowania żywności z odległych upraw i fabryk, a tym samym zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Dlatego Zdrowy Bazarek oferuje produkty lokalnych i polskich gospodarstw i przedsiębiorców: Zielony Straganek – produkty z mleka krowiego, koziego, kefiry, kwaśne mleko, jogurty, masło, sery dojrzewające wiodących producentów rynku ekologicznego (Mariana Nowaka z Białego Boru pod Koszalinem, z Jasienicy i Grabowiaka oraz niemieckiej firmy Baldauf z podnóża Alp); Kalwaryjskie Przetwory – przetwory z czarnej porzeczki, maliny, jeżyny, winogron, pigwowca japońskiego, kiszone warzywa (pozyskane z własnego gospodarstwa, przetwarzane ręcznie z wykorzystaniem naturalnych składników, bez konserwantów i polepszaczy); Zagroda Na Pograniczu – małe gospodarstwo ogrodniczo-handlowe produkujące kilkanaście rodzajów sera koziego o różnych smakach; Witomar – produkcja i sprzedaż jaj od kury zielononóżki oraz makaronów z tych jaj, majonezów; sprzedaż oliwek greckich, papryczek, jogurtów, serów typu hallumi, mamuri, feta oraz portugalska i grecka oliwa; Sokół Gospodarstwo Ekologiczne – położone w woj. mazowieckim gospodarstwo słynie z uprawiania certyfikowanych gatunków warzyw i owoców; Organic Life Dermokosmetyki – polski producent dermokosmetyków i fitoregulatorów naturalnych; produkty wyróżniają się wysokim stężeniem organicznych wyciągów roślinnych; Pieczywo Jacek Dumin – wypiekane tradycyjną metodą na naturalnym zakwasie bez polepszaczy i chemii.

Dodaj swój komentarz!

avatar