„O górnośląskim chłopaku w Wehrmachcie i szukaniu przodków w archiwach” spotkanie online z cyklu „Mozaika Górnośląska”

2
331
Mat. pras. Muzeum Miejskie

Kolejna odsłona cyklu „Mozaika górnośląska” to spotkanie z Kamilem Kartasińskim, historykiem, doktorantem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i autorem książek „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa” i „Odszukaj dziadka w…”. Tematem przewodnim będą losy Górnoślązaków walczących w II wojnie światowej oraz genealogiczne poszukiwania. Spotkanie odbędzie się online 23 maja 2020 (sobota), godz. 18.00 na fanpage’u Muzeum Miejskiego. Dla tych, którzy nie będą mogli dołączyć, będzie dostępny zapis spotkania.

Okazją do spotkania jest wznowienie w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, cieszącej się popularnością publikacji „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”. To wspomnienia pochodzącego z Rudy Śląskiej 90-letniego Jana Szymczyka (1927–2018), przedstawione w sposób daleki od poprawnych politycznie klisz. Wojenne losy skierowały go najpierw do armii niemieckiej, a potem do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Sam autor poświęcił kilka lat na zbadanie niebanalnej historii weterana. Nie tylko odwiedzał archiwa, ale też dotarł do rodzin oficerów, pod którymi służył bohater opowieści: Rudolfa von Wittenberga, Antoniego Nowosadowskiego i Mariana Worwy. Ta relacja wspomnieniowa wiele mówi także o czasach schyłku dwudziestolecia międzywojennego na polskim Górnym Śląsku oraz okresie wojny i okupacji.

Pierwsze wydanie „Chłopaka z Wehrmachtu. Żołnierza Andersa” ukazało się w grudniu 2018 roku. Wydanie drugie uzupełnione jest o interesujące mapy i nowy materiał ilustracyjny. Autor poszerzył również wątki związane z wojennymi dziejami Rudy Śląskiej. Książka została opatrzona komentarzami uzupełniającymi i porządkującymi wiedzę historyczną czytelników. To sprawia, że jest ciekawą pozycją objaśniającą skomplikowaną historię Górnego Śląska.

Z kolei „Odszukaj dziadka w…” to odpowiedź na rosnące w błyskawicznym tempie zainteresowanie losami przodków, którym, ze względu na zawiłą historię XX wieku, przyszło walczyć pod różnymi sztandarami. Coraz więcej osób chce odtworzyć drzewo genealogiczne rodziny lub biogram wybranej postaci. Wielu z nas jednak nie wie, od czego te poszukiwania zacząć, do jakich archiwów się udać i jakie informacje można znaleźć w bazach internetowych. Autor w prosty i przystępny sposób przybliża, co kryją m. in. archiwalia zawierające informacje o Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska walczącej w trzech powstaniach śląskich, Armii Krajowej i Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a także Wehrmachcie, do którego w latach II wojny światowej powołanych zostało wielu Ślązaków. Z tego poradnika genealogicznego można dowiedzieć się również, jak szukać przodków w armiach zaborczych – niemieckiej, austro-węgierskiej oraz carskiej.

Obydwie książki będzie można kupić w sklepie internetowym Muzeum Miejskiego w Tychach.

Źródło: Muzeum Miejskie

Kartas
Kartas

To spotkanie jednak nie odbędzie się w Teatrze Małym?
Przecież parę dni temu jeszcze tak pisał Kamil Peszat. Po czym usunięto tekst z błędem.
Ten komentarz pewnie też zostanie uznany za spam i usunięty.