Działki pod budowę domów dla mieszkańców Tychów

6
2836
Fot. KP

Brzoskwiniowa, Przepiórek, Spacerowa, Browarowa, Zimorodków, Poprzeczna, Sosnowa i Wiejska – przy tyskich ulicach wkrótce mogą powstać nowe domy, wybudowane w ramach kolejnej edycji programu, dzięki któremu mieszkańcy mogą nabyć działki gminne pod budowę domów jednorodzinnych. W sumie do wyboru są 22 działki, każda o powierzchni od 320 do 1076 m.kw. Przetargi planowane są pod koniec sierpnia.

W 2016 roku w Tychach realizowano program, dzięki któremu mieszkańcom udało się nabyć działki pod budowę domów jednorodzinnych za znacznie niższą niż dotychczas cenę. Zamiast kupować działkę, mieszkańcy nabywali prawo jej wieczystego użytkowania. Koszt działki był wówczas niższy o kilkadziesiąt procent.  W ten sposób nabyto 25 z 27 proponowanych działek. Wszystkie są już dziś zabudowane. Od początku władze miasta deklarowały kontynuacje programu. W międzyczasie zmieniły się jednak przepisy, a użytkowanie wieczyste zostało zniesione. Szukano więc innego rozwiązania.

– Program realizowany kilka lat temu cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki niemu kilkudziesięciu rodzinom udało się spełnić marzenia o własnych domu w Tychach. Do dziś nabywcy piszą do nas i informują, jak im idzie budowa, kiedy się wprowadzają itp. Wiedzieliśmy, że będziemy go kontynuowali. Musieliśmy jednak zmienić formułę
– mówi Igor Śmietański z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Nabycie gruntów nastąpi w drodze przetargu. Cena metra kwadratowego działki, wynikająca z operatu szacunkowego będzie ceną wywoławczą (od 195 złotych/m kw.) Osoba, która wygra przetarg przed podpisaniem aktu notarialnego będzie musiała wpłacić wylicytowaną kwotę. – Planujemy ogłosić przetargi w drugiej połowie czerwca, natomiast odbędą się one pod koniec sierpnia lub na początku września. Wszystkie informacje dotyczące oferowanych działek są już teraz dostępne na stronie – mówi Katarzyna Szymkowska naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w UM Tychy.

Do wyboru są cztery działki na ulicy Brzoskwiniowej o powierzchni od 320 do 477 metrów kw., dwie blisko 500-metrowe działki na ulicy Przepiórek, trzy działki na ulicy Spacerowej, każda o powierzchni ponad 1000 metrów kw., dwie blisko 800-metrowe działki na ulicy Browarowej i dwie nieco większe na ulicy Zimorodków, sześć działek na ulicy Poprzecznej o powierzchni od 337 do 867 m. kw. dwie niemal 500-metrowe na ulicy Sosnowej i jedna na ulicy Wiejskiej o pow. 611 metrów kwadratowych.

– Grunty w Tychach nie należą do tanich. Cena metra kwadratowego to nawet kilkaset złotych. Chcemy dać szanse tyskim rodzinom, które myślą o budowie domu, ale mają problem ze znalezieniem działki albo ceny ziemi skutecznie ich do tego zniechęcają i decydują się na przeprowadzkę do innego miasta czy gmin ościennych. Dla nich jest ten program – mam nadzieję, że dzięki niemu plany związane z własnym domem uda im się zrealizować – dodaje Igor Śmietański zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

W programie realizowanych w 2016 roku mieszkańcy kupili działki  m.in. na ulicy Żorskiej, Małej Alei Róż, Browarowej czy ulicy  Obywatelskiej.

Źródło: UM Tychy

6
Dodaj swój komentarz!

avatar
Andrzej
Andrzej

„Chcemy dać szanse tyskim rodzinom, które myślą o budowie domu, ale mają problem ze znalezieniem działki albo ceny ziemi skutecznie ich do tego zniechęcają” – Toż to jakiś smutny żart.
Pan Igor zapewne doskonale rozumie, że wobec braku programu z bonifikatą (jak w 2016), ceny tych działek poszybują powyżej wartości rynkowych, dokładnie tak jak to miało miejsce w przypadku niedawnej licytacji działki przy Placu Wolności – skończyło się na cenie w okolicy 900zł/m2 (!). W sam raz dla tych, których ceny ziemi zniechęcają, nieprawdaż?
Jaki jest sens wygadywania takich bzdur?

Łukadz
Łukadz

Dewelopera ruszy 😏

max
max

Dokładnie. Czysty populizm. Ceną wywoławczą za metr może być nawet 1 grosz, a i tak nie ma to koniec końców nic wspólnego z dawaniem szansy na zakup w okazyjnej cenie.

Stefan
Stefan

Nikt chyba nie zajrzał do cen tych działek. Cena wywoławcza jednej z działek na ul . Zimorodków to z watem 370 tys. Kto to kupi? To kpina z mieszkańców. Na Spacerowej to 500000 na dzień dobry! Działki wykupi deweloper, bo zwykłego mieszkańca nie stać, później zmieni się plan na na możliwość wybudowania szeregowców i tyle w temacie

Teodor
Teodor

zeby wybudować jako taki dom i mieć coś więcej niż siatkę za ściną to działka musi mieć minimum 600 m2. powodzenia temu który wybuduje coś na działce 320m2 (tyle to ja mam na RODOs)

Jan
Jan

Widzę że opinie tutaj napisane są identyczne z moją. Właśnie urodziły mi się bliźniaki, będzie trzeba uciekać do okolicznej wioski, gdzieś gdzie ceny działek maksylamnie są na poziomie tych wywoławczych.