Jak dostać kredyt hipoteczny?

0
98
Jak dostać kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to ogromna szansa na zakup wymarzonego domu lub mieszkania. Daje on możliwość nabycia nieruchomości, na którą nie mamy w danym momencie własnych środków i z dużą dozą prawdopodobieństwa nie będziemy ich mieć w najbliższym czasie.

Korzystanie z kredytów hipotecznych w Polsce jest jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania nieruchomości, dlatego warto dowiedzieć się, jak można dostać dobry kredyt hipoteczny!

Kredyt hipoteczny – co to takiego?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kredytem hipotecznym określa się formę długoterminowego kredytu bankowego, dla którego ustanawia się zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości.

Hipotekętę wpisuje się do działu IV księgi wieczystej i do wykreślenia banku z tej pozycji dochodzi dopiero po całkowitym spłaceniu należnej kwoty wraz z odsetkami. Przez długi czas więc Twoja nieruchomość jest obciążona, a jeśli nie wywiążesz się z obowiązku spłaty zobowiązania, będziesz musiał zwrócić dom lub mieszkanie bankowi.

Kto ma szanse otrzymać kredyt hipoteczny?

Największe szanse na otrzymanie takiego kredytu maja osoby zatrudnione na umowę o pracę. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy są z góry skreśleni, jednak na nich nałożono znacznie większe obwarowania – między innymi konieczność prowadzenia działalności przez minimum 5 lat poprzedzających moment wystąpienia z wnioskiem o udzielenie kredytu.

Jednak nie tylko samo zatrudnienie ma znaczenie – choć oczywiście jest jedną z najbardziej podstawowych kwestii. Ogromne znaczenie ma również zdolność kredytowa, przy czym nie jest ona zależna wyłącznie od zarobków. Choć może się to wydawać zaskakujące, zdolność kredytową określa się między innymi na podstawie ilości zaciągniętych pożyczek.

Jak wysoki kredyt hipoteczny mogę dostać?

Analizowanie przez banki Twojej przeszłości finansowej pozwala im uzyskać wiele użytecznych z ich punktu widzenia informacji – między innymi tego, czy spłacasz zobowiązania w terminie. Dzięki zbudowanej pozytywnej historii kredytowej masz większe zaufanie w oczach banku, a co za tym idzie, stajesz się dużo cenniejszym klientem.

Zatem to jak wysoki kredyt hipoteczny możesz dostać, nie jest zależne wyłącznie od kwot, jakie wpływają na konto – choć od nich w dużej mierze również. Najlepiej jest zacząć budować historię kredytową na kilka lat przed planowanym zakupem domu lub mieszkania, na przykład nabywając niektóre rzeczy na raty zamiast za gotówkę.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać kredyt hipoteczny? Każdy bank ma w tym zakresie swoje indywidualne procedury. Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kluczowe jest jednak to, aby posiadać stały dochód oraz stosunkowo niskie wydatki. Istotne są również kwestie formalne, których musisz dopełnić, żeby dostać kredyt.

W banku trzeba przedstawić minimum dwa różne dokumenty tożsamości – przy czym za taki dokument uważa się dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Zatem osoby, które nie mają uprawnień do kierowania pojazdami, przed wystąpieniem o kredyt powinny sprawdzić datę ważności swojego paszportu i w razie konieczności wystąpić o nowy.

Należy również posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Jej oceny dokonuje bank na podstawie osiąganych przychodów, ponoszonych wydatków oraz poprzedniej historii kredytowej. Jeśli według banku nie posiadasz odpowiedniej zdolności dla zakupu wymarzonej nieruchomości, warto rozważyć na przykład wzięcie kredytu z partnerem lub partnerką. Nie musicie mieć ślubu, aby razem wziąć kredyt pod hipotekę, a takie rozwiązanie może pomóc podbić zdolność do wymaganego pułapu.

Dla uzyskania kredytu hipotecznego, konieczny jest także wkład własny. Jego wysokość jest uzależniona od wewnętrznych regulacji banku i waha się między 10 a 20% – takie informacje można uzyskać bezpośrednio w placówce banku, który oferuje kredyt hipoteczny. Jak dostać go na najkorzystniejszych warunkach? Zwykle lepiej zgromadzić większy wkład własny.

Online czy osobiście – jak ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak najłatwiej dostać kredyt hipoteczny. Niektóre banki dają możliwość złożenia takiego wniosku online, jednak w praktyce może okazać się, że znacznie lepiej jest złożyć wniosek w oddziale banku. Podczas rozmowy z pracownikiem banku można bowiem uzyskać znacznie pełniejsze informacje, co jest kluczowe, kiedy starasz się o kredyt, który wiąże Cię na długie lata.

Dobrym pomysłem może być również skorzystanie z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego. Taka osoba w naszym imieniu porównuje rozmaite kredyty pod hipotekę, wybiera najkorzystniejsze i w naszym imieniu składa wnioski. To znaczne ułatwienie, szczególnie dla osób, które nie posiadają dużej wiedzy z zakresu bankowości.

W każdym przypadku decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego wiąże na długie lata, dlatego warto ją dobrze przemyśleć, aby móc cieszyć się własnym „M” bez żalu.

Dodaj swój komentarz!

avatar