RTG klatki piersiowej – co wykrywa to badanie?

0
168
RTG klatki piersiowej

RTG klatki piersiowej jest bardzo popularne. To powszechne, łatwo dostępne badanie pozwalające określić nie tylko stan płuc, ale też żył, serca, naczyń i dróg oddechowych. Ze względu na szkodliwość promieniowania nie powinno się go powtarzać zbyt często.

Lekarz może zlecić prześwietlenie klatki piersiowej w przypadku długo utrzymującego się uporczywego kaszlu, przewlekłych duszności, długotrwałego bólu w klatce piersiowej oraz wówczas, gdy pojawi się krwawienie z dolnych dróg oddechowych, na przykład podczas kaszlu.

Wskazaniem do wykonania badania RTG klatki piersiowej jest podejrzenie gruźlicy, zapalenia płuc, nowotworu płuc lub chorób serca. Wykonuje się je także dla sprawdzenia, czy w płucach nie pojawiły się przerzuty nowotworowe z innych narządów oraz u pacjentów po wypadkach komunikacyjnych, jeśli klatka piersiowa lub okolice przełyku wskazują na możliwość deformacji.

Badanie RTG klatki piersiowej wykonuje się także w ramach profilaktyki u osób, które pracują w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Szczegółowe informacje na temat wskazań do wykonania RTG klatki piersiowej dostępne są na stronie: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rentgen-rtg-klatki-piersiowej-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Przeciwwskazania do RTG klatki piersiowej

Ze względu na szkodliwość promieniowania rentgenowskiego do wykonania badania niezbędne jest skierowanie od lekarza. Badanie nie powinno być powtarzane częściej niż dwa razy w roku, w stosownych odstępach czasu. Wyjątkiem mogą być ważne przyczyny medyczne.

Badaniu takiemu nie powinny być poddawane dzieci i kobiety w ciąży. Ze względu na brak dostatecznego rozeznania co do ciąży zaleca się, by u kobiet w wieku rozrodczym wykonywać RTG klatki piersiowej tylko w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego.

Jak się przygotować do RTG klatki piersiowej

Badanie RTG klatki piersiowej nie wymaga bycia na czczo. Można się przed nim najeść. Natomiast do badania trzeba się rozebrać do pasa. Konieczne jest też zdjęcie biżuterii, zegarka i innych metalowych elementów. Na badanie trzeba się stawić z dowodem tożsamości i skierowaniem. Jeśli pacjent regularnie przyjmuje leki, może to zrobić przed badaniem.

Jak wygląda badanie RTG klatki piersiowej

Badanie wykonuje się w pozycji stojącej. Pacjent maksymalnie zbliża się do płyty aparatu. Ułożenie rąk zależne jest od typu sprzętu. W każdym przypadku należy słuchać wskazań osoby wykonującej badanie. Szczególnie istotne jest, by zatrzymać powietrze w płucach i pozostać w bezruchu we wskazanych momentach. Ma to wpływ na uzyskany obraz. Jeśli pacjent się poruszy, obraz będzie zamazany, a badanie będzie trzeba powtórzyć.

Wynik badania RTG klatki piersiowej dostępny jest bezpośrednio po jego wykonaniu i sporządzeniu krótkiego opisu. Samo badanie nie pozostawia żadnych skutków ubocznych. Bezpośrednio po nim można wrócić do swoich stałych zajęć, także do prowadzenia samochodu. Nie ma potrzeby powstrzymywania się od jedzenia i picia.

Gdzie można wykonać RTG klatki piersiowej

Badanie RTG jest ogólnodostępne, wykonuje je większość przychodni i niemal wszystkie szpitale. Jednak terminy w nich mogą być bardzo różne. Dlatego, jeśli zależy nam na czasie, warto zajrzeć na stronę Badania.znanylekarz.pl i znaleźć punkt, w którym uda się zrobić to badanie od ręki. Na stronie można porównać ceny i od razu zapisać się na wizytę. Trzeba tylko pamiętać, że nawet w przypadku gdy badanie jest płatne, obowiązuje skierowanie.

Zdjęcie: istockphoto.com

Dodaj swój komentarz!

avatar