„Mój Herbert” na Dzień Teatru Publicznego

0
106
Mat.pras. Teatr Mały

17 maja o 18.00 odbędzie się prapremiera słuchowiska „Mój Herbert”, wyprodukowanego przez Teatr Mały. Słuchowisko zostanie udostępnione on-line w mediach społecznościowych Teatru.

Dzień Teatru Publicznego to święto ustanowione w 2015 r., na pamiątkę mającego miejsce 250 lat wcześniej pierwszego przedstawienia zrealizowanego przez pierwszy na ziemiach polskich zawodowy zespół aktorski.

Założona staraniami Stanisława Augusta Poniatowskiego trupa aktorska była zalążkiem pierwszego publicznego teatru w Polsce. Data ta jest więc uważana za początek dziejów teatru instytucjonalnego w naszym kraju. Z tej okazji od pięciu lat Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszał teatry publiczne do ogólnopolskiej akcji popularyzującej sztukę teatru i rolę, jaką teatry instytucjonalne odgrywają w społeczności lokalnej. W tym roku z oczywistych względów żaden teatr w kraju nie może zrealizować działań scenicznych, których odbiorcami byliby widzowie zasiadający na widowni. Mimo to tyski Teatr Mały będzie starał się uczcić to święto jak najlepiej i specjalnie na tę okazję przygotował dla widzów wyjątkową propozycję: prapremierę słuchowiska zrealizowanego na podstawie dramatu tyskiego autora, aktora i reżysera Piotra Józefa Adamczyka pt. „Mój Herbert”.

Sztuka przybliża nie tylko twórczość, ale i wątki biograficzne Zbigniewa Herberta, osadzona jest w okolicznościach przyznania poecie Literackiej Nagrody Nobla (do której Herbert był poważnym pretendentem). Podróż w czasie, jaką odbywają Zbyszek (w tej roli autor sztuki Piotr Józef Adamczyk) i wysłannik Akademii Noblowskiej Thomas (Paweł Drzewiecki), stanowi okazję do refleksji na temat najnowszej historii naszego kraju, przemian społecznych i politycznych oraz tego, jak definiujemy swój patriotyzm. W słuchowisku udział biorą także Piotr Kumor (mierzący się z głosem Lecha Wałęsy) oraz Aurelia Sobczak, która kreuje postać żony Herberta – kobiety, która stojąc za plecami męża geniusza i osłaniając go przed prozą codzienności, stara się znaleźć również własną przestrzeń realizacji osobistej, co w starciu z trudnym charakterem Zbyszka, stanowi ogromne wyzwanie.

Obsada: Aurelia Sobczak, Piotr Józef Adamczyk, Paweł Drzewiecki, Piotr Kumor. Reżyseria: Paweł Drzewiecki. Realizacja nagrań: Tomasz Cichocki. Montaż i udźwiękowienie: Joanna Piwowar-Antosiewicz. Miks i mastering: Krzysztof Kurek.

Źródło: Teatr Mały

Dodaj swój komentarz!

avatar