Mistrzowie wśród mistrzów – 11. Plebiscyt MOSiR i Twoich Tychów rozstrzygnięty!

0
815
Zwycięzcy plebiscytu Andrzej Borowiec i Karina Sofińska.

Andrzej Borowiec wśród seniorów i Karina Sofińska wśród młodzieżowców – to najpopularniejsi tyscy sportowcy 2019 roku. Tak wynika z podsumowania 11. edycji Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Tychów, organizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i naszą redakcję.

To był wyjątkowy plebiscyt. Z różnych względów, niezależnych od organizatorów, już pod koniec ubiegłego roku musieliśmy wprowadzić zmiany w regulaminie. Zmodyfikowane zostało też głosowanie i rozstrzygnięcie plebiscytowej zabawy. W ostatnich edycjach decyzje kibiców ogłaszaliśmy podczas dorocznej Gali Plebiscytu w Mediatece, podczas której spotykali się najlepsi sportowcy, ich trenerzy, działacze klubu i kibice. Wyniki plebiscytu trzymaliśmy w tajemnicy, więc emocje towarzyszyły sportowcom do samego końca.

W związku z tym, że nie wiemy kiedy będzie się mogła odbyć Gala, już dziś ogłaszamy wyniki, ale jeśli to tylko będzie możliwe, zorganizujemy uroczyste podsumowanie, najlepszym wręczone zostaną wyróżnienia, a kibicom, do których uśmiechnie się szczęście w losowaniu – nagrody.

Na plebiscyt wpłynęły 1.424 głosy. Obok zamieszczamy pierwsze piątki wśród seniorów i młodzieżowców wraz z punktacją. Zwyciężczyni w młodszej kategorii – Karina Sofińska już po raz trzeci znalazła się w gronie laureatów. W 2017 roku zajęła trzecie miejsce, w 2018 roku – była druga i teraz okazała się najlepsza. Postęp, jeśli chodzi o sportowe osiągnięcia i sympatię kibiców jest więc oczywisty. Z kolei Andrzej Borowiec po raz pierwszy zapisał się wśród laureatów, od razu zdobywając pierwsza lokatę. W gronie laureatów to drugi reprezentant sportów walki. Pierwszym był Marcin Held.

Różnice punktowe między zawodnikami w plebiscytowym rankingu są niewielkie i można powiedzieć, że o kolejności decydował każdy głos. Zmiana punktacji sprawiła, iż każdy, kto głosuje w plebiscycie ma realne szanse, by wpłynąć na jego wynik. To powoduje, że w trakcie głosowania sytuacja zmienia się niemal z dnia na dzień i tak naprawdę nie wiadomo, jaka ostatecznie będzie kolejność na mecie. Także różnice między piątką najlepszych, a kolejnymi miejscami są minimalne. Na przykład wśród młodzieżowców 6. miejsce zajęła snowboardzistka Aleksandra Ochnio, która miała 126 punktów, o 12 mniej niż piąty Paweł Lisiński. Z kolei wśród seniorów szósta była reprezentacyjna zawodniczka Atomówek Sylwia Łaskawska – 10 pkt – o 26 pkt mniej niż Maciej Mańka.

Laureatom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom plebiscytu dziękujemy za udział i oddanie głosów. Wszystkim mówimy – do zobaczenia na uroczystym podsumowaniu i zapraszamy do plebiscytowej zabawy za rok, mając nadzieję, że naszym sportowcom nie zabraknie sukcesów oraz powodów do radości i satysfakcji.

SENIORZY

1. Andrzej Borowiec – 280 pkt

– To naprawdę wspaniała sprawa i największe wyróżnienie, jakiego mogłem oczekiwać, bo to głosy kibiców. Jeśli chodzi o sukcesy sportowe, miniony rok był dla mnie rzeczywiście wyjątkowy. Nie zawsze staje się na podium podczas dwóch najbardziej prestiżowych imprez roku – powiedział Andrzej Borowiec.

W rozegranych w czerwcu ubiegłego roku mistrzostwach Europy masters w Bukareszcie zawodnik Gwardii Tychy wywalczył brązowy medal, ale jego głównym celem był medal podczas listopadowych mistrzostwa świata w ju-jitsu w Abu Dhabi. I właśnie tam odniósł największy sukces w swojej karierze – został mistrzem świata w fighting, ale na podium stanął dwa razy, bo zdobył jeszcze brązowy medal w kategorii ne-waza (walki parterowe).

– Mój wyjazd na mistrzostwa nie byłby możliwy, gdyby nie życzliwość wielu osób – sponsorów. Ale podziękowania należą się również kibicom, mieszkańcom Tychów, którzy za pośrednictwem portalu www.zrzutka.pl wpłacali różne kwoty. Te pieniądze pozwoliły mi na pokrycie startowego – dodał.

Były zawodnik, a obecnie trener i prezes Gwardii Tychy, jest multimedalistą najważniejszych krajowych i międzynarodowych imprez w kilku sportach walki – od judo po zapasy. Jako jeden z nielicznych w kraju walczy również w egzotycznych odmianach, jak zapasy pahlavani czy zurkhaneh. Jednak największe sukcesy osiągał w judo i ju-jitsu.

Przypomnijmy, iż Andrzej Borowiec był zawodnikiem tyskiego klubu, a właściwie filii Gwardii Katowice. W 2012 rok najmłodszy zawodnik „starej” Gwardii postanowił reaktywować tyską sekcję i tak powstał klub, który obecnie jest jednym z najprężniej działających w mieście i regionie. Prowadzi zajęcia we wszystkich grupach wiekowych.

2. Szymon Topolnicki (AZS AWF Katowice) – 266 pkt

Wychowanek MOSM Tychy, trenuje obecnie AZS AWF Katowice). W minionym roku zdobył medal mistrzostw Polski w bieg na 3.000 m z przeszkodami. Sukces odniósł już po raz drugi z rzędu, bo po brąz seniorskich mistrzostw Polski sięgnął również rok wcześniej podczas MP w Lublinie.

3. Filip Komorski (GKS Tychy) – 180 pkt

Hokejowy mistrz Polski, w sezonie 2018/19 zdobył 25 bramek i zaliczył 34 asysty (59 punktów), w rozgrywkach 2029/2020 – 20 goli i 26 asyst (stan na 21.02). Zdobył trzy punkty w rozgrywkach CHL, w tym dwie bramki w zwycięskim meczu z Vienna Capitals. Jest reprezentantem Polski.

4. Wioletta Pawluczek (Śląskie Towarzystwo Strzeleckie) – 179 pkt

Podopieczna trenera Krzysztofa Rymskiego jest jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek tyskiego klubu, powołana została do kadry narodowej. W 2019 roku okazała się bezkonkurencyjna podczas mistrzostw Polski, zdobywając trzy złote medale – dwa indywidualnie i jeden w mikście. Wywalczyła także dwa złote medale Akademickich Mistrzostw Polski.

5. Maciej Mańka (GKS Tychy) – 135 pkt

Piłkarz podstawowej jedenastki pierwszoligowej drużyny jest wychowankiem MOSM Tychy. Obrońca. W sezonie 2019/2020, do czasu przerwania rozgrywek wystąpił w 21 meczach ligowych i 4 spotkaniach pucharowych. W lidze zdobył 5 gili, zaliczył 5 asyst, dwukrotnie ukarany został żółtymi kartkami i raz czerwoną.

MŁODZIEŻOWCY

1. Karina Sofińska (MOSM Tychy) – 240 pkt

Nie jest dziełem przypadku, że Karina Sofińska po raz trzeci znalazła się w gronie laureatów naszego plebiscytu. Specjalizująca się w trójskoku podopieczna trenera Bogdana Przybycina, ma już w dorobku pięć medali MP – złoto, srebro i trzy brązowe. To najbardziej utytułowana zawodniczka w historii lekkoatletycznej sekcji MOSM.

Ten drugi brązowy medal wywalczyła podczas ubiegłorocznych mistrzostw Polski U-20 w Raciborzu.

– Do tych zawodów startowałam w zawodach regionalnych, w mistrzostwach Śląska, ale traktowałam je jako przygotowanie do najważniejszych imprez, czyli mistrzostw Polski – powiedziała. – Podczas zawodów w Raciborzu stanęłam na podium, ale wiem, że mogło być lepiej. Zanotowałam najpierw 12,26 m, co było drugim wynikiem eliminacji, ale po pierwszej próbie, coś się zablokowało, nie potrafiłam poprawić tego rezultatu… Podczas finału nabawiłam się kontuzji i pod znakiem zapytania stanął mój start w MP seniorek w Radomiu. W końcu jednak wystąpiłam w tych zawodach i cieszyłam się z rezultatu, bo wśród najlepszych i starszych ode mnie polskich zawodniczek zajęłam szóste miejsce, z wynikiem 12,22. Nie wiemy, jak będzie wyglądał ten sezon. Na początku przygotowań otrzymaliśmy od trenera rozpiskę treningów, ale potem zamknięto lasy i parki, więc trzeba się było ograniczyć do zajęć w domu, żeby nie wypaść formy. Na szczęście mam działkę, więc tam też ćwiczyłam. Teraz wróciliśmy w teren i do zaplanowanych treningów.

2. Mateusz Ubowski (MSM Tychy/GKS Tychy) – 205 pkt

Niedawno 19-latek podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z hokejowym mistrzem Polski – GKS Tychy. To najlepsze potwierdzenie jego wysokich umiejętności. Jest ubiegłorocznym medalistą mistrzostw świata Dywizji II A U-18, uczestnikiem MŚ Dywizji IB U-20.

3. Wojciech Mielnik i Konrad Gawor (MOSM Tychy) – 184 pkt

Kajakarski duet z MOSM to czołówka Polski w kategoriach młodzieżowych. W 2019 roku wychowankowie Sylwii i Marka Stannych sięgnęli złote medale (w K2 oraz K4 na 2000 m) mistrzostw Polski młodzików, zdobyli też złoty medal podczas Długodystansowych Mistrzostw Polski w K2 na 5000 m.

4. Dawid Wiekiera (MKP Wodnik Tychy) – 168 pkt

Czołowy polski pływak w kategoriach młodzieżowych miał udany sezon – zdobył dwa złote i brązowy medal letnich mistrzostw Polski U-16 i złoto zimowych MP U-16. Zadebiutował w mistrzostwach Europy juniorów w Kazaniu, gdzie awansował do finału na 200 m st. klas. Podopieczny trenera Marka Mroza otrzymał kolejne powołanie do kadry Polski.

5. Paweł Lisiński (GKS Futsal Tychy) – 138 pkt

19-letni podopieczny Michała Słoniny należy do najbardziej utalentowanych piłkarzy halowych młodego pokolenia. Jest zawodnikiem reprezentacji Polski U-19, a w minionym sezonie wraz z drużyną sięgnął po brązowy medal mistrzostwa Europy. To największy sukces polskiego futsalu w historii.