Czy wszyscy wiedzą, czym dziś są skoki narciarskie?

0
1110
Skoki Narciarskie

Trudno w dzisiejszych czasach powiedzieć, że nie wie się nic o skokach narciarskich. Dla osób mało zainteresowanych będzie to może mało ekscytujące, ale również i takie osoby doskonale zdają sobie sprawę o istnieniu tego rodzaju zawodów i zawodników, którzy dla naszego kraju wciąż zdobywają złote medale.

Na czym tak naprawdę polegają skoki narciarskie?

Sport ten rozwija się już od połowy XIX wieku i należy do grupy sportów narciarstwa klasycznego. Jest to dyscyplina, która swoją popularność rozwija głównie w Europie, krajach Skandynawii i Japonii. W pozostałych częściach świata jest zdecydowanie mniej rozpoznawalny i ekscytujący. Historia skoków narciarskich jest dosyć ciekawa, szczególnie że co jakiś czas dochodziły wciąż nowe rodzaje rozgrywek, które dzisiaj stanowią naprawdę imponujący zestaw rocznych potyczek zawodników. Od roku 1924 zawody odbywały się jedynie dla mężczyzn i to na normalnej skoczni, nawet w okresie igrzysk olimpijskich. Dopiero od 1964 roku skoki zaczęły odbywać się również na klasycznej, dużej skoczni. W 1953 roku rozpoczął swoje istnienie Turniej Czterech Skoczni, a Puchar Świata dołączył do tej listy w 1979 roku. Drużynowe rozgrywki są prowadzone już od 1988 roku. To tylko garstka informacji, ale już ona ukazuje ogromną intensywność w rozwijaniu tego sportu, który z roku na rok gromadzi przed telewizorami coraz większą liczbę osób. Można to również zauważyć na stronie bonusowykod.com. Przecież nie jest powiedziane, że wszystko należy oglądać w sposób fizyczny, czyli przebywając na widowni danych zawodów.

Celem skoków narciarskich jest oczywiście nie tylko rozrywka dla fanów sportu, ale również osiągnięcie założonych celów przez konkretnych zawodników. Zadanie polega na wykonaniu jak najdłuższego skoku po rozpędzeniu ciała na całej długości skoczni i odbiciu od specjalnego progu. W zależności od konkretnej skoczni, siły i kierunku wiatru możliwa jest inna maksymalna długość takiego skoku. Wszystko to jest pieczołowicie sprawdzane i kalkulowane przez sędziów, którzy oceniają każde skok i lot narciarski.

Jak oceniane są skoki narciarskie?

Oczywiście jedną z najistotniejszych kwestii w skoku ze skoczni narciarskiej jest jego długość. Trudno byłoby zawodnikowi wygrać z krótkim skokiem, nawet jeśli jego styl będzie perfekcyjny. Jednak już sytuacja, w której druga osoba na podium poleciała dalej, ale w gorszym stylu, jest całkiem możliwa. Jak więc przydzielane są zawodnikom punkty? Za każdy skok zawodnik otrzymuje punkty za odległość, styl i tak zwany bonus. Po osiągnięciu przez skoczka punktu kalkulacyjnego otrzymuje od 60 punktów – w zależności od rozmiaru skoczni za każdy metr więcej lub mniej odpowiednio dodaje się, lub odejmuje się punkty. Punkty za styl przyznawane są przez 5 sędziów, z których każdy ma do dyspozycji dwudziestostopniową skalę. Najwyższej i najniższej noty nie bierze się pod uwagę, a reszta jest sumowana. Bonus jest elementem, który zależy od panujących warunków atmosferycznych dokładnie w momencie skoku. Bonus zależy od wiatru lub dokładnego punkt skoku na platformie.