Telewizory HDR – co to właściwie znaczy?

0
110
Telewizory HDR

HDR jest technologią, którą znaleźć można obecnie w coraz większej liczbie telewizorów. Niewiele osób jest jednak w stanie wyjaśnić, co tak naprawdę kryje się pod tym tajemniczym skrótem. W dzisiejszym poradniku postaramy się wyjaśnić tę zagadkę. Co to jest HDR i jak wpływa ona na jakość odtwarzanego obrazu? W których modelach można ją znaleźć? Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na zakup odbiornika wyposażonego w tryb HDR? Telewizory HDR – błyskawiczny przewodnik zakupowy.

HDR– co to jest?

Co to jest HDR? Najprościej mówiąc, to rodzaj obrazu, którego jasność (nazywana zamiennie luminacją) jest zbliżona do ludzkiego zakresu widzenia. W przypadku telewizorów starszego typu było to praktycznie nieosiągalne, przez co nasycenie niektórych barw często pozostawiało wiele do życzenia. Technologia HDR niemal całkowicie rozwiązuje ten problem. Jak to możliwe? Dzieje się tak za sprawą zwiększonej rozpiętości między ciemniejszymi i jaśniejszymi tonami. Różnica ta zwiększa kontrast pomiędzy poszczególnymi kolorami, dlatego nawet najmniejsze szczegóły na ekranie zdają się wyglądać realistycznie.
Obawiasz się, że tak duża jasność może powodować dyskomfort podczas oglądania? Zupełnie niepotrzebnie. Uwypuklone będą bowiem jedynie najjaśniejsze elementy obrazu, takie jak kropla rosy na źdźbłach trawy czy spadające z nieba płatki śniegu.

Telewizory HDR – popularne modele

Telewizory HDR od Samsunga

  • QLED QE75Q60RAT 100Hz
  • QLED QE65Q60RAT 100Hz
  • UE43RU7092U UHD, Tuner SAT

Telewizory HDR LG

  • 65UM7510 UHD Smart TV
  • 55UM7400 UHD Smart TV
  • 43LM6300 Smart TV

Telewizory HDR z logo Philipsa

  • 65PUS6804 UHD
  • 55PUS6804 UHD
  • 65PUS6504 UHD

Ile kosztuje telewizor HDR?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Na ostateczną cenę telewizora wpływ bowiem ma przynajmniej kilka czynników, takich jak długość przekątnej ekranu i jego rozdzielczość, rozpoznawalność producenta czy liczba dodatkowych funkcjonalności, takich jak na przykład Smart TV. Telewizory HDR są jednak zazwyczaj tylko nieznacznie droższe niż modele nieposiadające tej funkcji. Średni koszt ich zakupu wynosi 2,5-3 tysiące złotych, choć w wielu sklepach bez problemu natkniesz się na modele w znacznie niższej cenie.

Obraz to nie wszystko. Jak jeszcze możesz poprawić jakość odtwarzanego filmu czy programu?

Chcesz cieszyć się kinową jakością w swoich 4 kątach? Nawet najlepszy telewizor HDR może okazać się w takim przypadku niewystarczający. Aby „podbić” przyjemność płynącą z oglądania telewizji, zastanów się nad zakupem kina domowego lub soundbara. Szczególną popularnością cieszy się drugi z typów urządzeń. Nic dziwnego – soundbary to mniejszy i zdecydowanie tańszy odpowiednik kina domowego. Chciałbyś dowiedzieć się na ich temat więcej? Sprawdź aktualne promocje na soundbary na Neo24.pl i zapoznaj się z ich wszystkimi funkcjonalnościami.

Jakie jest Wasze zdanie na temat technologii HDR? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

Dodaj swój komentarz!

avatar