Galeria StrefArt z nowym cyklem dla odwiedzających

0
280

„Ze sztuka na Ty” – tak nazywa się nowy cykl spotkań w tyskiej Galerii StrefArt. Ma być okazją do rozmowy o sztuce i zaproszeniem do świata, jaki kryje się po drugiej stronie malarskich płócien. Jego autorką jest Agnieszka Kijas – znana tyszanom miłośniczka malarstwa – która będzie oprowadzać gości po bieżących wystawach. Premierę cyklu zaplanowano na piątek, 29 lutego, w ramach finisażu wystawy „Wyspy wyobraźni” Reginy Lipeckiej . Start o godz. 18:00. Wstęp wolny.

W dzisiejszych czasach zaciekawić sztuka nie jest prosto. Idziemy do galerii, patrzymy na obraz i… nie wiemy o co chodzi! Pytanie brzmi: jak zrozumieć sztukę? Zdaniem Agnieszki Kijas, autorki cyklu „Ze sztuka na TY”, bardzo prosto. Wystarczy się z nią zaprzyjaźnić.

– Obrazy odczytuje każdy – tłumaczy A. Kijas. – Nawet dzieci. Nie trzeba umieć czytać, pisać, nie trzeba znać języków, ani samemu się znać. Patrzymy i już wiemy: albo się podoba, albo nie. Problem pojawia się gdzie indziej. Nauczono nas czcić sztukę więc czcimy. A przecież obrazy powstały po to, by dawać nam radość, a nie by je wielbić. Sztuka jest dla ludzi.

Cykl „Ze sztuką na TY” wystartuje 29 lutego podczas finisażu wystawy „Wyspy wyobraźni” Reginy Lipeckiej.

– Czegoś takiego u nas jeszcze nie było – mówi Mirella Jezierska kuratorka Galerii StrefArt. – Pani Agnieszka oprowadzi gości po wystawie, jednak w sposób inny niż ten, do jakiego przywykliśmy. Jeżeli ktoś oczekuje nudnej prelekcji, rozczaruje się.

Zwiedzanie ubarwi pokaz multimedialny, przygotowany specjalnie na tę okazję. Agnieszka Kijas zaglądnie za płótna wielkich dzieł, które jej zdaniem mogą stanowić klucz do odczytania obrazów Reginy Lipeckiej.

Na finisażu obecna będzie również autorka obrazów, ale pozostanie incognito aż do kulminacyjnego momentu.  Co ciekawe, prowadząca i malarka nie znają się.

– Tym razem odwracamy role – wyjaśnia Mirella Jezierska. – Nie pytamy artysty, co miał na myśli, tylko mówimy mu, co my, odbiorcy, sądzimy o jego dziele.