Jakie prace eksploatacyjne należy wykonać przy samochodzie na wiosnę?

0
67
Prace eksploatacyjne przy samochodzie

Kiedy zima już kończy, warto wykonać przegląd stanu technicznego swojego samochodu. W ten sposób można w porę wykryć różnego rodzaju usterki i nieprawidłowości. Tymczasem wciąż kierowcy większą uwagę przykładają do przygotowania pojazdu do zimy niż do zadbania o auto po jej zakończeniu. To spory błąd, gdyż w cieplejsze dni na ogół jeździ się szybciej i bardziej brawurowo. Dobrze jest więc zadbać o to, aby poruszanie się samochodem było komfortowe i przede wszystkim bezpieczne.

Opony – wymiana zimowych na letnie

Eksperci są zdania, że letnie opony należy założyć wówczas, gdy temperatura na zewnątrz stabilizuje się na poziomie około 10 stopni Celsjusza i nocą nie spada poniżej zera. Wiosną nie ma sensu jazda na zimowych oponach, które na skutek wysokich temperatur szybko kruszeją. Tym samym bieżnik ulega szybszemu zużyciu. Ogumienie letnie lepiej sprawdza się w cieplejsze dni. W tym przypadku wykorzystywana jest bowiem specjalna mieszanka. Dodatkowo opony tego rodzaju mają drobniejszy bieżnik i cechują się lepszą przyczepnością. Przekłada się to również na niższe zużycie paliwa.

W jakiej kondycji jest auto po zimie – kontrola

Czasami po zimie warto udać się nawet na stację diagnostyczną i ocenić stan techniczny swojego samochodu. W większości przypadków jest to zupełnie darmowe. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma skontrolowanie amortyzatorów i innych elementów zawieszenia oraz całego układu hamulcowego. Przez zimę tego rodzaju elementy mogą się mocno zużyć.

Ponadto regularnie należy sprawdzać poziom płynów w samochodzie. Samodzielnie można zweryfikować poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, czy też płynu wspomagającego pracę kierownicy. Dobrze jest też przyjrzeć się dokładnie wycieraczkom. Jeśli te w zimie wykorzystywano do odśnieżania szyb, mogło dojść do ich zniszczenia. Wysokiej jakości wycieraczki zakupić można m.in. w sklepie internetowym iParts.pl. Dodatkowo nie zaszkodzi też sprawdzić stanu naładowania akumulatora.

Sprzątanie kabiny

Okazuje się, że zimowa pogoda oddziałuje również na wnętrze samochodu. Błoto wnoszone jest do środka na butach i ubraniach. Kokpit i elementy plastikowe na szczęście wyczyścić można dość szybko nawet bez specjalistycznych kosmetyków samochodowych. Większy problem jest z zanieczyszczonymi dywanikami i ich najbliższym otoczeniem. W tym przypadku warto zacząć od dokładnego odkurzenia auta. Same dywaniki można wyjąć i dokładnie wymyć.

Niekiedy zabrudzeniom różnego rodzaju ulegają również fotele samochodowe, a więc elementy tapicerowane. Tutaj należy dobrać preparat czyszczący odpowiednio do materiału, którym są one obite. Najłatwiejsze jest czyszczenie skóry, ale również i ta czynność powinna być wykonywana dość delikatnie. Trudniejsze jest mycie tapicerki tekstylnej. Jednak i to wykonać można w warunkach domowych. W sklepach motoryzacyjnych zakupić bowiem można odpowiednie do tego celu preparaty i detergenty.