W Tychach będzie drugie kino

6
3324

Tychy potrzebują drugiego kina. Takie wnioski płyną z analizy wykonanej dla największej w mieście galerii handlowej Gemini Park. Powód? Rynek chociaż jest szeroki i chłonny, od lat pozostaje niedoinwestowany i nie w pełni zagospodarowany ofertą kinową. W mieście działa zaledwie jedno takie miejsce dysponujące 5-cioma salami.

To jednak za mało, zwłaszcza, że z oferty kinowej Tychów korzystają też mieszkańcy m.in. Mikołowa, Pszczyny, Kobióra, Gostyni, Lędzin czy Bierunia. Co więcej, nie zawsze oferta w Tychach w pełni zadowala widza. W konsekwencji wybierane są np. kina studyjne i multipleksy w Katowicach.

Sytuację ma szansę zmienić planowana inwestycja Gemini Holding. Galeria ma zyskać dodatkowe ok. 6,5 tys. m². Nowoczesne wielosalowe kino ma zająć 2,5 tys. m². Swoim zasięgiem miałoby ono objąć rynek liczący nawet 300 tys. potencjalnych widzów. – Spośród wszystkich 11 analizowanych dużych śląskich i zagłębiowskich miast, w Tychach najwięcej osób przypada na jedną salę kinową. Oznacza to, że rynek jest wciąż mało nasycony. Potrzeba więcej kin, ale także konkurencyjnej oferty np. dla tej z Katowic. Inwestycja, jaką planujemy, ma zapełnić tę lukę, a tym samym stworzyć propozycję na miarę tak dużego miasta jak Tychy – mówi Tomasz Misztalewski, dyrektor Gemini Park Tychy.

Potencjał jest ogromny. Badania pokazują, że w mieście może powstać jeszcze 11 sal kinowych, a sam rynek spragniony jest nowości. Argumentem, który przemawia za inwestycją, jest jednak nie tylko deficyt oferty, ale także inne wskaźniki. W tym siła nabywcza widzów kina. Tychy są po Katowicach miastem o najwyższym indeksie siły nabywczej przypadającej na 1 mieszkańca – aż o 27% wyższym niż przeciętna wartość dla Polski.

Gemini Park działa na regionalnym rynku liczącym sobie ponad 300 tys. potencjalnych klientów. Rynek ten obejmuje Tychy i powiat tyski, ale także kilkanaście ościennych miast. Bezpośrednie sąsiedztwo galerii to aż 21 osiedli mieszkalnych, które zamieszkuje ponad 90 tys. osób. Dodatkowo galeria położona jest zaledwie o 3,5 km od ścisłego centrum miasta, tuż przy trasie DK1 łączącej Śląsk z Podbeskidziem.

– Inwestycja, którą planujemy, spełnia wszelkie kryteria atrakcyjności, zawarte chociażby w badaniach „Widz kinowy w Polsce”, jakie przeprowadził Uniwersytet Śląski. W praktyce oznacza to, że marka kina , działać będzie na chłonnym rynku, doskonale przygotowanym, a w dodatku o wysokim indeksie siły nabywczej – mówi Misztalewski.

Zyskają na tym Tychy, zyska także Gemini Park. Rozbudowa, a także same kino pozwoli galerii na stworzenie nowoczesnej oferty rodzinnej rozrywki. Oprócz wspomnianego kina, składać będzie się ona także z obecnych i nowych restauracji oraz miejsc relaksu, nawiązujących do idei trzeciego miejsca. W planach jest także duża restauracja, która stanowiłaby zaplecze dla położonej niedaleko strefy ekonomicznej, a także bawialnia dla dzieci.

Źródło: Biuro Prasowe Gemini Park

6
Dodaj swój komentarz!

avatar
Cino
Cino

Fakt powinno powstać kino w sylu imaxa. Obecne multikino ma tandetne nagłośnienie. Brakuje miejsc na premiery filmów.

Antykonsumpcjonista
Antykonsumpcjonista

Z jednej strony ekolodzy i gadka o ratowaniu planety a z drugiej strony wciąż rosnący konsumpcjonizm i coraz to większe centra handlowe, więc jak to jest w końcu?

Gregor
Gregor

Ze względów klimatycznych znacznie lepszym rozwiązaniem jest galeria handlowa która w jednym budynku mieści ilość sklepów i punktów usługowych jaka zajmowałaby obszar kilku ulic z niezależnymi budynkami. A małe budownictwo jest mocno energochłonne, znacznie bardziej niż jeden duży budynek, wymaga komunikacji między takimi małymi punktami, często samochodowej, a przejście między pomieszczeniami w galerii handlowej jest szybkie i nie wymaga dodatkowych nakładów energii. Dobrze zagospodarowana galeria nie emituje zbędnej energii tak jak lampy uliczne i witryny sklepowe. Łatwiej, taniej i bardziej eko jest dystrybuować materiały do galerii jednym pojazdem w ilościach hurtowych niż rozwozić je po sklepach w całym mieście. Osobiście… Czytaj więcej »

Antykonsumpcjonista
Antykonsumpcjonista

Nie chodzi o ekologiczność powstającego obiektu ale o ciągły wzrost konsumpcji na wszystkie towary.

Lol
Lol

Pewnie vega i lgbt

Antykonsumpcjonista
Antykonsumpcjonista

Trzeźwo myślący, biały, heteroseksualny mężczyzna, jedzący mięso.