Podwójna nagroda German Design Award 2020 dla tyszan

0
397
Mediateka. Fot. KP

7 lutego we Frankfurcie odbyła się gala wręczenia nagród German Design Award 2020. Projekty tyskiego biura projektowego Blank Studio zostały tam uhonorowane dwukrotnie.

German Design Award to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie dizajnu na świecie, nadawana nieprzerwanie od 1969 r. Przyznawana jest przez Niemiecką Radę Wzornictwa Przemysłowego. Co roku do wzajemnej rywalizacji przystępuje wiele tysięcy projektów – zwycięża tylko kilka. W tegorocznej edycji, w kategorii „Excellent Communication and Product Design” jury postanowiło nagrodzić dwa projekty systemów informacji wizualnej ze Śląska, autorstwa Blank Studio z Tychów.

Pierwszy z nich Niemiecka Rada Wzornictwa Przemysłowego postanowiła wyróżnić szczególnie, przyznając systemowi oznakowania w budynku Mediateki w Tychach German Design Award Gold – symbol najwyższych standardów projektowych w swojej dziedzinie. Co roku jury wybiera tylko jednego „złotego” zwycięzcę w każdej kategorii.

Mediateka w Tychach to biblioteka XXI wieku. W budynku znajduje się całodobowy „książkomat”, stanowisko do wypożyczania, czytelnia multimedialna, a także sala spotkań i plac zabaw dla dzieci. Mieści się tu Biblioteka Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach oraz sala koncertowa. Pozostałą część Mediateki zajmują inwestorzy prywatni.

Projektując system oznakowania dla tego budynku, projektanci z Blank Studio mierzyli się przede wszystkim z małym budżetem instytucji, więc w pracy nad oznakowaniem zdecydowali się na użycie popularnych materiałów produkcyjnych (starając się wydobyć ich minimalistyczny styl). Charakterystyczną cechą budynku Mediateki jest fakt, że powierzchnie szklane zajmują tu prawie 4500 m². Projektanci wzięli więc także pod uwagę bezpieczeństwo, a przygotowana przez nich grafika oznakowała niemal wszystkie szyby za pomocą nieregularnych, linearnych wzorów. Efekt, mimo prostoty użytych środków, zachwycił także Jury konkursu.

Drugim, nagrodzonym tytułem German Design Award Winner, projektem tyskiego studia jest system informacji wizualnej przygotowany dla trasy spacerowej po zabytkowym osiedlu Nikiszowiec w Katowicach. Pozostałości po robotniczym osiedlu mieszkaniowym, składające się z tzw. familoków, stanowią jeden z oficjalnych Pomników Historii i zostały wpisane na listę zabytków przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Blank Studio to wielokrotnie nagradzane studio projektowe z Tychów. Są jedną z nielicznych firm w Polsce i Europie, która specjalizuje się wyłącznie w projektowaniu złożonych systemów informacji wizualnej dla różnorodnych przestrzeni publicznych. Ich projekty zostały już docenione na wielu międzynarodowych konkursach dizajnu (iF Design Award, European Design Award, German Design Award, Joseph Binder Award, Architizer A+ Award, i wiele innych).