Ślązacy w walce z hiszpańskim nacjonalizmem

0
239

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na spotkanie z cyklu Mozaika Górnośląska
„Zbuntowany Śląsk”, które odbędzie się 19 grudnia 2019 o  18.00 (Stary Magistrat, pl. Wolności 1). Gościem Jarosława Makowskiego będzie Dariusz Zalega. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Kolejna odsłona cyklu „Mozaika górnośląska” to spotkanie poświęcone śląskim ochotnikom, którzy walczyli w Hiszpanii po stronie rządu Frontu Ludowego przeciwko nacjonalistycznej opozycji generała Francisco Franco. Opowie o tym Dariusz Zalega autor książki „Śląsk zbuntowany” wydanej w październiku tego roku nakładem Wydawnictwa Czarne.
Prawie dwustu ochotników z Górnego Śląska brało udział w trwającej w latach 1936–1939 wojnie domowej w Hiszpanii. Stanęli przeciwko antyrepublikańskiemu przewrotowi wspieranemu przez nazistowskie Niemcy i faszystowskie Włochy. W latach Polski Ludowej nie szczędzono im pochwał, dziś ich obraz jako „żołnierzy Stalina” ma wydźwięk negatywny, a ich historia jest przemilczana.

Książka „Śląsk zbuntowany” przywraca pamięć o Górnoślązakach walczących w Hiszpanii o demokrację i prawa robotników. A w tle zapomniane i nieznane dzieje „zbuntowanego” Śląska: bez pana i plebana… Tak o niej pisze prof. Zbigniew Kadłubek: „Oto górnośląska gra w klasy! Opowieść o robotnikach, którzy harują na przemysłowych magnatów. O głodzie, który nie jest ani polski, ani niemiecki, ani czeski, lecz jest głodny. O śląskim głodzie, który jest pustym żołądkiem. O solidarności górnośląskiej ze światem robotniczym i walce Górnoślązaków z dyktaturą generała Franco w Hiszpanii. Blask buntu lewej komory górnośląskiego serca”.

Dariusz Zalega – historyk, dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych i organizator wydarzeń kulturalnych. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień związanych ze Śląskiem, przełomowymi w historii wydarzeniami z perspektywy mieszkańców tego obszaru. Jest autorem filmu „Zbuntowany Śląsk”, poświęconego historii walk społecznych na Śląsku, i fabularyzowanego dokumentu „Pięść i dynamit”, opowiadającego o wojnie domowej w Hiszpanii. Zaangażowany w projekty polsko-czeskie i promocję kultury Polaków zaolziańskich na polskim Śląsku.

Źródło: Muzeum Miejskie w Tychach