Hotel Tychy „Prime” gościł miłośników młodego francuskiego wina i tejże kultury

0
553
Degustację wina poprowadziła Anne-Sophie Basta wraz z Zbigniewem Świątkiem.

Po raz szósty w Tychach odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Biznesu przy Kulturze Francuskiej „Beaujolais Nouveau”. W miniony czwartek w Hotelu Tychy „Prime” gościły osoby związane z życiem miasta, kulturą, biznesem czy sportem. Swoje 18 urodziny obchodził NOL-Tychy, z której to okazji wręczono statuetki najbardziej zasłużonym.

Młodziutkie beaujolais
Tyskie „Beaujolais Nouveau” to wspólna inicjatywa Oui Silesie!, Hotelu Tychy „Prime”, NOL-Tychy, The Piano oraz Europa House. Pomysłodawczynią spotkani jest Anne-Sophie Basta.
– Spotkania nawiązują do tradycji święta eaujolais (młode, lekkie, cierpkie czerwone wino pochodzące z rejonu Beaujolais na północ od Lyonu we Francji), które właśnie przypada na trzeci czwartek listopada, kiedy to raz pierwszy oferuje się w sprzedaży wino z bieżącego rocznika. Z roku na rok spotkanie staje się coraz popularniejsze, co bardzo mnie cieszy, gdyż jest to tradycja, która rozprzestrzeniła się na całym świecie i jestem po prostu dumna, że w Tychach również są miłośnicy francuskiego wina. Poza tym to świetna okazja, aby porozmawiać o kulturze i różnicach między nimi, pouczyć się siebie nawzajem. Z racji tego, że to spotkanie biznesowe jest okazja, aby powymieniać się wizytówkami – śmiałą się Anne-Sophie, która od lat promuje francuską kulturę w Tychach.

Degustacja
Po oficjalnym otwarciu wydarzenia, którego dokonał Patryk Szczygieł dyrektor Hotel Tychy „Prime”, odbyła się degustacja młodziutkiego wina, którą poprowadzili sommelierzy: Anne-Sophie Basta wraz ze Zbigniewem Świątkiem. – Wino to produkowane jest ze specjalnego szczepu winogron zwanych Gamay rosnących w regionie Beaujolais. Beaujolais Nouveau powstaje w ciągu kilku tygodni od momentu winobrania do butelkowania. Młode wino poddawane są maceracji węglowej, a następnie czasami pasteryzacji. Jest to czerwone wino, które powinno być schłodzone, tak jak białe (najlepsza temperatura to 11-19 stopni Celsjusza). Ma niedojrzały, ale orzeźwiający i lekki smak z wyczuwalną nutą owocową. Podawane jest zazwyczaj do lekkich posiłków np. drobiu lub ryb. Wino nie nadaje się do dłuższego leżakowania i powinno być skonsumowane w ciągu kilku miesięcy od daty produkcji. Powinno być pite,w odróżnieniu od innych czerwonych win, dużymi łykami, najlepiej w licznym towarzystwie i dla podkreślenia dobrego nastroju. Spośród potraw najlepiej pasuje do lekkich sałatek lub przekąsek – zalecał Zbigniew Świątek.

Pełnoletni NOL-Tychy
Znana z licznych działalności na ziemi tyskiej Niezależna Organizacja Lokalna NOL-Tychy podczas czwartkowego spotkania obchodziła 18-lecie działalności. Na przestrzeni lat odpowiadała za organizację wielu darmowych wydarzeń dla mieszkańców miasta. Najbardziej kojarzona jest z Tyskimi Nocnymi Rajdami Rowerowymi, bardzo ostatnio popularnym Nightskating, ale odpowiadała również za organizację festiwalu disco polo (jeszcze na Paprocanach), miejskich Mikołajków, Dnia Bez Samochodu czy koncertu Zderzenie Gatunków. Podczas spotkania wręczono 25 jubileuszowych statuetek firmom, organizacjom, osobom prywatnym i przedstawicielom służb mundurowych, które pomagały przy licznych przedsięwzięciach. – Wszystko zaczęło się w 2001 r. kiedy powołałem do życia stronę internetową NOL-Tychy. Służyła do integracji lokalnych społeczności. Umawialiśmy się na pierwsze wycieczki rowerowe czy wspólne ogniska. Była nas garstka zapaleńców. Z biegiem czasu nabraliśmy wiatru w żagle i dziś organizujemy imprezy dla tysięcy mieszkańców. I to wszystko będąc nieletnią organizacją – żartował Michał Kasperczyk założyciel NOL-Tychy.