Fotografia, 30-letni VW i dojenie krów

0
412

W ramach cyklu „Dom jest jak człowiek” w 17 października (czwartek), godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Agnieszką Pajączkowską autorką książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny” wydanej w sierpniu tego roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Chętnych zapraszamy do Starego Magistratu na pl. Wolności 1. Spotkanie poprowadzi Agata Berger-Połomska.

Publikacja Agnieszki Pajączkowskiej jest złożoną opowieścią o przeszłości, pamięci, wiejskim życiu, a także o samej fotografii. To opowieść o ludziach żyjących na wsi, których historie, opowiadane dziewczynie podróżującej 30-letnim VW, są niezwykle prawdziwe i mocne. Historie dodatkowo połączone są z obrazem, co stanowi jedność, opatrzone fotografią osób, które je opowiadają.

Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów interdyscyplinarnych, fotograficznych i kulturalnych, animatorka kultury, kuratorka, tutorka i coach. W latach 2012–2016 prowadziła Wędrowny Zakład Fotograficzny. W podejmowanych działaniach łączy refleksję akademicką z praktyką twórczą i animacją kultury. Interesuje ją rzemieślnicza i użytkowa historia fotografii i jej związki z praktykami codziennymi, archiwami i lokalną historią. W sierpniu 2019 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się książka będąca zapisem przygranicznych podróży autorki, a zarazem kulminacją działalności Wędrownego Zakładu Fotograficznego.

„Dom jest jak człowiek” to cykl zorientowany na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro: siedlisko, ulicę, osiedle, parafię, małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi są autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne.