Nowy gmach sądu będzie wizytówką miasta

17
1387

Sąd Rejonowy w Tychach będzie miał nową siedzibę. Zupełnie nowy gmach zostanie wybudowany przy ul. Dąbrowskiego w pobliżu stacji kolejowej Tychy Lodowisko. Taką wiadomość przekazali w środę (9.10) prezydent Tychów Andrzej Dziuba i wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podczas konferencji prasowej w urzędzie miasta.

Inwestycja zostanie zrealizowana na działkach przekazanych na ten cel przez miasto Tychy. Budowę sfinansuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Rozmowy pomiędzy samorządem i ministerstwem w tej sprawie trwały długo. Jak przypomniał podczas konferencji Andrzej Dziuba, mają one już wieloletnią historię. – Dzisiaj jednak ogłaszamy tę dobrą, przełomową informację – mówił prezydent.

Obecnie sąd rejonowy mieści się w budynku, który nie był przeznaczony na potrzeby wymiaru sprawiedliwości – podkreślał wiceminister Michał Wójcik. – Miał to być zwykły budynek mieszkalny, który został zaadaptowany na potrzeby sądu. I ta prowizorka trwa już od wielu lat.

Dokładnie od 25 lat, jak przypomniała prezes tyskiego sądu rejonowego Magdalena Piwowarska. Sąd rejonowy w Tychach zajmuje się sprawami z obszaru miasta Tychy, a także Bierunia, Lędzin, Bojszów i Kobióra. – Nasz wydział pracy i wydział gospodarczy rozpoznają również sprawy z sądów rejonowych w Mikołowie i Pszczynie – mówiła Magdalena Piwowarska. – Zajmujemy 44. pozycję w kraju jeżeli chodzi o ogólny wpływ spraw. Nie licząc sądów, które mają wydział rejestrowy, zajmujemy 22. miejsce w kraju. Potrzebujemy powierzchni około 10 tysięcy metrów, a mamy obecnie 5 tysięcy.

Gdy tyski sąd rozpoczynał działalność, miał niecałą setkę pracowników. Dziś jest ich 228 w tym 37 sędziów. – Zajmujemy 4 budynki, w 3 nich przyjmujemy interesantów – dodaje prezes Sądu Rejonowego w Tychach. – W żadnym z nich nie ma windy dla osób niepełnosprawnych, bo nie ma możliwości, by ją wybudować. Sale rozpraw są małe i bardzo niskie, pomieszczenia bardzo szybko nagrzewają się latem. Pomijając niedogodności dla sędziów i społeczności lokalnej, także rachunek ekonomiczny wskazuje, że powinniśmy mieć jeden budynek.

Kiedy powstanie nowa siedziba dla sądu? – Procedury planistyczne już rozpoczęliśmy, potrwają one kilka miesięcy – mówił prezydent Andrzej Dziuba. Budowa takiego gmachu to średnio 36 miesięcy, proces projektowania – 12 miesięcy – wyjaśniał wiceminister Wójcik.
– Wszystkie te terminy w miarę możliwości skrócimy.

Kosztów inwestycji jeszcze nie znamy, ale sądząc po szacowanych potrzebach (10 tys. mkw powierzchni) i średnich kosztach budowy jednego metra kwadratowego takiego gmachu (10 tys zł, jak podał wiceminister), będą one spore. Nowy gmach ma być – jak zapowiedziano podczas konferencji – także ozdobą tej części miasta i jedną z wizytówek Tychów.

Foto: SW

Max
Max

Budynek sam sobie może będzie i atrakcyjny, ale liczy się też jego odpowiednia lokalizacja. Wpychanie Gmachu sądu obok wykopu kolejowego pomiędzy parking i pocztę główną ???… No nie wiem….. Jakieś takie mocno przypadkowe to miejsce i mało dostojne jak dla gmachu sądu. Chyba dużo lepiej było by gdyby budynek powstał gdzieś w okolicach UM. np: w miejscu gdzie zlokalizowano ten nowy dodatkowy plac parkingowy. (idealnym było by zburzenie/przeniesienie szkoły muzycznej czyli dawnego komitetu PZPR ale to oczywiście gdyby pieniądze nie grały żadnej roli) Tak czy siak, nieżyjący, zasłużeni dla miasta Urbaniści chyba przewrócą się w swoim lokum na drugi bok…… Czytaj więcej »

Henryk
Henryk

Dobrze prawisz kolego-może wystosujesz jakieś pismo do włodarzy miasta z samym prezydentem na czele w tej sprawie?
Widzę ,że masz potencjał do takich spraw.
Pozdrawiam Henryk Pytlos

fruwaj
fruwaj

Kolejny absurd… Po co stawiać nowy budynek na resztakch zieleni jakie w Tychach jeszcze są zamiast wykorzysztać szkieletora między halą sportową a mediateką??? No chyba że Andrzej z ekipą chcą mieć blisko z pracy na rozprawy 😉 Kto znów na tym skorzysta??? Bo starcą tylko mieszkańcy…

Łukasz
Łukasz

W tamtej lokalizacji (przy Mediatece) Sąd był zapowiadany lata temu i co ???
Jak zawsze.

Sylwester
Sylwester

Masz rację. Lokalizacja przy Mediatece jest bardzo rozsądna. Wokół parkingi i dobry dojazd. Panowie z Ministerstwa Sprawiedliwości dołożą kasę na jeszcze trochę betonu i poprą pomysł, by nie niszczyć resztek zieleni w centrum miasta.
Mam inne pytanie – czy Tyszanom naprawdę aż tak potrzebny jest sąd w Tychach?? Ile razy w ciągu całego życia Tyszanin korzysta z usług tej instytucji? Do Katowic nie jest daleko.

Henryk
Henryk

Racja!Może jakiś protest?

Tyszanin
Tyszanin

Kiedy odbyły się konsultacje na temat tej lokalizacji? Mieliśmy mieć tam park! Zamiast tego jest bubel w postaci chodnika po którym jeżdżą rowery! A ścieżki jak nie było tak nie ma! W UM pracują chyba sami partacze, bez wizji Tychów. Centrum wymiera! Dlaczego nie zapętlić ternu torów i nie zrobić np rolkostrady a na terenach zielonych przy Dąbrowskiego zrobić plac zabaw dla dzieci, wybieg dla psów lub wodne fontanny (ale nie takie jak w przy Karolinie tylko takie z prawdziwego zdarzenia jak np w Tarnowie).

Henryk
Henryk

Racja!
Pomysł kompletnie poroniony-Lokalizacja na tym terenie odpada!

Ola
Ola

Betonowy prezydent betonowego miasta. A co z odebrana petycją od mieszkańcow w sprawie zaprzestania wycinki drzew?

Henryk
Henryk

Kiedy idziemy do prezydenta?

Sylwester
Sylwester

….. kolejny kawał trawnika zabetonować, drzewa wyrżnąc, zrobić większy hałas na Dąbrowskiego, walnąć wielgachny parking…. Będzie doooobrze Tyszanie.

Henryk
Henryk

Jak wymusić na prezydencie zmianę decyzji?

Jarek
Jarek

Dobrze prawisz ale jakie działania proponujesz żeby do tego nie dopuścić
Pozdrawiam

Henryk
Henryk

Lokalizacja uderzy w sporą grupę mieszkańcow oś D wzdłuż ulicy Dąbrowskiego -wzmożony ruch aut,ludzi,hałas i zabetonowanie kolejnego zielonego terenu!!!
Sporo nie wykorzystanego terenu jest przy aleji Jana Pawła II pomiędzy sklepem Dino a pasażem Jerzy!!!!
Niech włodarze miasta wezmą pod uwagę ludzi ,którzy chcą spokojnie żyć.

Sławek
Sławek

a co na to mieszkańcy?

Asia
Asia

Fatalna lokalizacja, zabieranie zieleni mieszkancom ,ktorej coraz mniej jest w mieście jest chore. Takie inwestycje powinny być konsultowane z mieszkańcami a na pewno z tymi Tyszanami którym zaraz pod oknami wyrośnie budynek ,głośniej się zrobi, oraz tłoczniej na osiedlu.

Dariusz
Dariusz

Poroniony pomysł z tą lokalizacją!!!!