Dzika muzyka w muzeum

0
218

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza instrumentalistów (grających na skrzypcach i innych instrumentach smyczkowych, a także akordeonistów, muzyków grających na instrumentach dętych, strunowych szarpanych oraz perkusistów) na warsztaty „Dzika muzyka z serca Polski”. Warsztaty odbędą się w sobotę, 12 października, w godzinach 12.00 -18.00

Wiejskie mazurki i oberki będą punktem wyjścia do poznania właściwości rytmów, melodii, śpiewu i tańca, tworzących podstawy i punkt wyjścia do wspólnego muzykowania. Prowadzący sięgnie do repertuaru Kazimierza Meto z Gliny i Piotra Gacy ze Rdzowa. Celem warsztatów jest uwrażliwianie uczestników na subtelność i piękno muzyki wiejskich mistrzów, wyposażenie ich w narzędzia do dalszego rozwoju i poszukiwań muzycznych, a także dużo satysfakcji ze wspólnego muzykowania.

Warsztaty poprowadzi Janusz Prusinowski (na zdjęciu) – skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, organizator. Jeden z prekursorów odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce, uczeń wiejskich muzykantów – Jana i Piotra Gaców, Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia i wielu innych. Lider „Janusz Prusinowski Kompania”, zespołu promującego muzykę tradycyjną w Polsce i na świecie. Prowadzi warsztaty tradycyjnej gry na skrzypcach, śpiewu, tańca i podstaw mazurka jako języka ekspresji.

Koszt uczestnictwa: 15 zł
Zapisy: Agata Berger-Połomska,tel. 32 327 18 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl

Foto: Aleksandra Rózga