XIV Tyskie Dni Literatury

1
176

Spotkania, warsztaty, spektakle – na to wszystko mogą liczyć tyszanie w trakcie rozpoczynających się dziś i trwających do piątku XIV Tyskich Dni Literatury.  Gośćmi scecjalnymi będą m.in. Krzysztof Tyniec, Jacek Wójcicki, Joanna Bator i Jakub Żulczyk.

Wydarzenie rozpoczęło się warsztatem teatru japońskiego Kamishibai w Miejskiej Bibliotece Publicznej dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych (godz. 8.00, godz.10.00 i godz.12.00). Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z wydawnictwem TIBUM. O godzinie 8.00 i 10.00 zaplanowano dla przedszkolaków (5-6 lat) przedstawienie teatru pacynkowego.

Bibliotekarzy oraz nauczycieli szkolnych i przedszkolnych organizator zaprasza z kolei na wykład i warsztaty z bajkoterapii. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Swędrowska (nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trenerka PSPiA KLANZA, autorka koncepcji czytania wrażeniowego, animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym). Warsztaty mają na celu pokazać, że słowo ma terapeutyczną moc i pomaga nawiązać kontakt z podopiecznymi.

Dziś (7 października) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Tyńcem, aktorem znanym z teatralnych desek i szklanego ekranu. – Jego głos i sceniczna charyzma sprawiają, że zawodowo realizuje się także jako konferansjer, aktor dubbingowy i lektor audiobooków. Swoje literackie zacięcie ujawnił podczas prac nad płytą „Dopokąd”, która zawiera w większości jego autorskie teksty. Spotkanie poprowadzi Marcin Michrowski. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i pozostałych przygotowanych w ramach XIV Tyskich Dni Literatury – mówi Anna Krawczyk dyrektor MBP w Tychach.

Drugi dzień imprezy (8 października) rozpocznie się warsztatami z opowiadania bajek o godz. 8.00 dla grup zorganizowanych (klasy 1-3). Grupy wczesnoszkolne będą mogły wybrać się na spotkania z Panem Poetą o godz. 8.00, o godz. 10.00 i o godz. 11.30. – Pan Poeta to znany bajkopisarz, który prowadzi warsztaty dla dzieci w całej Polsce. Wprowadza on małych uczestników za pomocą licznych rekwizytów w fascynujący świat bajek oraz zachęca do sięgnięcia po książkę zamiast smartfona – dodaje dyrektor Krawczyk. O 18.00 rozpocznie się spotkanie z Jackiem Wójcickim: aktorem, śpiewakiem, osobowością sceniczną.  Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie z łatwością porusza się po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Występował m.in. w „Dziadach” w reżyserii K. Swiniarskiego i koncercie poświęconym Witkacemu. Grał u A. Wajdy i S. Spielberga. Współpracował z K. Pendereckim, J. K. Pawluśkiewiczem, P. Skrzyneckim, W. Korczem.

W środę – 9 października Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza grupy zorganizowane (młodzież klas 7-8) na spotkanie z Katarzyną Ryrych ( 12.00- 15.00). Dla młodszych grup  (klasy 4-6) organizatorzy zorganizowali spotkanie autorskie z pisarzem Marcinem Koziołem (9.00). Marcin Kozioł to autor literatury dziecięcej i młodzieżowej. Twórca postaci Wombata Maksymiliana, niesfornych Puchaczy, mieszkańców Stajni pod Tęczą i młodych detektywów. Nie stroni od interaktywnych wypraw w głąb swoich powieści.

Czwartego dnia Tyskich Dni Literatury (10 października) zaplanowano kilka wydarzeń. Dla klasy 1-3 warsztaty literacko–muzyczne z Joanną Bronisławską (9.00, 10.15). O 10.00 odbędą się także warsztaty ilustratorskie dla grup zorganizowanych uczniów klas 1-3  z Joanną Krzyżanek autorką bajek, opowieści i wierszy oraz miłośniczką gałgankowych lalek. O godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Joanną Bator – pisarką, publicystką, eseistką i podróżniczką. Jest autorką m.in. „Piaskowej Góry”, „Roku królika” i bestsellerowej, nagrodzonej w 2013 roku Nagrodą Literacką Nike, powieści „Ciemno, prawie noc”.

Ostatniego dnia wydarzenia (11 października) w godzinach 10.00- 13.00 odbędą się warsztaty z Piotrem Zawadzkim i przedstawienie teatralne dla młodzieży. O godzinie 18.00 rozpocznie się z kolei spotkanie z Jakubem Żulczykiem. Pisarz, felietonista, scenarzysta („Belfer”, „Ślepnąc od świateł”). Jest autorem Radio Armageddon – pierwszej polskiej powieści emo oraz powieści „Ślepnąc od świateł”, za którą w 2014 roku nominowany był do Paszportów Polityki. Będzie to wydarzenie kończące  XIV Tyskie Dni Literatury.

Tyskim Dniom Literatury towarzyszyć będą wystawy w ramach projektu „Po prostu książka”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Arnold
Arnold

„Gośćmi scecjalnymi będą”
Dzienkuje, dalej jórz nie bende czytau tego artkółó o literatóże.