„Młodzi” po trzydziestce – jubileusz galerii „Artyści młodym”

0
903

Młodzieżowy Dom Kultury obchodził 30-lecie działalności wystawienniczej Galerii „Artyści Młodym”. Z tej okazji  w miniony piątek odbył się wernisaż prac zebranych przez okres działalności. Wśród autorów obrazów jest wiele nazwisk znanych lokalnie, ale także w całym kraju. Wystawa potrwa do końca października.

Galerię do życia powołała Teresa Wodzicka ówczesna dyrektor MDK nr 1. Taka uroczystość nie obyłaby się bez jej udziału. – Nazwa galerii nawiązuję do ważnej roli artystów w edukacji młodzieży. Ta może odbywać się w dwa sposoby: bierny i czynny. Galeria przez wszystkie lata swojej działalności realizowała oba. Nasi podopieczni czynnie edukowali się z zakresu sztuki na niezliczonych warsztatach plastycznych i rzemieślniczych, podczas których kładliśmy nacisk na osadzenie wykonywanych prac w odpowiednim kontekście. Ten był bardzo pomocny przy biernej edukacji, która pozwalała młodzieży poruszać się swobodniej wśród ogromnej ilości prac, jakie przewinęły się przez galerię – opowiadała pomysłodawczyni galerii. – Staraliśmy się wybrać obrazy i prace jak największej liczby osób – mówił Maciej Gruchlik aktualny dyrektor MDK nr 1.

– Ze względów organizacyjnych nie udało nam się umieścić wszystkich obrazów i fotografii na wystawie. Wśród prac autorów zaprezentowanych znaleźli się: Sonia i Ireneusz Botor, Krystyna Jasińska, Ewa Surowiec-Butrym, Eryk Pudełko, Elżbieta Kuraj, Anatol Korzun, Piotr Murawa, Halina Lerman, Stanisław Mazuś, Jolanta i Zdzisław Kiełczykowscy, Krzysztof Pasztuła, Renata Boczar, Andrzej Kacperek, Barbara Frankiewicz, Helena Golda-Błahut, Edyta Rutkowska, Bogusław Trybus, Cecylia Szerszeń, Jan Dubiel, Davit Paremuzyan, Tadeusz Ziętara, Katarzyna Nowak-Zagórska, Zbigniew Furgaliński, Paweł Kotowicz czy Ilona Primus-Ziarnowska. To oczywiście nie wszystkie nazwiska, ale wydaje mi się, że te pokazują rozmiar i różnorodność oraz bogactwo wystawy – dodał dyrektor.

Pierwszą wystawą zorganizowaną przez Galerię było „Medalierstwo”, które skupiło się wokół prac Augustyna Dyrdy. Przez lata lata wystawom towarzyszyły występy licznych gości, choćby aktorów (m.in. August Kowalczyk czy Andrzej Warcaba), śpiewaków (m.in. Sabina Olbrich, Janusz Muszyński) a nawet całych chórów (m.in. Cantate Deo). Aktualnie o oprawę muzyczną dbają wychowankowie MDK, prowadzeni przez Rafała Białasa.