Gospodarcza edukacja – Międzynarodowe Forum Biznesu Tak Śląskie/Oui Silesie

0
240

„Edukacja dla gospodarki”, brzmiało hasło 6. edycji Międzynarodowego Forum Biznesu Tak Śląskie/Oui Silesie, które odbyło się w w sali projekcyjnej Pasażu Kultury Andromeda. Honorowy patronat nad forum objął Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba.

Była to świetna okazja dla samorządowców, przedsiębiorców i przedstawicieli NGO do nawiązania nowych kontaktów, poznania szans i potencjału jaki kryje współpraca z partnerem zagranicznym, a w szczególności partnerami frankofońskimi. Honory otwarcia forum pełnił prezes Fundacji Europa House Patryk Szczygieł. – Spotykamy się od 6 lat, jednak po raz pierwszy zdecydowaliśmy się wykorzystać wspaniałe przestrzenie Andromedy. W tym roku wspólnie zastanowimy się jakie zadania stoją przed dzisiejszym systemem edukacji i w jaki sposób mogą one pomóc w budowaniu gospodarki – rozpoczął Patryk Szczygieł.

Niestety wśród gości z przyczyn niezależnych nie mógł pojawić się Vincent Folcoz szef Regionalnego Wydziału Ekonomicznego Europy Środkowej i Region Bałtyku, którego list odczytała Anne-Sophie Basta wraz z Michelem Marbot radcą konsularnym Francji w Polsce. Wśród prelegentów znalazły się osoby ze świata polityki (wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka), nauki (prof. Tadeusz Burzyński), biznesu (Ewa Stachura-Pordzik wiceprezes KSSE) czy organizacji pozarządowych (Anne-Sophie Basta prezes Oui Silesie). Uczestnicy wspólnie z ekspertami rozmawiali o wyzwaniach edukacyjnych w związku ze zmianami na krajowych i europejskich rynkach pracy. Próbowano odpowiedzieć jakie kompetencje zawodowe dadzą szansę rozwoju zatrudnionym i pozwolą podnieść konkurencyjność gospodarki. O potrzebach lokalnych rynków oraz zadaniach instytucji oświaty mówił Maciej Gramatyka, który zwrócił uwagę na projekty unijne w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. – Umiejętne korzystanie z podobnych programów daje możliwość doposażenia pracowni praktycznych nauk zawodowych, rozwoju umiejętności i kompetencji nauczycieli zawodu czy modernizacji ofert kształcenia zawodowego – zaznaczył z-ca prezydenta Tychów. Ewa Stachura-Pordzik przybliżyła działanie programu „Trafny wybór”, wspólnej inicjatywy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Miasta Tychy, w ramach którego tworzone są klasy patronackie. Katarzyna Ptak (dyr. Powiatowego Urzędu Pracy) wyczerpała temat bezrobocia, zaś prof. Tadeusz Burzyński zreferował sytuację polskich biur podróży w odniesieniu do rynku światowego.

Organizatorami forum byli Fundacja Oui Silesie!, Fundacja Europa House oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Kamil Peszat

Anne-Sophie Basta wraz z Michaelem Marbot odczytali list Vincenta Foloz.
Każdy z prelegentów otrzymał pamiątkową statuetkę od organizatora (na zdj. Maciej Gramatyka).