SMS Arena już otwarta

0
727

Co prawda uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego i zawodnicy Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy już od dwóch tygodni korzystają z SMS Areny, ale dopiero dzisiaj uroczyście otwarto nowy obiekt sportowy w Tychach. Jak podkreśla kierownictwo APN, to jedyny w mieście obiekt sportowy, który wybudowany został przez klub – stowarzyszenie sportu młodzieżowego.

W centrum treningowym SMS Arena znajdują się dwa boiska o wymiarach 20×40 m, sala wielofunkcyjna 20×15 m oraz zaplecze socjalno-szatniowe o powierzchni 200 m kw.

– Budowa trwała 14 miesięcy – powiedział Sebastian Hałatek, prezes APN GKS. – Pewnie można to było zrobić szybciej, ale budowaliśmy SMS Arenę systemem gospodarczym, sami negocjowaliśmy ceny, organizując cały cykl budowlany. Do prac zarządu włączyli się także nauczyciele i pracownicy akademii. Dlatego oddanie SMS Arena to dla nas powód do dumy i satysfakcji. Jest to ważny krok w rozwoju nie tylko SMS, ale też całego APN. A kolejnym etapem będzie budowa pełnowymiarowego boiska zewnętrznego.

– Pełnoprawne pozwolenie na użytkowanie otrzymaliśmy 9 września i od tej odbywają się tutaj lekcje i zajęcia sportowe – dodał Marcin Kuśmierz, dyrektor APN GKS. – Do południa z obiektu korzystają uczniowie SMS – piłkarze, akrobaci i dżudocy, odbywają się też zajęcia wychowania fizycznego, natomiast codziennie po południu zajęcia mają nasi najmłodsi piłkarze – przedszkolaki. Obecnie SMS Arena jest wykorzystywana w 80 procentach, ale liczymy na to, że naszą ofertą zainteresują się drużyny amatorskie. W tym celu przygotowaliśmy akcję „Czwartkowe granie”, by stworzyć rozgrywki ligowe dla seniorskich drużyn nie zrzeszonych, ogłosiliśmy zapisy do lig dziecięcych w czterech rocznikach, a niebawem rozpoczniemy 20. edycję turnieju im. Alfreda Potrawy, w którym wystąpią mali piłkarze w 7 kategoriach wiekowych. Do rozgrywek zgłosiło się już 80 drużyn. Planujemy organizować także obozy dla klubów z zewnątrz, także z innych województw. Ferie wypadają w różnych terminach, więc postaramy się wykorzystać ten czas, dzieląc go między nasze zespoły oraz te, które do nas zawitają. Obok jest przecież hotel z zapleczem gastronomicznym, szkoła i hala z boiskami.

Z oczywistych względów nowy obiekt znacznie polepszy pracę Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

– Do tej pory na wszystkie zajęcia musieliśmy dowodzić dzieci na różne obiekty w mieście, teraz większość odbywać się będzie u nas – wyjaśnia Marcin Legwand, dyrektor SMS APN. – W tym roku szkolnym przybyło kilka kolejnych klas i mogę powiedzieć, że gdyby nie ten obiekt, właściwie nie moglibyśmy przyjąć nowych uczniów. Obecnie mamy ich 280. W hali będą odbywały się nie tylko zajęcia piłkarskie, ale także judo i akrobatyki, choć część uczniów nadal będzie korzystała z obiektu na ul. Wejchertów.

W uroczystym otwarciu wzięły osoby, które przyczyniły się do budowy obiektu, przedstawiciele firm oraz władz samorządowych województwa i miasta, ŚlZPN, a także radni, nauczyciele, trenerzy i uczniowie SMS.

Zdjęcia Leszek Sobieraj