Muzyka otwartych umysłów

0
392
Koncert sekstetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego zwieńczy tegoroczny Jazz! Open Mind.

Dla melomanów szykuje się nie lada gratka w postaci weekendu z jazzem w najlepszym wykonaniu. Okazją ku temu jest trzecia już edycja festiwalu Jazz! Open Mind, który od piątku do niedzieli trwać będzie w Teatrze Małym.

Podobnie jak w latach poprzednich kuratorem projektu, czyli osobą biorącą odpowiedzialność za jakość festiwalowych prezentacji, jest prof. Jerzy Jarosik dyrektor Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Czytając program tegorocznej edycji wydaje się, że o tę jakość możemy być spokojni.

Piątek z hip hopem
Festiwal otworzy w piątek (27 września) koncert projektu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, łączącego ze sobą światy jazzu i hip hopu. W maju tego roku ukazała się trzecia płyta działającego od 5 lat bandu i to głównie utwory na niej zawarte wypełnią koncert.

Na scenie pojawią się członkowie kwartetu trębacza Tomasza Nowaka: Kuba Płużek (klawisze), Alan Wykpisz (gitara basowa) i Maksymilian Olszewski (perkusja), by połączyć siły z grającym na gramofonach Wojciechem „Mr Krime” Długoszem i raperem o przydomku Eskaubei. Panowie mają za sobą ponad sto koncertów, w tym kilka z gościnnym udziałem Michała Urbaniaka oraz udział w wielu festiwalach jazzowych i hip hopowych.

Sobota z Milianem
Kulminacyjnym momentem drugiego dnia Jazz! Open Mind będzie wieczorny koncert dedykowany twórczości Jerzego Miliana, ale zanim na scenie pojawi się wibrafonowy kwartet pod wodzą Bernarda Maselego, posłuchać będzie można jazzu w formule bardziej kameralnej. Punktualnie o godz. 17 w Teatrze Małym rozpocznie się występ duetu Raczkowski/Kostka Duo, czyli wrażliwego pianisty i improwizatora Franciszka Raczkowskiego i grającego na skrzypcach kompozytora-eksperymentalisty Mikołaja Kostki. Z pewnością miłośnicy jazzowej improwizacji będą zachwyceni…

Jako się rzekło, wieczornych doznań (koncert o godz. 19) dostarczy nam w sobotę Bernard Maseli i stworzony przez niego projekt, w którym z towarzyszeniem znakomitej sekcji rytmicznej (Paweł Tomaszewski – fortepian, Michał Kapczuk – bas, Marcin Jahr – perkusja) na jednej scenie prezentować się będzie czterech najwybitniejszych polskich wibrafonistów jazzowych.

Zarówno sam Maseli jak i Karol Szymanowski, Dominik Bukowski i Bartek Pieszka czują się spadkobiercami twórczości Jerzego Miliana – ojca polskiej szkoły wibrafonowej, wybitnego instrumentalisty, kompozytora i szefa orkiestry. Dlatego też postanowili poświęcić mu projekt „Tribute to Jerzy Milian”, w ramach którego – w różnych konfiguracjach zespołowych i indywidualnie – przypominają jego wspaniały dorobek.

Koncert „Tribute to Jerzy Milian” wykonywany jest od 2013 roku i przez cały czas wzbudza wielkie zainteresowanie i uznanie miłośników muzyki jazzowej, ale nie tylko.

Ptaszyn na niedzielę
Prawdziwym zwieńczeniem tegorocznego festiwalu Jazz! Open Mind będzie niedzielny koncert zespołu, którego liderem jest prawdziwa legenda polskiego i światowego jazzu – wybitny saksofonista tenorowy Jan Ptaszyn Wróblewski, obok którego na scenie staną inne wielkie gwiazdy: Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy), Robert Majewski (trąbka), Jacek Niedziela (kontrabas), Wojciech Niedziela (fortepian) i Michał Miśkiewicz (perkusja).

Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet wystąpi w słynnym programie „Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna”, będącym nowym odczytaniem powstałego w 1967 roku dzieła Krzysztofa Komedy – wieloletniego przyjaciela lidera sekstetu. Takiej gratki nie można sobie odpuścić.

Bilety na poszczególne festiwalowe koncerty kosztują 15 zł; wyjątkiem jest niedzielne spotkanie z „Ptaszynem”, za które zapłacić trzeba 30 zł. Warto jednak zaopatrzyć się w festiwalowy karnet za 50 zł, uprawniający do wstępu na wszystkie koncerty III Jazz! Open Mind.