W czwartek Tychy zamienią się w teatr

0
328

Tego dnia rozpocznie się piąta edycja Tyskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych Andromedon. Publiczność zapozna się z 11 spektaklami rozegranymi na 4 scenach. Dwie znajdą się w galerii Gemini Park, która od zeszłego roku, obok Tyskich Inicjatyw Kulturalnych, stała się jednym z głównych mecenasów festiwalu.

Andromedon jest dość specyficznym festiwalem, w którego tkankę wpisany jest przekrojowy charakter. – Od początku prezentujemy spektakle dla dzieci jak i dla dorosłych. Wychodzimy do widza, prezentując spektakle w miejscach nieoczywistych. To jest właśnie siła spektakli plenerowych i teatru niezależnego, który nie boi się eksperymentować z przestrzenią. Pierwotnym założeniem było zrobić festiwal promujący kulturę w przestrzeni publicznej, pokazywać lekkie spektakle przypadkowym widzom i liczyć, że ktoś się zainteresuje i przyjdzie z ciekawości na ambitniejszą sztukę. Kto wie, może taka osoba zacznie regularnie przeglądać repertuar wydarzeń kulturalnych, a każdy taki widz, którego uda się „złowić” dla teatru, to dla nas kilka centymetrów bliżej raju – mówi Jakub Kabus pomysłodawca i główna siła sprawcza festiwalu.

Czterodniowa w tym roku edycja Andromedonu, zaczyna się w czwartek w południe spektaklem dla dzieci „Tymoteusz wśród ptaków” Teatru Barnaby bardzo życzliwie przyjętego w ubiegłym roku. Tego samego dnia na deskach Teatru Małego zagra „Więzy” Teatr A Part. Podobny charakter będą prezentować kolejne dni, gdzie komedia zostanie przełożona dramatem, a po lekkostrawnej treści nastąpi gęsty tłuszcz. Warto zwrócić uwagę na Teatr KTO, który zaprezentuje się w sobotni wieczór na Placu Baczyńskiego. Zdobywcy wielu nagród dla najlepszego teatru ulicznego prezentowali „Peregrinusa” w Anglii, Chinach, Chorwacji, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Iranie, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii USA, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski. Finałowym spektaklem będą jednak „Trzy oblicza Salwadora Dali” Teatru Formy. Widowiskio z pewnością o największym rozmachu w tegorocznej edycji.

– Większość spektakli jest darmowa, jednak zalecamy nie czekać z zakupem biletów na spektakle płatne. Ograniczone miejsca oraz doświadczenie z poprzednich lat podpowiada nam, że może być problem z nabyciem wejściówki zaraz przed występem – zaleca organizator. Bilety na spektakle można rezerwować pod adresem teatrhom@gmail.com

Czwartek:

12.00 i 17.00 – Gemini Park Tychy – Teatr Barnaby „Tymoteusz wśród ptaków”.

20.00 – Teatr Mały Teatr A Part „Więzy” (+18, 20 zł)

Piątek:

12.00 i 17.00 – Gemini Park Tychy – Teatr Barnaby „Czerwony Kapturek”.

19.00 – Gemini Park Tychy Teatr from Poland „Rok 1913”.

Sobota:

12.00 Gemini Park Tychy – Teatr Rawa „Niekończąca się historia”. Wstęp wolny.

17.00 Plac Baczyńskiego w Tychach – Teatr Nikoli „Impresario”. Spektakl plenerowy, wstęp wolny.

18.30 Teatr Mały w Tychach – Arti Grabowski „Raport Panika”.
(+18. 20zł). Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja teatrhom@gmail.com

Niedziela:

18.00 Teatr Mały – Monodram Moniki Wachowicz – „W Zawieszeniu”. (+18, 20zł). Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja teatrhom@gmail.com

21.00 Placu Baczyńskiego – Teatr Formy „Trzy oblicza Salwadora Dali”. Spektakl plenerowy.