Pozdrowienia z Czułowa

0
475
Powstańczy sztandar towarzyszy obchodom rocznic śląskich zrywów.

W najbliższy piątek (6 września o 18:00) w Muzeum Miejskim w Tychach odbędzie się wernisaż wystawy „Pozdrowienia z Czułowa”. Jest to pierwsza wystawa poświęcona tylko jednej dzielnicy Tychów.

Przedstawionych zostanie szereg zdjęć z najbardziej wysuniętej na północ dzielnicy Tychów, wykonanych od początku XX wieku do 1939 roku. Wśród eksponatów znajdzie się karabin maszynowy CKM wz. 30 wraz z repliką Biedki wz. 33, jaką w 1938 zakupili pracownicy Fabryki Papieru i Celulozy w Tychach dla 73 pułku piechoty z Katowic. Zobaczymy również odnowiony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, pochodzący z tego samego roku. Fundatorem tego obrazu jest dyrekcja czułowskiej papierni. Dodatkowo zrekonstruowano rozkład jazdy pierwszych tyskich autobusów z 1928 roku (na trasie Katowice – Tychy) wraz z repliką przystanku autobusowego.

Z okazji 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego nie zapomniano o pamiątkach z tego okresu. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć sztandar z 1919 roku znajdujący się w zbiorach muzeum, odznaczenia oraz dokumenty związane z powstaniami śląskimi.

Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Gabriel Pierończyk, założyciel Muzeum Historii Czułowa w Tychach, autor książki „Czułowski kocioł” dotyczącej walk z 1945 roku w tej dzielnicy.

Powstańczy sztandar towarzyszy obchodom kolejnych rocznic śląskich zrywów.