Wiano 2019 już jutro

0
591

31 sierpnia o 18:00  na placu przy Wolności 3 rozpocznie się festiwal Wiano 2019 organizowany przez Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki, Muzeum Miejskie w Tychach oraz Galerię Na Wolności. Program obejmuje trzy koncerty, które poprzedzi wernisaż prac graficznych Marty Frej. Wszystkie wydarzenia koncentrują się wokół kobiet i ich wrażliwości.

Festiwalowe warsztaty w Galerii Na Wolności poprowadzi Marta Frej – malarka, animatorka kultury, której graficzne memy biją rekordy popularności, stając się ikonicznymi znakami naszych czasów. Artystka będzie obecna w czasie całego wieczoru, by rozmawiać i współdziałać razem z osobami zainteresowanymi jej sztuką.

W części muzycznej festiwalu usłyszymy trzy zespoły: Sutari, KAGYUMA oraz Mehehe.

Sutari – to siła trzech kobiecych głosów. Artystki eksperymentują z brzmieniami wplatając w śpiew różne techniki wydobywania dźwięków, od mocnego ludowego śpiewania po miękki słowiański soul, szept lub okrzyk inspirowany ptasim zawołaniem. Dopełniają to instrumenty, niekiedy wydobyte z domowych pieleszy, jak tarka:, mikser kuchenny, klucze czy wanna wypełniona wodą. Muzyka zespołu powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie, a także własne kompozycje.

KAGYUMA – kobiecy kwartet wokalny powstały we Wrocławiu jako eksperyment – próba połączenia barw, wrażliwości i inspiracji, użycia głosu jako instrumentu, poprzez wykorzystanie rozmaitych technik wokalnych. Głównym źródłem inspiracji dla tej czwórki energetycznych dziewczyn jest minimalizm, muzyka jazzowa, skandynawska i etniczna, a środkiem wyrazu – głos w połączeniu z instrumentarium (m.in. kalimba, tank drum, dzwonki, instrumenty perkusyjne i klawiszowe).

Mehehe – multiinstrumentalny poetycki duet, który współtworzą Helena Matuszewska (Same Suki, InFidelis) i Basia Songin (Sutari). Duet w niekonwencjonalny sposób nawiązują do tradycji szeptuch i magii ludowej. Zapętlają w looperze dźwięki złóbcoków, kankli, basowego wilka, azjatyckiego kaszgaru i szamańskiego bębna. Wykorzystując akustyczne, ludowe instrumenty, wrzeciona, liście, szepty, krzyki i śpiew, przenoszą słuchaczy w tajemniczy i ginący świat wiejskiej magii, kupalnockowych zaklęć czy boginek krążących po lasach i bezdrożach.